reklama
 
 

Bude mít Praha Wintonovo nádraží? Ministerstvo není proti

5. 7. 2015 20:22
Počáteční myšlenka přejmenovat hlavní vlakové nádraží v Praze se zrodila v hlavě Jana Čižinského, pražského koaličního zastupitele a starosty Prahy 7.

Praha - Krátce po úmrtí sira Nicholase Wintona se objevil nápad pojmenovat po něm pražské hlavní vlakové nádraží. Začíná se tak rýsovat příběh podobný tomu, kdy ruzyňské letiště nakonec po iniciativě zahájené Fero Feničem nově získalo svůj název po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi. V případě toho vlakového je vše teprve na začátku.

Počáteční myšlenka se zrodila v hlavě Jana Čižinského, pražského koaličního zastupitele a starosty Prahy 7. "Primárně se musím spojit s rodinou a prodiskutovat to s nimi. Na té leží hlavní rozhodnutí," upozorňuje Čižinský. Starosta by rád otevřel veřejnou diskuzi a docílil konsenzu mezi lidmi, kteří už nyní přemýšlí nad formou uctění památky sira Wintona. 

"Oficiálně se název Wilsonovo nepoužívá. Ve všech dokladech a názvech je pouze název Hlavní nádraží. Byl bych pro přejmenování na Wintonovo, ale pokud z toho má vzniknout nějaký spor, bylo by lepší vymyslet jinou variantu,” dodává.

Budova je sice v majetku Českých drah, ale o vlastním názvu stanic a zastávek rozhoduje Drážní úřad, kterému navrhuje změnu Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), ta spadá pod ministerstvo dopravy

"Já se takovému návrhu nebráním. Jen by musel projít vhodným procesem, aby se předešlo zmatkům a nedorozuměním. Hlavnímu nádraží se už říká Wilsonovo a dříve se jmenovalo nádraží Františka Josefa,” říká ministr dopravy Dan Ťok

Ne zcela jasnou představu má zatím primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Ta sice prostřednictvím tiskového oddělení magistrátu vzkázala, že bude chtít, aby se po siru Wintonovi jmenovalo nějaké důstojné místo v Praze, o přejmenování nádraží ale zatím neuvažovala.

Současný název Wilsonovo nádraží, podle amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, byl využíván v meziválečných letech. Praha se k němu vrátila po roce 1989. Název se ale používá pouze při mimořádných historických a oficiálních událostech. Celý čestný název zní Praha hlavní nádraží, nádraží prezidenta Wilsona. Běžně se však používá označení Praha hlavní nádraží.

Na prvním nástupišti hlavního nádraží stojí od roku 2009 Wintonova socha s dětmi, která symbolizuje jeho čin z roku 1939, kdy nechal vlakem odvézt do Velké Británie 669 židovských dětí a zachránil je tak před holokaustem. Socha se v současnosti stala spontánním pietním místem v Praze pro uctění Wintonovy památky.

autor: Tereza Hrabinová | 5. 7. 2015 20:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama