Aktivisté se nechtějí Kliniky vzdát. Problém s kolaudací lze snadno řešit, vzkazují

Klára Galová
26. 2. 2016 12:24
Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika nepolevují ve snahách o prodloužení smlouvy o výpůjčce domu v Jeseniově ulici, která skončí ve středu 2. března. Podle kolektivu už se nejedná o právní spor, ale o otázku politické vůle. Právní analýza, kterou si nechali lidé z Kliniky vypracovat, říká, že prodloužení nájmu možné je.
Autonomní sociální centrum Klinika
Autonomní sociální centrum Klinika | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Autonomní sociální centrum Klinika dál bojuje o svoje setrvání v budově na pražském Žižkově. Ke 2. březnu mu totiž končí smlouva o výpůjčce, kterou před rokem uzavřelo s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle právníků oslovených aktivisty jsou argumenty úřadu, který se oproti očekávání kolektivu rozhodl smlouvu neprodloužit, zástupné.

ÚZSVM se odvolává na upozornění stavebního úřadu, podle kterého byla budova zkolaudována jako zdravotnické zařízení a jiné využívání je nepřípustné. Kolektiv Kliniky se podivuje nad tím, jak je možné že se kolaudační listina objevila pár dní před vypršením smlouvy o výpůjčce. "Setrvání v objektu je otázkou politické vůle," myslí si Jakub Ort z kolektivu Kliniky.

Podpory se Klinice nedostává zejména od koalice na radnici Prahy 3. Starostka Vladislava Hujová je jedním z hlavních kritiků celého projektu. ÚZSVM v odůvodnění neprodloužení smlouvy převzal podle aktivistů starostčina stanoviska. Problematický byl například nedávný incident, kdy Kliniku napadli neznámí útočníci kameny a světlicemi, či stížnosti na hluk. Tyto výtky prý lidé z Kliniky řešili a snažili se dalším problémům předejít.

Advokát Pavel Uhl ve své analýze uvádí: "Situace je taková, že se ÚZSVM odvolává na stavební úřad, ale současně odmítá provést právní úkon, který by tuto překážku snadno odstranil.“ Poukazuje tím na možnost souhlasu k rekolaudaci, kterou je kolektiv ochotný uhradit ze svých peněz. ÚZSVM argumentuje, že k tomu nemá právní titul.

Uhl však tento argument rozporuje a tvrdí, že poskytnutí souhlasu k rekolaudaci nepředstavuje pro stát žádné náklady a neomezuje další budoucí využití budovy. Žádný právní předpis podle něj nezakazuje rekolaudaci objektu, který se jeví jako nepotřebný nebo má být někomu předán do správy či pronájmu.

Kolektiv Kliniky s ÚZSVM stále jedná o prodloužení smlouvy a snaží se najít východisko. Přistoupil i na to, že by nadále působil pod hlavičkou spolku, tedy právnické osoby, a podal žádost.

K vyřešení situace by podle aktivistů mohlo pomoci vytvoření politického tlaku na příslušné orgány. K situaci se v minulosti vyjádřil i ministr financí Andrej Babiš, pod nějž ÚZSVM spadá. Podle slov aktivistů jim po útoku vyjádřil podporu a přislíbil prodloužení smlouvy, nakonec se však nechal slyšet, že situaci dále nehodlá řešit.

Opozice z žižkovské radnice, strana Žižkov (nejen) sobě, svolala k otázce Kliniky mimořádné zastupitelstvo. Datum však ještě není stanoveno. Proti Klinice vznikla v listopadu petice podepsaná asi stovkou obyvatel Žižkova. Opačné stanovisko zase zastává petice, kterou na internetu podepsalo přes dva tisíce lidí. Kliniku podpořilo také asi třicet spisovatelů, kteří k současné situaci vydali ve čtvrtek prohlášení, již dříve se ze stejného důvodu ozvaly známé osobnosti i žižkovské neziskové organizace.

Na sobotu plánují zastánci sociálního centra demonstraci. Ve dvě hodiny vyjde průvod ze zahrady domu a projde Žižkovem.

Kolektiv zatím nepřemýšlí ani o možnosti navrácení ke squattingu, ani o přesídlení na jiné místo. "Klinika sem vrostla, chodí sem i řada sousedů. Žižkov je specifický, mnoho z nás tady bydlí, máme k té čtvrti vztah a neradi bychom to tu opouštěli. Vložili jsme do této budovy spoustu práce, peněz a energie. Přesídlení by byla krajní možnost, nechceme ji zatím zvažovat," řekla Tereza Virtová z Kliniky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy