Požár ubytovny v Kutné Hoře. Hasiči zachránili dvě desítky dětí, jedna žena nepřežila

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 2. 1. 2021 19:29
V Kutné Hoře v pátek večer hořela ubytovna, jedna žena zemřela, čtyři lidé včetně jednoho hasiče se zranili. V budově se nacházelo 41 lidí, včetně 23 dětí. Zhruba polovinu evakuovali hasiči. Příčinu vzniku ohně zjišťuje vyšetřovatel požárů. Škoda je odhadnuta na deset milionů korun, sdělily mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová a mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.
Zásah hasič při požáru ubytovny v Kutné Hoře
Zásah hasič při požáru ubytovny v Kutné Hoře | Foto: HZS Středočeského kraje

Hasiči na místo v kutnohorské části Sedlec vyjížděli po 22:30. Oheň zasáhl střechu a byty v horním podlaží, proto se někteří obyvatelé nemohli dostat bez pomoci hasičů a nastavovacích žebříků.

Jelikož obyvatelé při urychleném opuštění objektu neměli nic teplého na sebe, hasiči pro ně zajistili evakuační autobus, který je převezl do náhradního ubytování v městské sportovní hale Klimeška. "Samotný objekt bude několik dní neobyvatelný," uvedla Fliegerová. 

V objektu byl nalezena žena narozená v roce 1941. "Na místo byl přivolán koroner," uvedla Effenbergerová. Příčinu smrti určí soudní pitva, podle policejní mluvčí Michaely Richterové mohla nastat po nadýchání zplodinami. Jeden z evakuovaných měl popálenou ruku a záchranná služba ho převezla do pražské vinohradské nemocnice. Ostatní tři zranění byla podle Effenbergerové lehká.

Požár dostaly zásahové jednotky pod kontrolu půl hodiny po půlnoci, na místě ještě do rána pokračovalo dohašování a rozebírání konstrukcí kvůli vyhledávání skrytých ohnisek požáru. 

Ohnisko bylo oficiálně zlikvidováno ve tři odpoledne, do nedělního rána ještě bude místo kontrolovat jednotka dobrovolných hasičů. Příčina požáru je předmětem dalšího vyšetřování.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy