Brusel zadotoval zvelebení dětských hřišť, skončilo to dalším obviněním exstarosty Jižního Města

Marek Pokorný Marek Pokorný
9. 4. 2017 6:44
Policie obvinila bývalého starostu Prahy 11 Dalibora Mlejnského z dalšího trestného činu. Spolu s dalšími sedmi lidmi je stíhán pro dotační podvod a zmanipulování soutěže. Podle policie nechali proplatit fiktivní práce při revitalizaci dětských hřišť. Je to už několikáté trestní stíhání na radnici. Před třemi lety policie například obvinila 39 zastupitelů v čele s Mlejnským za nevýhodné prodeje pozemků.
Dalibor Mlejnský stál v čele Jižního města osm let. Nyní čelí již několikátému stíhání za svá rozhodnutí z té doby.
Dalibor Mlejnský stál v čele Jižního města osm let. Nyní čelí již několikátému stíhání za svá rozhodnutí z té doby. | Foto: ÚMČ Praha 11

Praha - Městské části Praha 11, zahrnující Chodov a Háje, se už několik let říká "pražské Palermo". Policie tu před třemi lety obvinila 39 zastupitelů v čele s tehdejším starostou Daliborem Mlejnským (ODS) z nevýhodného prodeje majetku.

Nedávno Mlejnskému a dalším sedmi lidem navíc přišlo obvinění pro dotační podvod.

V roce 2008 usilovala osmdesátitisícová městská část o evropské dotace na revitalizaci zanedbaných ploch na svém území, zejména šesti desítek dětských hřišť. A byla úspěšná. Brusel Jižnímu Městu přiklepl 43 milionů korun. Většinu z nich získala Pragoflora Group.

Odvezli desetinu toho, co naúčtovali

Jenže celou akci následně prověřil Nejvyšší kontrolní úřad a došel k tomu, že valná část prací nebyla provedena. Policie poté obvinila osm lidí včetně Mlejnského z dotačního podvodu a dalších tří trestných činů. Celkovou škodu (včetně nevymáhaného penále) vyčíslila na 62 milionů.

"Vyúčtované práce neodpovídají skutečnosti. Buď nebyly provedeny vůbec, nebo v jiném rozsahu, přičemž byly dodavateli proplaceny," stojí v usnesení policie z loňského října.

Jen pro příklad: dle nálezu NKÚ, se kterým se ztotožnila policie, fakturovala Pragoflora vybourání 3255 metrů kubických železobetonu. "Přitom na skládce bylo uloženo pouze 363 metrů. Všechen vybouraný materiál byl přitom dodavatel povinen uložit na skládku," uvedl NKÚ v nálezu, který je přílohou obvinění.

Žalobce obstavil majetek

Sám Mlejnský stíhání označuje za nesmyslné.

"Nepochybuji o tom, že vše bylo v pořádku. Bylo několik kontrol, ty konstatovaly, že všechno bylo v pořádku, a až potom byly ty peníze vyplaceny. Jestli si policie myslí něco jiného, to nemůžu ovlivnit," uvedl.

Jak deník Aktuálně.cz zjistil z katastru nemovitostí, polovině obviněných státní zástupce před třemi týdny zablokoval i majetek.

Je mezi nimi i majitel Pragoflora Group Milan Schejbal či vedoucí správy majetku městské části Kvido Boublík, který měl zakázku na starosti. "Já se vyjadřovat nebudu," reagoval Boublík, který na úřadu dál pracuje ve stejné funkci.

"Zákon umožňuje odvolání vedoucího úředníka z funkce v případě pravomocného odsouzení," vysvětluje jeho setrvání na vedoucí pozici místostarosta Petr Lukeš. Podle něj není ještě případ uzavřen, a tak se k němu nechce více vyjadřovat.

"Městská část není oprávněna podávat informace z probíhajícího trestního řízení, pouze upřesňujeme, že uplatnila nárok na náhradu škody," uvedl.

A škodu vymáhá i hlavní město, přes něž dotace šla. To totiž uvedené práce uhradilo, ale Brusel mu oznámil, že je kvůli podvodu neproplatí. "Praha se přihlásila do trestního řízení jako poškozený," potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Město uplatňuje škodu 46 milionů korun.

Podle policie navíc obvinění nepropláceli jen fiktivní práce, ale zmanipulovali i soutěž na zhotovitele. Nejlepší nabídku sice podala společnost Průmstav, tu ale výběrová komise vyloučila na základě posouzení znalce Jaroslava Malčánka, že jde o nereálně nízkou cenu. Zakázku proto výběrová komise přidělila Schejbalově firmě. Policie proto stíhá i Malčánka a tři zastupitele, kteří v komisi zasedali.

29 milionů v penězích a zlatě

Policie na radnici Prahy 11 chodí docela často. Od konce roku 2014 stíhá 39 bývalých či současných zastupitelů v čele s Mlejnským za prodej obecních pozemků pod cenou − často za méně než pětinu hodnoty. A většině z nich posléze rozšířila obvinění.

Při domovní prohlídce u Mlejnského a na jeho účtech navíc nalezla 29 milionů korun ve zlatě i hotovosti. Případ chce policie letos uzavřít a podat návrh na obžalobu.

A v březnu poslal soud pravomocně do vězení předsedu klubu ČSSD Petra Hrabala pro zpronevěru pěti milionů místní tělovýchovné jednoty. V zastupitelstvu ho nahradil Josef Belaník, který je stíhán za zmíněný prodej pozemků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy