Architekti v soutěži načrtnou podobu dvou stanic metra D, zbylých osm vyplyne z výtvarných návrhů

ČTK ČTK
17. 7. 2016 10:31
Architekti budou navrhovat jen podobu stanice Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru. Na osm stanic nového metra mezi Pankrácí a Písnicí už totiž úřady vydaly příslušné povolení. Jejich vzhled tak město v architektonické soutěži vybírat nemůže. Metro D vyjde podle odhadů na 50 miliard korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Podobu dvou z deseti nových stanic metra D určí architektonická soutěž. Vzhled interiérů zbylých osmi stanic vyplyne z výtvarných návrhů, informovala náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ).

Metro D vyjde podle odhadů na 50 miliard korun. Jezdit v něm budou automatizované soupravy bez řidiče.

Trojkoalice, která kritizovala vzhled loni otevřených stanic metra A, původně žádala soutěž na všechny stanice metra D. Architekti ale nakonec budou navrhovat jen podobu stanice Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru.

Na osm stanic nového metra mezi Pankrácí a Písnicí už totiž úřady vydaly příslušné povolení. Jejich vzhled tak město v architektonické soutěži vybírat nemůže.

"Zadáme ale dopravnímu podniku, aby na tyto stanice nechal zpracovat výtvarné řešení," uvedla Kolínská. "Metro D je na dlouhé desítky let poslední metro, které stavíme. Proto je architektonická kvalita extrémně důležitá," doplnila náměstkyně.

Metro D spojí centrum s jižní částí města. Nejprve se začne stavět úsek z Pankráce do Písnice. V další fázi pak zbylé dvě stanice Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru

Stavba první části by měla být hotova do roku 2022, zda bude předpokládaný termín dodržen, ale není jasné. Zatím se totiž nepodařilo vykoupit všechny pozemky nutné pro stavbu. Praha sice nedávno požádala o stavební povolení. Podle Kolínské bude ale řízení přerušeno právě kvůli tomu, že město nemá souhlas všech vlastníků pozemků.

Vloni otevřené stanice metra A do Motola vyšly na zhruba 20 miliard korun. Metro má tři linky o celkové délce 65,2 kilometru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy