Metro D bez stanic nic neřeší. Bez dohody s majiteli pozemků se dá razit těžko, říká šéf projektantů

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 12. 2016 5:30
Praha kvůli problémům s výkupy pozemků pro metro D zvažuje, že nechá nejdříve vyrazit tunel a až poté se budou stavět stanice. Jenže to má problém: část metra vede po povrchu, a tak bez dohody alespoň s klíčovou částí majitelů nebude možné začít razit. Ředitel Metroprojektu David Krása navíc pochybuje, že by rozdělení na dvě části stavbu urychlilo. "Optimální a nejlevnější postup je udělat nejdříve stavební jámu pro stanici a pak teprve přijet s tunelovacím strojem," řekl Aktuálně.cz.
Prodloužení metra A vyrazily štíty Tonda a Adéla. Kdy se jejich pokračovatelé zakousnou do země na trase D je velkou neznámou.
Prodloužení metra A vyrazily štíty Tonda a Adéla. Kdy se jejich pokračovatelé zakousnou do země na trase D je velkou neznámou. | Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Praha – Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek před dvěma týdny oznámil,  že chce urychlit výstavbu metra D tím, že nejdříve se začne razit tunel a stanice na povrchu se dodělají, až se město domluví s majiteli pozemků na trase. Jenže tato varianta je prakticky nereálná.

Razit nejde do té doby, než se problémy s pozemky vyřeší. Mezi plánovanými stanicemi Nádraží Krč a Nemocnice Krč se totiž metro vynořuje nad zem. A to právě v místě, kde se město snaží dohodnout s majiteli, které zastupuje jeden z nich, Radim Vojta.

"Kdyby se dohoda s nimi nepovedla, tak se metro D nikdy nepostaví," potvrdil Aktuálně.cz David Krása, ředitel Metroprojektu, který čtvrtou trasu metra kreslí. V úvahu sice přichází vyvlastnění, to je ale otázka mnoha let. Je tak zjevné, že pokud bude možné začít razit tunel, nebude problém ani ve stavbě většiny stanic a nehrozí varianta, kdy bude metro jezdit bez jediné zastávky z konečné na konečnou.

Podepsáno není nic

Dolínek již před zhruba týdnem prohlásil, že jednání s majiteli jsou na dobré cestě a během několika dní by mohla být podepsána dohoda. "Podepsáno není nic," konstatoval však zástupce majitelů Vojta, který se ale k průběhu jednání nechtěl vyjadřovat.

Deník Aktuálně.cz již dříve uvedl, že obě strany jednají o kompromisu, při němž by soukromí majitelé mohli zhodnotit své další pozemky, například napojením na stanice metra. "Když chce stavět Praha na našich pozemcích metro, tak my tam chceme taky něco stavět," řekl Vojta již v říjnu deníku Aktuálně.cz.

Problémy s pozemky jsou přitom ještě u dalších dvou stanic, Písnice a Libuš. Ty sice nebrání ražbě tunelu, ale bez dohody s jejich majiteli není možné postavit uvedené stanice.

Bez dohody by tak tímto úsekem musely zpočátku vlaky metra projíždět bez zastavení. A stanice by se postavily až dodatečně, když se vypořádá s pozemky. "Dostavbu stanic za provozu si nedovedu představit," uvedl Krása s tím, že je drahé a obtížné napojovat stanice na hotové a funkční metro.

Metroprojekt by nyní měl posoudit varianty, jak dál stavět – tedy zda projekt dokončit v celku, nebo po částech. Dolínek sice již před dvěma týdny prohlásil, že se nyní varianta rozdělení stavby posuzuje, jenže Metroprojekt, který má studii udělat, zatím nedostal pokyn k zahájení prací. "Smlouva stále není podepsána, takže jsme práce na studii ještě nezačali," potvrdil ředitel Krása.

Najednou, beze stanic, anebo po částech

Podle něj přicházejí v úvahu tři možné varianty, na které se zaměří. Kromě původní, dělat vše najednou, a druhé, kdy se začne samostatně razit tunel, je ještě třetí: stavět na etapy. Jako první udělat úsek Pankrác – Nové Dvory a až později vyrazit zbylé čtyři stanice z Nových Dvorů do Depa Písnice.

"Jenže už dříve jsme spočítali, že etapizace prodraží stavbu zhruba o miliardu. Stroje se musí vytáhnout a zase spustit, místo aby se to projelo najednou," upozorňuje Krása.

Ten je přitom skeptický i k tomu, že se dá výstavba urychlit tím, že se nejdříve začne razit tunel a až poté se dodělají stanice. "Optimální a nejlevnější postup je udělat nejdříve stavební jámu pro stanici a pak teprve přijet s tunelovacím strojem," řekl Krása – konkrétnější ale prý může být, až bude hotová studie. Práce na ní bude trvat zhruba dva měsíce.

Začít 2018? Nereálné

Město by chtělo zahájit ražby tunelu metra do konce roku 2018, kdy jsou komunální volby. I tento termín je ale prakticky nereálný. Nejdříve koncem února totiž bude mít Metroprojekt hotovou analýzu dalšího postupu, podle které město rozhodne o tom, kterou variantu upřednostní. Pak teprve bude moci Metroprojekt začít pracovat na dokumentaci pro výběr zhotovitele – tedy zadání pro soutěž, která vybere firmu, jež metro postaví.

"Zpracování dokumentace pro celý úsek bude trvat 12 měsíců, dalších pět měsíců bude trvat připomínkové řízení," poukázal Krása. Pak teprve bude moci město vypsat soutěž na zhotovitele, která může trvat až rok – a to jen v případě, že se nikdo neodvolá a neobrátí například na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Krása navíc upozorňuje, že nejen tvorba dokumentace a průběh výběrového řízení může ovlivnit datum začátku stavby. "Ta hlavní rizika jsou spojena s obstaráním stavebního povolení, nikoliv s tím, jak rychle se vytvoří projekt a proběhne soutěž. Těch možných problémů, které mohou projednávání zastavit, je celá řada," dodal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy