Archeologové na Vyšehradě odkryli byzantský kostel

ČTK ČTK
19. 8. 2014 20:42
Archeologové našli základy kostela, který o čtyřicet procent překonává plochu Rotundy svatého Víta na Pražském hradě. Jedná se o nejstarší známý vyšehradský kostel.
Vyšehrad.
Vyšehrad. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na pražském Vyšehradě objevili archeologové základy jednoho z největších kostelů střední Evropy. Jedná se rovněž asi o nejstarší známý vyšehradský kostel.

Pozůstatky kostela byly nalezeny zhruba 150 metrů od hlavní baziliky na Vyšehradě.

"Unikátnost této stavby spočívá ve dvou věcech. Zaprvé v jejím půdorysném tvaru, který odkazuje na prostředí pravděpodobně byzantské říše, a zadruhé v její velikosti, protože asi o čtyřicet procent překonává plochu rotundy svatého Víta na Pražském hradě," řekl pro Českou televizi Ladislav Varadzin z Archeologického ústavu Akademie věd.

Dnes již zaniklá svatovítská rotunda přitom podle Varadzina byla dosud považována za největší kostel svého druhu na území Česka i v prostoru západních Slovanů. Přímo na archeologickém nalezišti zůstanou vědci do pátku, poté budou následovat analýzy v laboratořích.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy