Bezdomovce naložit a vyvézt, navrhuje pražský náměstek

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
21. 1. 2012 12:54
Ivan Kabický v rozhovoru vysvětluje svou představu, jak má Praha řešit problémy s bezdomovci
60 % bezdomovců přichází do Prahy z jiných měst.
60 % bezdomovců přichází do Prahy z jiných měst. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Praze žije kolem čtyř tisícovek bezdomovců a tři pětiny z nich do hlavního města přišly z jiných regionů.

A právě ti jsou trnem v oku novému vedení Prahy. Náměstek primátora Ivan Kabický (ODS) by proto chtěl zavést domovské právo a přespolní bezdomovce vykázat z hlavního města, jak informoval deník Aktuálně.cz.

Kabický hodlá do konce června předložit novou koncepci bezdomovectví. Vychází přitom z návrhů, které zpracoval jeho předchůdce Petr Dolínek (ČSSD) a které chválila řada odborníků a terénních pracovníků.

Vykazování lidí bez domova v nich ale nefigurovalo. Co naopak v koncepci zůstává, je plán zřídit v každé větší městské části kontaktní centrum. Městským obvodům 1 až 10 to má nařídit vyhláška.

Jaká bude budoucnost bezdomovců v hlavním městě, to Ivan Kabický popisoval v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A.cz: Radní Dolínek ve své koncepci navrhuje, aby se kraje, ze kterých bezdomovci do Prahy přicházejí, podílely na péči o ně. Budete prosazovat tento nápad?

Spíš budu usilovat, byť tady není obecná vůle, o prosazení domovského práva. To znamená, že pak případně můžete toho člověka jakoby deportovat, jako to bylo ve středověku. Myslím, že to je naprosto legitimní.

A.cz: Takže vy byste krajům raději vracel "jejich" bezdomovce, než abyste po nich chtěl příspěvky?

Nedovedu si představit, že by mi třeba Středočeský kraj dával nějaké peníze. K nám přicházejí lidi hlavně z regionů, kde je vysoká nezaměstnanost. My bychom donekonečna mohli zvyšovat míru finančních prostředků a naopak nám sem bude přicházet čím dál víc lidí.

Základní princip je vrátit lidem sociální jistoty a ne se o ně starat tak, že jim nabídneme dobré ubytování. V tomto případě bych raději uplatňoval domovské právo tak, že bych je vykazoval. Tady u nás být nemůžete, máte trvalé bydliště tam a tam, odejděte. Ať se starají i ostatní kraje.

A.cz: Jak by to mělo v praxi fungovat?

Jako za první republiky. Někteří říkají: přece je nenaložíte do auta a neodvezete. Ale jak to, že to fungovalo za první republiky?

A.cz: Vláda už ale jednou podobný zákon zamítla, protože je podle ní v rozporu se Základní listinou práv a svobod.

Uvědomuji si to. Vláda ale dodneška nepřijala žádný zákon o bezdomovectví, ohánějí se jen zástupnými zákony. Není jasné, kdo je bezdomovec, ani jakou má obec pravomoc.

A.cz: Takže to za porušování lidských práv nepovažujete?

A v jakém slova smyslu? Já jim neubírám práva. Nebráním se tomu, aby přišli, ale ať neporušují zákon. Nechci ale ty lidi primárně trestat, spíš vychovávat.

Ivan Kabický (ODS)
Ivan Kabický (ODS) | Foto: Magistrát hl. m. Prahy

A.cz: S jakými dalšími návrhy nesouhlasíte v koncepci vašeho předchůdce?

Nesouhlasíme například s novou lodí, s novým Hermesem. Přichází s tím vysoká koncentrace bezdomovců na jednom místě a myslím si, že přiláká do Prahy ještě více lidí bez domova. Spíš bych byl pro těch 3 až 5 zařízení rozložených do městských částí. Máme jednu loď, která má svoje pravidla a je na dobrém místě. Další takové zařízení by pro Prahu znamenalo velké náklady.

