Brusel zadotoval zvelebení dětských hřišť, skončilo to dalším obviněním exstarosty Jižního Města

Marek Pokorný Marek Pokorný
9. 4. 2017 6:44
Policie obvinila bývalého starostu Prahy 11 Dalibora Mlejnského z dalšího trestného činu. Spolu s dalšími sedmi lidmi je stíhán pro dotační podvod a zmanipulování soutěže. Podle policie nechali proplatit fiktivní práce při revitalizaci dětských hřišť. Je to už několikáté trestní stíhání na radnici. Před třemi lety policie například obvinila 39 zastupitelů v čele s Mlejnským za nevýhodné prodeje pozemků.
Dalibor Mlejnský stál v čele Jižního města osm let. Nyní čelí již několikátému stíhání za svá rozhodnutí z té doby.
Dalibor Mlejnský stál v čele Jižního města osm let. Nyní čelí již několikátému stíhání za svá rozhodnutí z té doby. | Foto: ÚMČ Praha 11

Praha - Městské části Praha 11, zahrnující Chodov a Háje, se už několik let říká "pražské Palermo". Policie tu před třemi lety obvinila 39 zastupitelů v čele s tehdejším starostou Daliborem Mlejnským (ODS) z nevýhodného prodeje majetku.

Nedávno Mlejnskému a dalším sedmi lidem navíc přišlo obvinění pro dotační podvod.

V roce 2008 usilovala osmdesátitisícová městská část o evropské dotace na revitalizaci zanedbaných ploch na svém území, zejména šesti desítek dětských hřišť. A byla úspěšná. Brusel Jižnímu Městu přiklepl 43 milionů korun. Většinu z nich získala Pragoflora Group.

Odvezli desetinu toho, co naúčtovali

Jenže celou akci následně prověřil Nejvyšší kontrolní úřad a došel k tomu, že valná část prací nebyla provedena. Policie poté obvinila osm lidí včetně Mlejnského z dotačního podvodu a dalších tří trestných činů. Celkovou škodu (včetně nevymáhaného penále) vyčíslila na 62 milionů.

"Vyúčtované práce neodpovídají skutečnosti. Buď nebyly provedeny vůbec, nebo v jiném rozsahu, přičemž byly dodavateli proplaceny," stojí v usnesení policie z loňského října.

Jen pro příklad: dle nálezu NKÚ, se kterým se ztotožnila policie, fakturovala Pragoflora vybourání 3255 metrů kubických železobetonu. "Přitom na skládce bylo uloženo pouze 363 metrů. Všechen vybouraný materiál byl přitom dodavatel povinen uložit na skládku," uvedl NKÚ v nálezu, který je přílohou obvinění.

Žalobce obstavil majetek

Sám Mlejnský stíhání označuje za nesmyslné.

"Nepochybuji o tom, že vše bylo v pořádku. Bylo několik kontrol, ty konstatovaly, že všechno bylo v pořádku, a až potom byly ty peníze vyplaceny. Jestli si policie myslí něco jiného, to nemůžu ovlivnit," uvedl.

Jak deník Aktuálně.cz zjistil z katastru nemovitostí, polovině obviněných státní zástupce před třemi týdny zablokoval i majetek.

Je mezi nimi i majitel Pragoflora Group Milan Schejbal či vedoucí správy majetku městské části Kvido Boublík, který měl zakázku na starosti. "Já se vyjadřovat nebudu," reagoval Boublík, který na úřadu dál pracuje ve stejné funkci.

"Zákon umožňuje odvolání vedoucího úředníka z funkce v případě pravomocného odsouzení," vysvětluje jeho setrvání na vedoucí pozici místostarosta Petr Lukeš. Podle něj není ještě případ uzavřen, a tak se k němu nechce více vyjadřovat.

"Městská část není oprávněna podávat informace z probíhajícího trestního řízení, pouze upřesňujeme, že uplatnila nárok na náhradu škody," uvedl.

A škodu vymáhá i hlavní město, přes něž dotace šla. To totiž uvedené práce uhradilo, ale Brusel mu oznámil, že je kvůli podvodu neproplatí. "Praha se přihlásila do trestního řízení jako poškozený," potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Město uplatňuje škodu 46 milionů korun.

Podle policie navíc obvinění nepropláceli jen fiktivní práce, ale zmanipulovali i soutěž na zhotovitele. Nejlepší nabídku sice podala společnost Průmstav, tu ale výběrová komise vyloučila na základě posouzení znalce Jaroslava Malčánka, že jde o nereálně nízkou cenu. Zakázku proto výběrová komise přidělila Schejbalově firmě. Policie proto stíhá i Malčánka a tři zastupitele, kteří v komisi zasedali.

29 milionů v penězích a zlatě

Policie na radnici Prahy 11 chodí docela často. Od konce roku 2014 stíhá 39 bývalých či současných zastupitelů v čele s Mlejnským za prodej obecních pozemků pod cenou − často za méně než pětinu hodnoty. A většině z nich posléze rozšířila obvinění.

Při domovní prohlídce u Mlejnského a na jeho účtech navíc nalezla 29 milionů korun ve zlatě i hotovosti. Případ chce policie letos uzavřít a podat návrh na obžalobu.

A v březnu poslal soud pravomocně do vězení předsedu klubu ČSSD Petra Hrabala pro zpronevěru pěti milionů místní tělovýchovné jednoty. V zastupitelstvu ho nahradil Josef Belaník, který je stíhán za zmíněný prodej pozemků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy