Požár ubytovny v Kutné Hoře. Hasiči zachránili dvě desítky dětí, jedna žena nepřežila

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 2. 1. 2021 19:29
V Kutné Hoře v pátek večer hořela ubytovna, jedna žena zemřela, čtyři lidé včetně jednoho hasiče se zranili. V budově se nacházelo 41 lidí, včetně 23 dětí. Zhruba polovinu evakuovali hasiči. Příčinu vzniku ohně zjišťuje vyšetřovatel požárů. Škoda je odhadnuta na deset milionů korun, sdělily mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová a mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.
Zásah hasič při požáru ubytovny v Kutné Hoře
Zásah hasič při požáru ubytovny v Kutné Hoře | Foto: HZS Středočeského kraje

Hasiči na místo v kutnohorské části Sedlec vyjížděli po 22:30. Oheň zasáhl střechu a byty v horním podlaží, proto se někteří obyvatelé nemohli dostat bez pomoci hasičů a nastavovacích žebříků.

Jelikož obyvatelé při urychleném opuštění objektu neměli nic teplého na sebe, hasiči pro ně zajistili evakuační autobus, který je převezl do náhradního ubytování v městské sportovní hale Klimeška. "Samotný objekt bude několik dní neobyvatelný," uvedla Fliegerová. 

V objektu byl nalezena žena narozená v roce 1941. "Na místo byl přivolán koroner," uvedla Effenbergerová. Příčinu smrti určí soudní pitva, podle policejní mluvčí Michaely Richterové mohla nastat po nadýchání zplodinami. Jeden z evakuovaných měl popálenou ruku a záchranná služba ho převezla do pražské vinohradské nemocnice. Ostatní tři zranění byla podle Effenbergerové lehká.

Požár dostaly zásahové jednotky pod kontrolu půl hodiny po půlnoci, na místě ještě do rána pokračovalo dohašování a rozebírání konstrukcí kvůli vyhledávání skrytých ohnisek požáru. 

Ohnisko bylo oficiálně zlikvidováno ve tři odpoledne, do nedělního rána ještě bude místo kontrolovat jednotka dobrovolných hasičů. Příčina požáru je předmětem dalšího vyšetřování.

 

Právě se děje

před 31 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy