BIS podezírá tržnici Sapa z praní špinavých peněz

ČTK ČTK
22. 8. 2012 15:27
Agenti zaznamenali podezřelé finanční operace zejména u dovozu zboží z Asie
Pražská tržnice Sapa.
Pražská tržnice Sapa. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pohyb peněz při obchodování vietnamské komunity v pražské tržnici Sapa vypadá na praní špinavých peněz.

Napsala to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě. Agenti zaznamenali podezřelé finanční operace zejména u dovozu zboží z Asie.

I přes zjištěné nelegální aktivity nevnímá BIS největší pražskou tržnici jako zásadní riziko pro bezpečnost státu.

BIS zaznamenala u vietnamského organizovaného zločinu "netransparentní toky finančních prostředků, o nichž lze předpokládat, že byly předmětem legalizace výnosů z trestné činnosti".

Několik rodinných firem v tržnici Sapa například nabízelo propracovaný systém služeb při dovozu podhodnoceného zboží z Asie a v přesunu peněz z ČR do Vietnamu a Číny.
Podívejte se, jak to v tržnici vypadá:  

Tajné služby o podezřeních týkajících se areálu Sapa, v němž žije početná vietnamská komunita, informovaly už loni a zabýval se jimi také branný a bezpečnostní výbor sněmovny.

Podle policie se v tržnici také vyskytují drogy, bují tam organizovaný zločin a vznikají velké daňové úniky. Vedení místní radnice si v souvislosti se Sapou stěžuje na zvyšující se kriminalitu a nárůst počtu narkomanů.

Společnost Saparia, která areál vlastní a prostory v ní pronajímá, ale tvrdí, že podnikatelské vztahy jsou v souladu s českými právními předpisy. V areálu se podle společnosti v poslední době nestal žádný vážnější trestný čin.

Také Česko-vietnamská společnost informace o zvyšující se kriminalitě odmítá a považuje je za účelové.

 

Právě se děje

Další zprávy