A.cz: Co se vám na koncepci naopak líbí?

Je tam velmi kvalitního, zejména spolupráce magistrátu s městskými částmi a rozšíření drobných center do všech velkých oblastí Praha 1 až 10. V těchto základních věcech se koncepcí budeme řídit a budeme ji chtít rozpracovat v některých dílčích otázkách, a to zejména ve vytváření dalších center. Budeme se chtít zaměřit na to, aby rozsah služeb postihoval Pražany, protože ze současného stavu 4000 bezdomovců je zhruba 60 % mimopražských. Studie ukazuje meziroční nárůst o 500 osob, zhruba 300 z toho není z Prahy.

A.cz: Nebojíte se, že budou městské části proti umístění center pro bezdomovce protestovat? V současnosti máte problémy i s přechodným umístěním nafukovací haly pro bezdomovce.

Budu usilovat o to, aby vznikla celoměstská vyhláška, která bude řešit problematiku bezdomovectví. Vyplývala by z ní povinnost, že každá městská část 1 až 10 musí zřídit nějaké takové centrum. S halou je trochu jiný problém, protože jde o naprosto nesystémové zařízení. Musíte mít minimálně 1000 metrů čtverečních, je to obrovský objekt, který má vysoké náklady na stavbu a provozování. Já se domnívám, že hala v centrální části Prahy je příliš megalomanský projekt.

Pro halu máme vybraných asi 14 míst v Praze, ale starostové se brání, že je to nesystémové, že tam pak ti bezdomovci zůstanou. Musíme se o tom ještě bavit. V případě krizového scénáře postavíme místo haly spíše 3 nebo 4 stany pro 50 lidí v různých částech města, rozptýleně po Praze.

A.cz: Koncepce počítá s investicemi a provozními náklady v desítkách milionů. Kde je vezmete?

Tady bych byl velmi opatrný. Praha nebude moci saturovat ty částky v plné výši, určitě tam dojde k redukci.

A.cz: Kde budete chtít šetřit?

To právě uvidíte v té výsledné koncepci. Bude záležet na tom, co odborníci doporučí. Já jsem měl zatím jenom jedno setkání s představiteli těch velkých organizací a bavili jsme se obecně. Požádal jsem je, aby napsali nějaký vlastní scénář, který chci konfrontovat s tou koncepcí. Budeme se snažit eliminovat investiční programy a saturovat zvýšenou částkou provoz.

A.cz: Máte už představu, jakým způsobem dělat prevenci proti vzniku bezdomovectví?

Chtěli bychom, aby městské části dokázaly pomocí programu zjistit, kolika rodinám například hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou, a z jakých důvodů. Když lidé přijdou o bydlení, je to ten největší problém, ostatní se dá ještě zachytit. Ale to se bude týkat jen občanů Prahy. Bohužel 60 % přijede odjinud, s tím nemůžeme nic dělat.  V tom by nám pomohlo domovské právo. Mimopražským budeme těžko pomáhat pomocí programů, které jsou alokované do Prahy.

A.cz: Koncepce klade velký důraz na stavbu sociálních a tréninkových bytů. Budete je taky podporovat?

Určitě. Teď chceme v Ďáblicích zahájit stavbu 4 bytů. Dům pro seniory se tam bude částečně předělávat na léčebnu pro bezdomovce a v půdní vestavbě bychom postavili byty.

A.cz: Jaké další projekty pro bezdomovce už v současné době připravujete?

Kromě Ďáblic chystáme ubytovnu pro matky s dětmi v Modřanech, kde bude 20 míst. Také chceme spolupracovat s Nadějí, arcidiecézí a Armádou spásy, které se tomu dlouhodobě věnují. Hlavně chceme posílit terénní služby. Potřebujeme také callcentrum, které propojí terénní služby a usnadní předávání informací.

A.cz: Kdy by mohla být koncepce připravená?

Já bych ten materiál kolegy Dolínka rád s odborníky přepracoval do června tohoto roku.

 

Právě se děje

Další zprávy