Policie prověřuje prodej pozemků u dejvického nádraží. Pro stát je údajně nevýhodný

ČTK ČTK
8. 8. 2019 14:47
Policisté se začali zabývat případem prodeje lukrativních pozemků u vlakového nádraží Praha-Dejvice. Napsal to server Euro.cz, podle kterého detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují smlouvu, kterou uzavřela Správa železniční dopravní cesty se společností Amádeus Real podnikatele Václava Klána. Dokument zaručuje firmě právo koupit si parcely v Dejvicích do roku 2030 za cenu obvyklou.
Nádraží Praha-Dejvice.
Nádraží Praha-Dejvice. | Foto: ŠJů, Wikimedia Commons

Smlouvu za Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) podepsal podle Eura dva týdny před svou rezignací tehdejší generální ředitel Pavel Surý. Podle SŽDC a  Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) je pro stát krajně nevýhodná.

Cena obvyklá za pozemky u metra Hradčanská o rozloze 24 tisíc metrů čtverečních se podle odhadu úřadu pohybuje mezi 400 až 520 miliony korun. Z otevřené soutěže by však na základě odhadů mohla SŽDC dostat až miliardu korun, uvedl server.

ÚZSVM kvůli smlouvě podal trestní oznámení. Národní centrála proti organizovanému zločinu ale kauzu nechtěla nijak komentovat. "Náš útvar k této věci nebude poskytovat žádné informace," řekl jeho mluvčí Jaroslav Ibehej.

SŽDC zase v červnu napadla platnost smlouvy u soudu. Dokument, který strany uzavřely loni v únoru, chtělo nové vedení správy železnic vypovědět. Jednání s developerem ale k dohodě nevedla. Smlouva byla podle nynějšího vedení správy železnic uzavřena v rozporu se zákonem o privatizaci, protože ji neschválila vláda.

Policejní prohlídky ve společnosti Amádeus Real potvrdil mediální zástupce firmy Karel Samec. "Amádeus Real včetně jejího majitele Václava Klána poskytli policii maximální možnou součinnost, policii byly zodpovězeny všechny její dotazy a předány všechny požadované dokumenty," uvedl.

Cena nemůže být nevýhodná, tvrdí firma

Firma je podle Samce přesvědčena, že se ničeho nezákonného nedopustila. Ze smlouvy podle něj jednoznačně vyplývá, že výsledná cena v době předpokládaného prodeje pozemků nemůže být pro stát nevýhodná. Bude na tržní bázi a určí ji znalec zvolený SŽDC.

"Cena pozemků bude v této době, tj. po dokončení rychlodráhy plánované do roku 2030, výrazně vyšší než dnes," prohlásil mediální zástupce společnosti Amádeus Real.

Server Euro dále napsal, že mezi vyslechnutými a zároveň podezřelými osobami jsou kromě Klána také Surý či někdejší náměstek pro majetek SŽDC Tomáš Drmola, který je blízkým přítelem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Drmola však podle webu odpovědnost za smlouvu odmítá. Podle něj zadali právníci SŽDC zpracování smlouvy známému pražskému advokátovi Janu Křížovi. Kříž tvrdí, že dostal na zpracování smlouvy "zadání" od vedení SŽDC.

Na atraktivních pozemcích nedaleko Pražského hradu můžou v budoucnu vzniknout byty, kanceláře nebo obchody. Parcely u dejvického nádraží jsou pro SŽDC klíčové kvůli připravované trati z Prahy na letiště a do Kladna.

 

Právě se děje

Další zprávy