Babiš bude kandidovat v Praze, chce se utkat s lídry

Domácí Domácí
6. 9. 2013 16:55
Lídry ANO v dalších krajích budou třeba novináři Václav Tittelbach a Martin Komárek.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Politické hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše v pátek startuje svou předvolební kampaň. Sám Babiš se rozhodl, že bude kandidovat v Praze, původně ovšem zvažoval Středočeský kraj.

Babiš se podle svých slov rozhodl pro Prahu proto, že se chce utkat s lídry velkých stran. "Chtěl bych Prahu, protože v ní budou kandidovat ostatní lídři a budu se s nimi moct utkat v televizních debatách," řekl serveru Novinky.cz Babiš.

Z pravicových kandidátů ho tak čeká ho Miroslava Němcová za ODS a Karel Schwarzenberg z TOP 09.

A podle serveru se takové rozhodnutí Babišovi nakonec nemusí vyplatit. "Kdybych byl volební stratég, tak bych asi síly rozložil lépe. Koneckonců součet hlasů je vždy jen sto procent a efekt silného lídra se v tomto případě těžko dostaví," řekl serveru politolog Tomáš Lebeda. ANO podle něj vezme hlasy hlavně TOP 09 a ODS.

Kromě pravicových lídrů kandiduje v Praze odborový předák Jaroslav Zavadil, který povede kandidátku ČSSD, bývalá poslankyně Marta Semelová (KSČM), Ondřej Liška (zelení) a Daniel Hermann (KDU-ČSL).

Hnutí ANO v pátek odstartovalo kampaň a představilo i ostatní lídry kandidátek. Libereckém kraji bude lídrem bývalý komentátor Mladé fronty Dnes Martin Komárek, první místopředsedkyně hnutí a bývalá náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Věra Jourová bude jedničkou na Vysočině.

Někdejší sportovní moderátor televize Nova Václav Tittelbach bude v čele kandidátky ve Zlínském kraji, herec a bývalý diplomat Martin Stropnický na jihu Moravy.

Začíná i turné po regionech

V pondělí pak začne turné po regionech, na kterém se jeho zástupci budou představovat voličům. "Zahajujeme výjezdy v pondělí v Plzni. Bude se jednat o celodenní mítink zakončený besedou s občany," řekla mluvčí hnutí Radka Burketová.

Po případném úspěchu v předčasných parlamentních volbách nechce hnutí ve sněmovně spolupracovat s levicí. Své místo v politickém spektru vidí spíše od středu napravo.

Kvůli rozdílným programům údajně nepřipadá v úvahu spolupráce s KSČM a zřejmě ani s ČSSD. Určité shody vidí ANO například s programem KDU-ČSL.

Babiš je majitelem zemědělsko-chemického impéria Agrofert a nedávno koupil společnost Mafra, českou přední mediální skupinu. Hnutí ANO založil v roce 2011, zaregistrováno bylo loni. Na podzim se pak bez úspěchu zúčastnilo senátních voleb. Babišův majetek odhadl časopis Forbes na 40 miliard korun.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy