Barrandovské terasy opět usnuly. Projekt žije, ujišťuje investor. Památkáři mu fandí

Julie Kochová Julie Kochová
15. 9. 2016 5:30
Práce na obnově Barrandovských teras, které začaly na jaře, se zastavily. Investor Michalis Dzikos ale slibuje, že na pokračování stavby intenzivně pracuje. Vedle zrekonstruované funkcionalistické restaurace plánuje vybudovat také moderní apartmánový komplex od oceňovaného brněnského studia Kuba – Pilař. Souhlas památkářů už Dzikos má, podle jejich pražského ředitele Ondřeje Šefců by bez výstavby hotelu došlo k znovuotevření teras jen těžko. Naději na kvalitní obnovu památky dává i to, že Dzikos má za sebou řadu úspěšných rekonstrukcí, které si díky citlivému provedení památkáři chválí.
Chátrající areál někdejších slavných Barrandovských teras.
Chátrající areál někdejších slavných Barrandovských teras. | Foto: Tomáš Jána

Praha – Během jara zbavili dělníci areál Barrandovských teras nepořádku, bagry odvozily i trosky Trilobit baru, který už před patnácti lety vyhořel. Okolo vyrostl stavební plot a přibyly cedule upozorňující na soukromý pozemek. Od té doby se ale práce dál nepohnuly.

Vizualizace Kuba & Pilař architekti s.r.o.
Vizualizace Kuba & Pilař architekti s.r.o. | Foto: Kuba & Pilař architekti s.r.o.

Investor Michalis Dzikos Barrandovské terasy koupil už v roce 2003 a letos v dubnu Aktuálně.cz řekl, že rekonstrukce funkcionalistické restaurace začne v létě.

Do médií se dnes vyjadřovat nechce, podle své asistentky Jany Gillárové ale intenzivně pracuje na tom, aby se se stavbou na místě začalo. "Několikrát týdně jezdí do Prahy vyřizovat vše potřebné, projekt rozhodně nestojí," řekla Gillárová. Důvody zpoždění však uvést nechtěla.

Památkáři odmítají, že by práce blokovali oni. "Ano, vypracovávali jsme teď vyjádření k nově navrženým úpravám projektu. Týkalo se ale dílčích věcí, například umístění oken nebo fasády. Určitě ne ničeho, kvůli čemu by nemohly začít přípravné práce," vysvětluje šéf pražských památkářů Ondřej Šefců.

Hlavně to nepřepálit

Ohlídat detaily je podle něj v případě tak ikonické budovy zásadní, s investorem ale kvůli tomu výraznější rozpory památkáři nemají. Ty prý řešili jen na začátku, když se snažili usměrnit některé investorovy plány. Vedle funkcionalistické restaurace totiž vyroste i moderní apartmánový komplex.

"Šlo o to, aby se věc nepřepálila a nepoškodil se fenomén horizontu Barrandovské skály. Ten je ozdobou pražského kaňonu, rozhodně by se měl zachovat," ohlíží se na začátky jednání Šefců.

Jednání se ale podle něj podařilo dovést ke kvalitnímu projektu. Totéž si myslí i historik architektury Zdeněk Lukeš. "Koneckonců dělají to podle mého názoru dva nejlepší čeští architekti současnosti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař," chválí projekt hotelového komplexu. Rekonstrukci budovy restaurace pak má vést rovněž zkušený architekt Ondřej Kukral.

Bez hotelu to nejde

Naději na kvalitní obnovu památky dává i to, že investor Michalis Dzikos pro památkáře není neznámý. V České republice má za sebou řadu úspěšných rekonstrukcí, které si díky citlivému provedení památkáři chválí.

Dzikos se specializuje na stavby z počátku 20. století a přetváří je na hotely. Takto zrekonstruoval třeba někdejší Cyrilometodějskou záložnu na Zelném trhu v Brně, secesní Okresní dům architekta Jana Kotěry v Hradci Králové nebo Kotěrovo rodinné sídlo cukrovarnické rodiny Mandelíkovy v Ratboři u Kolína.

Přestavba na hotel je pro chátrající budovy mnohdy jedinou nadějí na záchranu. "Tyto stavby byly opravdu v tak dezolátním stavu, že jim hrozilo zřícení. Naštěstí se tam památkáři zachovali rozumně," myslí si Lukeš. Štěstí na památkáře měly i Barrandovské terasy, které povolení na výstavbu apartmánového komplexu dostaly už v roce 2010.

Pokud hotelový provoz památku neničí – třeba kvůli nutnosti vybudovat sociální zázemí u každého pokoje –, měli by podle Lukeše uvažovat památkáři podobně pragmaticky. Nelíbí se mu, že někdy tak dlouho trvají na původním účelu a vzhledu, až památka zchátrá nenávratně.

Památkář Šefců je s novou podobou areálu Barrandovských teras smířený. "Nahoře je dnes hluk, lidé mají výhled na Barrandovský most a Jižní spojku, jako tenkrát už nefungují ani filmové ateliéry. Lidé tam dříve chodili na výlet nebo aby zahlédli Adinu Mandlovou, to si dnes můžeme představovat jen těžko," říká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy