Bude mít Praha Wintonovo nádraží? Ministerstvo není proti

Tereza Hrabinová
5. 7. 2015 20:22
Počáteční myšlenka přejmenovat hlavní vlakové nádraží v Praze se zrodila v hlavě Jana Čižinského, pražského koaličního zastupitele a starosty Prahy 7.
Wintonův pomník na pražském hlavním nádraží.
Wintonův pomník na pražském hlavním nádraží. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Krátce po úmrtí sira Nicholase Wintona se objevil nápad pojmenovat po něm pražské hlavní vlakové nádraží. Začíná se tak rýsovat příběh podobný tomu, kdy ruzyňské letiště nakonec po iniciativě zahájené Fero Feničem nově získalo svůj název po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi. V případě toho vlakového je vše teprve na začátku.

Počáteční myšlenka se zrodila v hlavě Jana Čižinského, pražského koaličního zastupitele a starosty Prahy 7. "Primárně se musím spojit s rodinou a prodiskutovat to s nimi. Na té leží hlavní rozhodnutí," upozorňuje Čižinský. Starosta by rád otevřel veřejnou diskuzi a docílil konsenzu mezi lidmi, kteří už nyní přemýšlí nad formou uctění památky sira Wintona. 

"Oficiálně se název Wilsonovo nepoužívá. Ve všech dokladech a názvech je pouze název Hlavní nádraží. Byl bych pro přejmenování na Wintonovo, ale pokud z toho má vzniknout nějaký spor, bylo by lepší vymyslet jinou variantu,” dodává.

Budova je sice v majetku Českých drah, ale o vlastním názvu stanic a zastávek rozhoduje Drážní úřad, kterému navrhuje změnu Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), ta spadá pod ministerstvo dopravy

"Já se takovému návrhu nebráním. Jen by musel projít vhodným procesem, aby se předešlo zmatkům a nedorozuměním. Hlavnímu nádraží se už říká Wilsonovo a dříve se jmenovalo nádraží Františka Josefa,” říká ministr dopravy Dan Ťok

Ne zcela jasnou představu má zatím primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Ta sice prostřednictvím tiskového oddělení magistrátu vzkázala, že bude chtít, aby se po siru Wintonovi jmenovalo nějaké důstojné místo v Praze, o přejmenování nádraží ale zatím neuvažovala.

Současný název Wilsonovo nádraží, podle amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, byl využíván v meziválečných letech. Praha se k němu vrátila po roce 1989. Název se ale používá pouze při mimořádných historických a oficiálních událostech. Celý čestný název zní Praha hlavní nádraží, nádraží prezidenta Wilsona. Běžně se však používá označení Praha hlavní nádraží.

Na prvním nástupišti hlavního nádraží stojí od roku 2009 Wintonova socha s dětmi, která symbolizuje jeho čin z roku 1939, kdy nechal vlakem odvézt do Velké Británie 669 židovských dětí a zachránil je tak před holokaustem. Socha se v současnosti stala spontánním pietním místem v Praze pro uctění Wintonovy památky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Utah se díky desáté výhře za sebou dostal do čela NBA

Basketbalisté Utahu zvítězili 116:104 nad Dallasem a připsali si desátou výhru za sebou. Jazz jsou tak už nejlepším celkem celé NBA, neboť v čele Západní konference vystřídali obhájce titulu Los Angeles Lakers. Ti těsně prohráli 106:107 ve Philadelphii, která vládne Východní konferenci. O výhře Sixers rozhodl střelou tři sekundy před koncem Tobbias Harris.

Výsledky NBA:

Atlanta - Brooklyn 128:132 po prodl., Charlotte - Indiana 106:116, Cleveland - Detroit 122:107, Golden State - Minnesota 123:111, Miami - Denver 82:109, New Orleans - Washington 124:106, Orlando - Sacramento 107:121, Philadelphia - LA Lakers 107:106, Phoenix - Oklahoma City 97:102, San Antonio - Boston 110:106, Toronto - Milwaukee 108:115, Utah - Dallas 116:104.

Další zprávy