Zavřená Blanka láká skejťáky. Do tunelu pořádají výpravy

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
30. 10. 2014 13:27
Zájemci o jízdu několikakilometrovým tunelem musejí přelézat vysoké zátarasy a schovávat se před policií. Blanka se otevře veřejnosti 3. prosince.
Z Blanky se stal nejdelší skateboardový tunel v Evropě. Po nocích se v něm tajně projíždějí skateboardisti.
Z Blanky se stal nejdelší skateboardový tunel v Evropě. Po nocích se v něm tajně projíždějí skateboardisti. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Tunel Blanka, který se za necelý měsíc otevře veřejnosti, zaujal pozornost skateboardistů z celého světa. Ti se do něj přes zabezpečení dostávají, aby si užili klidnou jízdu nejdelším městským tunelem v Evropě. Svým chováním ale porušují zákon. První případ začala řešit i pražská policie.

Své zážitky z jízdy na webu mpora.com popsal jeden ze zahraničních skateboardistů, který si Blanku vyzkoušel. Do tunelu už se podívala i řada českých skaterů.

Zájemci o projížďku několikakilometrovým městským tunelem se musejí vyhýbat policistům a překonávat třímetrové zátarasy.

Zatímco policisté vědí o jednom případu, kdy skateboardista zátarasy překonal, mluvčí stavební firmy Metrostav František Polák nejprve odmítl, že by se nyní do tunelu mohl někdo nepovolaný dostat. Fotografie uveřejněné na webu jsou prý dva roky staré, tehdy se skutečně problém se skateboardisty v tunelu řešil.

Nyní je ale podle mluvčího šestnáctka vstupů zabezpečená. "Některé vstupy jsou zabedněné a u těch, kde jsou vrata, stojí 24 hodin denně ostraha," řekl Polák.

Jeden z českých skateboardistů ale uvedl, že byl v Blance minulý měsíc. Sklon dráhy by si představoval větší. "Vlastně to moc z kopce není, na longu to jde, na skejtu nic moc. Čekal jsem, že budeme platit pokutu, měl jsem s sebou i peníze. Ale bylo to docela easy a v pohodě. Nakonec nic špatného jsme neudělali, nic jsme tam nezničili, takže kromě toho, že tam těch lidí jezdí čím dál víc a čím dál tím častěji, to nepovažuju za nijak zásadní problém," řekl.

Metrostav: Vstupy bychom museli zazdít

Polák nakonec připustil, že za jistých okolností je možné se do tunelu dostat.

"Spoléháme na to, že když je někde zákaz vstupu, občané to budou respektovat. Pokud někdo poruší zákon a přeleze třímetrový plot, nedá se vyloučit, že se do tunelu dostane. Pokud bychom měli stoprocentně zaručit, aby do tunelu nešlo vniknout, museli bychom vstupy zazdít," dodal mluvčí.

Sjíždění Blanky je nelegální, několik skateboardistů už bylo zadrženo.
Sjíždění Blanky je nelegální, několik skateboardistů už bylo zadrženo. | Foto: Aktuálně.cz

"Policisté z místně příslušného oddělení se prozatím dozvěděli o jednom takovém případu, skateboardistu proto předvolali k podání vysvětlení a na základě jeho výpovědi pak budou dále postupovat. Je proto v tuto chvíli předčasné hovořit o konkrétní případné trestně-právní kvalifikaci," uvedla policejní mluvčí Jana Rösslerová.

"Tunel Blanka, jak byl pojmenován, je 6,4 kilometru dlouhý silniční tunel pod celým městem a řekou Vltavou, která městem protéká. Je to tedy nejdelší trasa v Praze a nejdelší městský tunel v Evropě. A zapomněl jsem zmínit, že je to celé z kopce," líčí skateboardista na mpora.com s tím, že dráha je tak vedle architektury nebo památek novým pražským lákadlem.

Podle Poláka samotná jízda tunelu příliš uškodit nemůže. "Ale ublížit by si mohli sami, ten povrch není dělaný na skateboard," upozorňuje. Metrostav podle Poláka už kontaktovala Česká asociace skateboardingu s oficiální žádostí, zda by si tunel nemohli skateři projet. Firma stanovisko k žádosti zatím nevydala. Na případnou legální jízdu už ale zbývá jen něco málo přes měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy