Škody po požáru chemičky v Lovosicích odhadují hasiči na 40 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2019 8:50
Hasiči ráno ukončili likvidaci požáru v areálu chemičky v Lovosicích na Litoměřicku. Hořelo od čtvrtečního odpoledne. Předběžnou škodu odhadli na 40 milionů korun. Shořely suroviny určené k výrobě viskózového vlákna a hala, uvedl operační důstojník krajských hasičů. Doprava v okolí továrny je už bez omezení.
Požár v Lovosicích.
Požár v Lovosicích. | Foto: ČTK

Záchranáři odvezli z místa jednoho člověka, který se nadýchal kouře, při zásahu se zranili podle důstojníka tři hasiči. "Odvezli jsme je s lehkým zraněním do litoměřické nemocnice," řekl mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Mluvčí policie Alena Bartošová řekla, že škody budou desítkách milionů korun. Příčiny požáru se vyšetřují.

Požár vypukl v hale o rozměrech 10 krát 15 metrů. "Byla to stará plechová hala, v které jsme měli uskladněné suroviny pro další zpracování. Mezi těmi surovinami byl polyester, polyamid a aramid, je to umělohmotné vlákno, které vzplálo," řekl jednatel společnosti Glanzstoff Bohemia Milan Grmela. "Chtěl bych moc poděkovat hasičům za profesionální zásah, který nebyl jednoduchý," dodal.

Policie v pátek začala ohledávat místo události a zjišťovat příčiny vzniku požáru. Vyšetřování je v součinnosti s vyšetřovatelem hasičského záchranného sboru a Technickým ústavem požární ochrany Praha, uvedla litoměřická policejní mluvčí Pavla Kofrová. K ohledání prostoru využívají policisté také speciálně vycvičeného psa.

Materiál, který shořel, byl určen pro tkalcovnu k dalšímu zpracování. "Jsme ve spojení se sesterskými firmami, abychom prioritně dostali nový materiál na rozjetí výroby," uvedl Grmela. "V tuto chvíli pracujeme na tom, abychom výrobní halu přepojili na jiný zdroj elektrické energie z druhé strany. Předpoklad je, že v pondělí bychom měli rozjet výrobu," řekl.

Fabrika je rozdělena na dvě části. Hlavní, v níž pracuje zhruba 300 zaměstnanců, kde se vyrábí viskózové přírodní vlákno, požár nezasáhl. V druhé části, kde se toto vlákno a syntetická vlákna zpracovávají, pracuje podle jednatele zhruba 130 lidí. "Máme připraveny provizorní prostory pro nový materiál a pronajatý v Lovosicích externí sklad," uvedl Grmela.

Firma Glanzstoff Bohemia se nachází v areálu průmyslové chemie, kde je také Lovochemie, Preol a další podniky. Ve světě jsou čtyři výrobci viskózového vlákna do pneumatik, lovosická společnost je druhým největším.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy