ANO bude mít v Praze na starosti rozpočet, ČSSD dopravu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2014 12:30
Životní prostředí a kultura připadnou Trojkoalici. ANO dostane také post primátora.
Adriana Krnáčová potvrdila, že by mohla být novou primátorkou.
Adriana Krnáčová potvrdila, že by mohla být novou primátorkou. | Foto: Economia

Praha - Hnutí ANO, které v hlavním městě vzešlo z voleb jako vítěz, dostane na magistrátě v metropoli na starosti finance a rozpočet. ČSSD pak dopravu nebo sociální politiku a Trojkoalice (ve složení zelení, lidovci a Starostové) bude řešit agendu životního prostředí a infrastruktury.

Jednička volební kandidátky ANO Adriana Krnáčová potvrdila, že by mohla být novou primátorkou. Primátor má mít na starosti boj s korupcí, veřejnou správu a legislativu. "Pokud bych měla být primátorkou, tak bych si určitě tyto resorty velice ráda vzala," řekla Krnáčová. Do doby, než bude schválena koaliční smlouva a domluveno personální obsazení rady, však nechtěla potvrdit, že primátorkou bude právě ona. "Až to bude na papíře," řekla.

Radní za ANO budou mít na starosti finance, majetek a majetkové podíly firem, bezpečnost, zdravotnictví a bydlení. Trojkoalice má řídit oblasti životního prostředí, kultury a památkové péče a infrastruktury. "Když se podíváte, co tu kterou stranu charakterizuje, a podíváte se na přidělené resorty, tak to vlastně odpovídá," řekl Štěpánek.

Sociálním demokratům pak připadne oblast dopravy, sociální politika a problematika evropských fondů. Rovněž budou řešit pražské školství.

"V rámci vyjednávání přišla každá rada s nějakou představou. Musím říci, že jednání bylo velmi korektní. Všichni museli nějakým způsobem ustoupit a bereme to jako kompromis, který můžeme odnést do zastupitelského klubu a začít připravovat i personální návrhy," řekl zastupitel a člen vyjednávacího týmu ČSSD Karel Březina.

O rozdělení resortů a konkrétním personálním obsazení budoucí rady musí ještě jednat zastupitelské kluby ANO, ČSSD a Trojkoalice. Následně se příští pátek sejdou vyjednávací týmy a budou o složení rady nadále jednat. Podle Štěpánka by neměl být problém, aby zastupitelské kluby rozvržení odsouhlasily. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice by měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ním s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech má Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla.

 

Právě se děje

Další zprávy