Slzný plyn a škrcení. Policisté zbili sběrače technického konopí, tvrdí majitel pole

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
30. 9. 2015 17:42
V Bukovanech v severních Čechách v úterý zasahovali policisté z České Lípy na poli s technickým konopím. Majitel pole si stěžuje, že bezdůvodně napadli romské brigádníky, kteří pole sklízeli. Policie se brání, že sběrači odmítli uposlechnout výzvy.
Napadený muž ukazuje modřinu
Napadený muž ukazuje modřinu | Foto: Aktuálně.cz

Bukovany - Majitel pole s technickým konopím si stěžuje, že policisté včera bezdůvodně napadli a zbili jeho sběrače na poli v Bukovanech u České Lípy. „Při sklizni technického konopí tekla krev a slzy. Policisté si zřejmě spletli technické konopí s marihuanou,“ píše ve facebookovém příspěvku Jan Bešík, majitel a zakladatel místní firmy, která z rostliny vyrábí zdivo nebo izolace.

Konopný lán včera sklízelo deset brigádníků, přerušil je náhlý zásah osmi policistů, kteří se přiřítili ve dvou autech na pole. „V době, kdy přijížděli, jsme zrovna svačili. Neměli jsme důvod být agresivní, protože jsme si byli vědomi, že nepácháme nic protizákonného. Sklízeli jsme technické konopí, které je v Liberci hlášené na celním úřadu,“ vysvětlil Aktuálně.cz jeden z napadených mužů, který je stejně jako ostatní romského původu.

Policisté z České Lípy prý jeli na základě upozornění zkontrolovat, kdo pole sklízí a o jakou rostlinu přesně jde. „Byli jsme ze zákona povinni prověřit, jestli sklizeň probíhá oprávněnými osobami, zda na to mají všichni potřebné doklady. Potřebovali jsme ověřit jejich totožnost, a tím legálnost celého aktu,“ vysvětluje mluvčí českolipských policistů Ivana Baláková. Policisté pak prý sběrače vyzvali, aby vše položili a přistoupili k autu, aby je mohli legitimovat.

„To jsme samozřejmě udělali, jenomže když jsme vstávali, policisté mě napadli. Nejdřív do mě strčili, a když jsem se otočil a řekl, že jsem klidný, vytasili teleskopické obušky a slzný plyn,“ popisuje napadený muž, který chce zůstat v anonymitě.

Pepřový sprej a bití

Policisté mu podle jeho slov stříkli do očí pepřový sprej a asi tři minuty ho bili a kopali. Pak ho zaklekli a nasadili mu pouta. A když se ho zastal jeho sedmnáctiletý syn, napadli i jeho. „Dva policisté mu stříkli kasrem do očí, začali ho škrtit, povalili ho a bili mu hlavou o kameny. Naznačili, že mají zbraně, měli jsme strach,“ líčí napadený muž. Bešík popisuje, jak mezi zaměstnanci vypukla panika. Dospělí se snažili krýt vlastními těly děti, které řvaly strachy.

Situace se prý uklidnila až ve chvíli, kdy zasáhl zaměstnanec neromského původu a vysvětlil, že se nejedná o sběr marihuany, ale technického konopí, jenž je ohlášené u celní správy v Liberci. "Nemám tušení, proč policisté nezavolali na Celní správu a nezjistili si, o jaké pole se jedná," uvedl majitel.

Mluvčí policie se ale brání, že muži, vůči kterým policisté zasáhli donucovacími prostředky, s nimi nespolupracovali. „Neuposlechli výzvy, které se dávají v rámci standardního postupu. Jeden z mužů se rozhodl je ignorovat. Použili jsme donucovací prostředky i vůči mladíkovi, který bránil policistům v dokončení policejního zákroku,“ vysvětlila Baláková. Šlo o syna, který bránil před útoky svého otce. Mluvčí přiznává, že policisté použili slzný plyn, pouta a hmaty a chvaty. „Nemám informace o teleskopické tyči,“ uvedla mluvčí.

Otce i syna pak policisté převezli na stanici v Novém Boru, odkud je podle Balákové asi po dvaceti minutách po ověření totožnosti propustili. „Oba muži se neuposlechnutím výzvy policistů dopustili přestupku proti veřejnému pořádku, který s nimi bude projednán ve správním řízení,“ dodala mluvčí.

Na poli skoro nikdo nezbyl

Přestože má napadený po celém těle modřiny, pokračuje dnes v práci na poli dál. Společně se svým bratrem jsou ale jediní dva. „Skoro všichni lidé, kteří včera sklízeli, se báli znova přijít. Takže tady to nesklizené zůstane,“ uvádí Jan Bešík.

Ten se chce nyní poradit s advokátem, jak postupovat dál. Škodu za nesklizené konopí si pravděpodobně nechá vyčíslit, zvažuje vydat se soudní cestou. „Určitě chci podat alespoň podnět na Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby zásah prošetřili.

Chci získat aspoň omluvu pro sběrače a nějaké zadostiučinění, že šlo o omyl. Že neměli správné informace,“ říká Bešík. Podle něj je akce důsledkem kriminalizace konopí.

Policie se krátce vyjádřila, že pro ni případ ještě není uzavřený. "Průběhem zákroku se ještě budeme zabývat v rámci našich vnitřních kontrolních mechanismů," uvedla mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy