Bulovka do dvou let postaví oddělení pro nakažlivé choroby

ČTK ČTK
25. 8. 2014 23:09
Nové oddělení by mělo vzniknout hned vedle infekční kliniky, která nyní slouží jako národní centrum pro izolaci a léčbu nebezpečných nákaz.
Současné infekční oddělení na Bulovce.
Současné infekční oddělení na Bulovce. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová klinika pro vysoce nakažlivé choroby by do dvou let měla být vybudována v Nemocnici Na Bulovce hned vedle infekční kliniky, která nyní slouží jako národní centrum pro izolaci a léčbu nebezpečných nákaz.

Ministerstvo zdravotnictví na stavbu a vybavení přispěje 65 milionů korun, zbytek uhradí nemocnice. Za pět let bylo na světě 1100 epidemií, riziko v globalizovaném světě roste a státy se musejí připravit, řekla primářka Hana Roháčová.

Nemocnice chce jednotku už od roku 1996

Nemocnice usiluje o vznik samostatné jednotky od vzniku národního centra v roce 1996. Nyní už jsou peníze připraveny, vše ale komplikují pozemky. V areálu má část pozemků Praha, nemocnice je s ní chce směnit tak, aby novou budovu stavěla na svém. Magistrát chce ale prý vše řešit až po říjnových komunálních volbách.

Nynější centrum má dva bioboxy, osm izolačních lůžek a dvě lůžka na jednotce intenzivní péče. Na nové klinice by mělo být 12 specializovaných lůžek. V době epidemií by na nich leželi pacienti s vysoce nebezpečnými nákazami, v mezidobí by sloužila pro běžné pacienty. V případě potřeby by okamžitě mohla být uvolněna pro infekční nemocné.

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta uvedl, že i to je důvod, proč ministerstvo podporuje vybudování nové kliniky na Bulovce, místo aby spoléhalo na centrum v Těchoníně na Orlickoústecku, kde má záložní infekční nemocnici armáda. Provoz její nemocnice stojí ročně 100 milionů korun a dosud v ní neležel ani jeden pacient s vážnou nákazou. Provoz chystané kliniky na Bulovce by měl vyjít na 15 milionů ročně.

Záložní je Těchonín

"Těchonín je záložní zařízení, kdyby byla vyčerpána kapacita Bulovky," uvedl Valenta s tím, že k tomu, aby Těchonín mohl začít fungovat, potřebuje 24 až 72 hodin pro "aktivaci". Bulovka naproti tomu funguje nepřetržitě, takže pacienta je možno okamžitě přivézt.

Personál na Bulovce jednou za měsíc, a nyní v době hrozby eboly jednou za týden, nacvičuje péči o pacienta v ochranných oblecích a souhru všech členů týmu. V Těchoníně zdravotnický personál trvale není.

Valenta dodal, že Těchonín je součástí řešení pro případ masivních epidemií, což se u eboly nepředpokládá. Riziko jejího šíření je v Česku minimální, lze očekávat nanejvýš ojedinělé případy. Systém je podle Valenty připraven na to, aby pacienty včas zachytil a nákaza se nešířila.

Také Bulovka je podle něj vybavena pro péči o infekční pacienty velmi dobře, nicméně je podle něj potřeba podmínky dále vylepšovat.

 

Právě se děje

Další zprávy