Barrandovské terasy opět usnuly. Projekt žije, ujišťuje investor. Památkáři mu fandí

Julie Kochová Julie Kochová
15. 9. 2016 5:30
Práce na obnově Barrandovských teras, které začaly na jaře, se zastavily. Investor Michalis Dzikos ale slibuje, že na pokračování stavby intenzivně pracuje. Vedle zrekonstruované funkcionalistické restaurace plánuje vybudovat také moderní apartmánový komplex od oceňovaného brněnského studia Kuba – Pilař. Souhlas památkářů už Dzikos má, podle jejich pražského ředitele Ondřeje Šefců by bez výstavby hotelu došlo k znovuotevření teras jen těžko. Naději na kvalitní obnovu památky dává i to, že Dzikos má za sebou řadu úspěšných rekonstrukcí, které si díky citlivému provedení památkáři chválí.
Chátrající areál někdejších slavných Barrandovských teras.
Chátrající areál někdejších slavných Barrandovských teras. | Foto: Tomáš Jána

Praha – Během jara zbavili dělníci areál Barrandovských teras nepořádku, bagry odvozily i trosky Trilobit baru, který už před patnácti lety vyhořel. Okolo vyrostl stavební plot a přibyly cedule upozorňující na soukromý pozemek. Od té doby se ale práce dál nepohnuly.

Vizualizace Kuba & Pilař architekti s.r.o.
Vizualizace Kuba & Pilař architekti s.r.o. | Foto: Kuba & Pilař architekti s.r.o.

Investor Michalis Dzikos Barrandovské terasy koupil už v roce 2003 a letos v dubnu Aktuálně.cz řekl, že rekonstrukce funkcionalistické restaurace začne v létě.

Do médií se dnes vyjadřovat nechce, podle své asistentky Jany Gillárové ale intenzivně pracuje na tom, aby se se stavbou na místě začalo. "Několikrát týdně jezdí do Prahy vyřizovat vše potřebné, projekt rozhodně nestojí," řekla Gillárová. Důvody zpoždění však uvést nechtěla.

Památkáři odmítají, že by práce blokovali oni. "Ano, vypracovávali jsme teď vyjádření k nově navrženým úpravám projektu. Týkalo se ale dílčích věcí, například umístění oken nebo fasády. Určitě ne ničeho, kvůli čemu by nemohly začít přípravné práce," vysvětluje šéf pražských památkářů Ondřej Šefců.

Hlavně to nepřepálit

Ohlídat detaily je podle něj v případě tak ikonické budovy zásadní, s investorem ale kvůli tomu výraznější rozpory památkáři nemají. Ty prý řešili jen na začátku, když se snažili usměrnit některé investorovy plány. Vedle funkcionalistické restaurace totiž vyroste i moderní apartmánový komplex.

"Šlo o to, aby se věc nepřepálila a nepoškodil se fenomén horizontu Barrandovské skály. Ten je ozdobou pražského kaňonu, rozhodně by se měl zachovat," ohlíží se na začátky jednání Šefců.

Jednání se ale podle něj podařilo dovést ke kvalitnímu projektu. Totéž si myslí i historik architektury Zdeněk Lukeš. "Koneckonců dělají to podle mého názoru dva nejlepší čeští architekti současnosti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař," chválí projekt hotelového komplexu. Rekonstrukci budovy restaurace pak má vést rovněž zkušený architekt Ondřej Kukral.

Bez hotelu to nejde

Naději na kvalitní obnovu památky dává i to, že investor Michalis Dzikos pro památkáře není neznámý. V České republice má za sebou řadu úspěšných rekonstrukcí, které si díky citlivému provedení památkáři chválí.

Dzikos se specializuje na stavby z počátku 20. století a přetváří je na hotely. Takto zrekonstruoval třeba někdejší Cyrilometodějskou záložnu na Zelném trhu v Brně, secesní Okresní dům architekta Jana Kotěry v Hradci Králové nebo Kotěrovo rodinné sídlo cukrovarnické rodiny Mandelíkovy v Ratboři u Kolína.

Přestavba na hotel je pro chátrající budovy mnohdy jedinou nadějí na záchranu. "Tyto stavby byly opravdu v tak dezolátním stavu, že jim hrozilo zřícení. Naštěstí se tam památkáři zachovali rozumně," myslí si Lukeš. Štěstí na památkáře měly i Barrandovské terasy, které povolení na výstavbu apartmánového komplexu dostaly už v roce 2010.

Pokud hotelový provoz památku neničí – třeba kvůli nutnosti vybudovat sociální zázemí u každého pokoje –, měli by podle Lukeše uvažovat památkáři podobně pragmaticky. Nelíbí se mu, že někdy tak dlouho trvají na původním účelu a vzhledu, až památka zchátrá nenávratně.

Památkář Šefců je s novou podobou areálu Barrandovských teras smířený. "Nahoře je dnes hluk, lidé mají výhled na Barrandovský most a Jižní spojku, jako tenkrát už nefungují ani filmové ateliéry. Lidé tam dříve chodili na výlet nebo aby zahlédli Adinu Mandlovou, to si dnes můžeme představovat jen těžko," říká.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy