reklama
 
 

Aspoň tam nebude osmipatrová hrůza, vysvětluje starosta, proč přes slib podpořil výstavbu u Pařížské

13. 6. 2018 13:12
Zastupitelé Prahy 1 odhlasovali připomínku k Metropolitnímu plánu, která schvaluje zastavění piazzetty u hotelu InterContinental.

Praha - Na sociálních sítích se zvedla vlna nevole proti tomu, že zastupitelé městské části Praha 1 na úterním zasedání odhlasovali možnost zastavět piazzettu u hotelu InterContinental na Starém Městě.

Pro připomínku k Metropolitnímu plánu, která zastavění volného prostranství jednopatrovou budovou umožňuje, hlasoval i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Ten se přitom ještě na začátku května účastnil protestů proti zastavění piazzetty a sliboval, že nic takového nedopustí.

Rozlučte se s Náměstím Miloše Formana. Víte jak si Lomecký a jeho parta představují STOP VÝSTAVBĚ U INTERCONTINENTALU? Doporučili zastavět náměstí jednopatrovou budovou. V této připomínce metropolitního plánu zastupitelstvo Prahy 1 vyměklo a doporučilo ve svém usnesení zastavět Náměstí Miloše Formana do výše jednoho podlaží. Zároveň schválilo připomínku k ulici Pařížské, aby byla čtvrťovou třídou, takže což znamená navýšení podlažnosti okolních budov o dvě patra. Takže 3patrovou budovu..

Zveřejnil(a) Petr Kučera dne 12. June 2018

"Veřejně oznamuji, že jsme proti zastavění tohoto místa a uděláme všechno pro to, abychom pro občany tento prostor v samého historickém jádru města zachovali," napsal starosta 9. května na Facebook. Tam zveřejnil i fotografie z protestní akce, které se účastnil v tričku s nápisem "stop stavbě".

Postup radnice kritizoval mimo jiné opoziční zastupitel za zelené Petr Kučera. "Rozlučte se s náměstím Miloše Formana. Víte, jak si Lomecký a jeho parta představují stop výstavbě u InterContinentalu? Doporučili zastavět náměstí jednopatrovou budovou," napsal politik na svém Facebooku. Dodal, že zastupitelstvo také schválilo připomínku k Pařížské ulici, aby byla čtvrťovou třídou. "Což znamená navýšení podlažnosti okolních budov o dvě patra," dodal.

Lomecký teď ale vysvětluje, že hlasováním pro jednopatrovou budovu chtěl zabránit tomu, aby na místě vyrostl až osmipodlažní dům, což podle něj hrozilo v případě, že by Praha 1 připomínku nepodala.

Deník Právo před časem informoval, že koncový majitel pozemků, tedy společnost J&T, chce na piazzettě postavit vysokou administrativní budovu. Proti tomu se zvedl odpor místních a odmítala to i městská část.

"Považoval jsem za rozumnější kompromis, který vznikl od koaličních partnerů, omezit to na jedno nadzemní podlaží, než abych šel cestou toho, že budu jako Don Quijote jediný hlasovat proti," řekla starosta Aktuálně.cz. "Smyslem bylo zabránit stavbě té osmi- nebo desetipatrové hrůzy, která tam měla stát," dodal.

Varianta, že by betonové náměstíčko zůstalo nezastavěné, se podle Lomeckého prosadit nedala. "Já se domnívám, že ve chvíli, kdy nemůžete jako politik prosadit maximum a sto procent, tak se máte přiklonit k variantě, která je pro vás výrazně lepší," dodal.

Co ale na piazzettě vyroste, zatím není jasné, návrh podle starosty vzejde z mezinárodní architektonické soutěže. "Já se domnívám, že by tam mohl vzniknout nějaký prostor se zahrádkami a posezením do výše jednoho patra a na té střeše by byly stromy nebo něco podobného, to by řešilo celou situaci," nastínil Lomecký.

Dnes jsem přišel podpořit iniciativu našich občanů - spolků Občané Prahy 1 a Staroměstká lípa, kteří sesbírali 1944 podpisů pod petici proti zastavění plochy u hotelu InterContinental. Za Praha 1 jako účastníka připomínkového řízení Metropolitního plánu veřejně oznamuji, že jsme proti zastavění tohoto místa a uděláme všechno pro to, abychom pro občany tento protor v samého historickém jádru města zachovali.

Zveřejnil(a) Oldřich Lomecký - starosta Prahy 1 dne 09. May 2018

autor: Barbora Němcová | 13. 6. 2018 13:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama