Pozůstalí oběti heparinového vraha znovu požadují odškodnění

ČTK ČTK
21. 3. 2014 13:14
Původní žalobu na Nemocnici Havlíčkův Brod doplnili o obvinění za nesprávný lékařský postup.
Heparinový vrah Petr Zelenka u soudu.
Heparinový vrah Petr Zelenka u soudu. | Foto: Tomáš Adamec

Hradec Králové - Pozůstalí po jedné z obětí heparinového vraha Petra Zelenky, kteří požadují po Nemocnici Havlíčkův Brod celkem 8,8 milionu korun, doplnili původní žalobu a napadají také nesprávný lékařský postup. Havlíčkobrodská nemocnice výhrady odmítá.

Původní obžaloba tvrdila, že nemocnice při správném vyhodnocení předchozích podezřelých případů úmrtí a správném léčení mohla smrti pacienta předejít.

Nemocnice: Postup byl správný, zákrok nebyl doporučen

V doplnění žaloby právní zástupci například tvrdí, že nemocnice po zjištění hematomu u pacienta měla zajistit rychlý neurochirurgický zákrok. Nemocnice také podle žaloby nepodala žádný lék, který by zastavil silné krvácení.

Právní zástupce nemocnice Jan Mach v pátek před soudem řekl, že nemocnice stav pacienta konzultovala s odborníky, kteří jeho transport k neurochirurgické operaci nedoporučili.

"Řekli nám, že je nejdříve nutné stav muže stabilizovat. Postup byl správný," řekl Mach.

Soudce hradeckého krajského soudu Jan Fifka, který dopoledne začal se čtením listinných důkazů, při hlavním líčení řekl, že celý případ bude důkazně složitý a jednání bude odročené na další termín, kdy by před soudem měli vypovídat svědci.

Kauza vypukla v roce 2006

Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli.

Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu.

Později policisté zveřejnili, že Zelenka má zřejmě na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k uloženému doživotnímu trestu ho však už znovu nestíhali.

Soudy již v minulosti v několika případech rozhodly, že pozůstalí po obětech Petra Zelenky nedostanou od nemocnice odškodnění.

Například na podzim roku 2012 Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání pozůstalých po jedné z obětí. Podle soudů havlíčkobrodská nemocnice nenese zodpovědnost za činy svého bývalého zaměstnance.

 

Právě se děje

Další zprávy