BIS podezírá tržnici Sapa z praní špinavých peněz

ČTK ČTK
22. 8. 2012 15:27
Agenti zaznamenali podezřelé finanční operace zejména u dovozu zboží z Asie
Pražská tržnice Sapa.
Pražská tržnice Sapa. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pohyb peněz při obchodování vietnamské komunity v pražské tržnici Sapa vypadá na praní špinavých peněz.

Napsala to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě. Agenti zaznamenali podezřelé finanční operace zejména u dovozu zboží z Asie.

I přes zjištěné nelegální aktivity nevnímá BIS největší pražskou tržnici jako zásadní riziko pro bezpečnost státu.

BIS zaznamenala u vietnamského organizovaného zločinu "netransparentní toky finančních prostředků, o nichž lze předpokládat, že byly předmětem legalizace výnosů z trestné činnosti".

Několik rodinných firem v tržnici Sapa například nabízelo propracovaný systém služeb při dovozu podhodnoceného zboží z Asie a v přesunu peněz z ČR do Vietnamu a Číny.
Podívejte se, jak to v tržnici vypadá:  

Tajné služby o podezřeních týkajících se areálu Sapa, v němž žije početná vietnamská komunita, informovaly už loni a zabýval se jimi také branný a bezpečnostní výbor sněmovny.

Podle policie se v tržnici také vyskytují drogy, bují tam organizovaný zločin a vznikají velké daňové úniky. Vedení místní radnice si v souvislosti se Sapou stěžuje na zvyšující se kriminalitu a nárůst počtu narkomanů.

Společnost Saparia, která areál vlastní a prostory v ní pronajímá, ale tvrdí, že podnikatelské vztahy jsou v souladu s českými právními předpisy. V areálu se podle společnosti v poslední době nestal žádný vážnější trestný čin.

Také Česko-vietnamská společnost informace o zvyšující se kriminalitě odmítá a považuje je za účelové.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Šéfka Evropské komise představila "zelenou dohodu", slíbila klimatický fond za 100 miliard eur

Evropská komise chce v rámci přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství v nejbližších měsících přijít s řadou kroků a iniciovat masivní investice do ekologických projektů. Prohlásila to ve středu šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, která představila klimatický plán označovaný jako Evropská zelená dohoda. Mezi první opatření bude patřit návrh normy zavazující unii ke klimatické neutralitě či vytvoření fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv. Mezi země, které by z něj mohly čerpat, patří Česko. Fond má podle von der Leyenové vyvolat investice v hodnotě 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy