Požár zničil v Praze vzácný dřevěný kostel ze 17. století, zbyly jen ohořelé trámy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 10. 2020 15:59
Hned několik hasičských jednotek se snažilo zachránit alespoň něco málo z památkově chráněného dřevěného kostela ze 17. století, který stojí v pražské zahradě Kinských. Plameny kostel zasáhly velmi vážně, takže z něj téměř nic nezůstalo. Vyšetřovatelé už na místě zjišťují, jak se mohl kostel vznítit.

Pražská zahrada Kinských patří k vyhledávaným místům už proto, že právě tady sídlí Národopisné muzeum. Kousek nad ním stojí dřevěný kostel svatého Michala. Nebo spíše - stál.

Ze zatím neznámých důvodů zachvátily tuto památku ve středu odpoledne plameny, které zasáhly spodní část stavby i věž. Podle záběrů hasičů, kteří zveřejnili první informace na Twitteru, konstrukce kostela prohořela na trámy. Kostel původně v parku nebyl, ale památkáři jej sem v minulosti přenesli už za první republiky, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.

Hasiči s ohledem na počet jednotek, které u ohně zasahovaly, vyhlásili druhý stupeň poplachu. "Požárem byl kostel zasažen v plném rozsahu," napsali na Twitteru během požáru, aby pozdě přidali špatnou zprávu: "Požárem byl kostel prakticky zničen." Mluvčí pražského hasičského sboru Martin Kavka před čtvrtou odpoledne hlásil, že požár je pod kontrolou a hasiči dohašují ohořelou dřevěnou konstrukci.

Hasiči museli z kostela podle mluvčího vynést propan-butanové láhve. Nikdo při požáru nebyl zraněn. Příčinu požáru už hasiči vyšetřují. "Rozsah škod a příčinu ohně zjišťujeme," řekl na místě velitel pražských hasičů Luděk Prudil.

Zásah byl komplikovaný, na místě nebyla voda 

Zprávu o požáru hasiči dostali krátce před 15:00, na místě zasahovali s deseti auty s cisternou a jedním se žebříkem. Místo zásahu obehnali páskou, z budovy podle zpravodajky ČTK stoupal hustý kouř. Prudil uvedl, že zásah byl komplikovaný, voda se k objektu musela vést dálkově. Podíleli se na tom hasiči ze čtyř profesionálních a dvou dobrovolných jednotek.

Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929. Stavba krytá šindelem měla celkem tři věže.

V Česku v srpnu 2017 shořel historický dřevěný kostel v Gutech na Frýdecko-Místecku. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení kostela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka na 3,5 roku, osm a devět let do vězení.

V dubnu 2002 plameny zničily dřevěný kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové postavený také v 16. století. Požár, který zřejmě vznikl v důsledku závady na elektroinstalaci, způsobil škodu asi za 20 milionů korun. V roce 2004 byl kostel obnoven, a to jako dobová kopie.

Z dřevěných památkově chráněných staveb shořela také chata Libušín na Pustevnách v Beskydech.

 

Právě se děje

Další zprávy