Škody po požáru chemičky v Lovosicích odhadují hasiči na 40 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2019 8:50
Hasiči ráno ukončili likvidaci požáru v areálu chemičky v Lovosicích na Litoměřicku. Hořelo od čtvrtečního odpoledne. Předběžnou škodu odhadli na 40 milionů korun. Shořely suroviny určené k výrobě viskózového vlákna a hala, uvedl operační důstojník krajských hasičů. Doprava v okolí továrny je už bez omezení.
Požár v Lovosicích.
Požár v Lovosicích. | Foto: ČTK

Záchranáři odvezli z místa jednoho člověka, který se nadýchal kouře, při zásahu se zranili podle důstojníka tři hasiči. "Odvezli jsme je s lehkým zraněním do litoměřické nemocnice," řekl mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Mluvčí policie Alena Bartošová řekla, že škody budou desítkách milionů korun. Příčiny požáru se vyšetřují.

Požár vypukl v hale o rozměrech 10 krát 15 metrů. "Byla to stará plechová hala, v které jsme měli uskladněné suroviny pro další zpracování. Mezi těmi surovinami byl polyester, polyamid a aramid, je to umělohmotné vlákno, které vzplálo," řekl jednatel společnosti Glanzstoff Bohemia Milan Grmela. "Chtěl bych moc poděkovat hasičům za profesionální zásah, který nebyl jednoduchý," dodal.

Policie v pátek začala ohledávat místo události a zjišťovat příčiny vzniku požáru. Vyšetřování je v součinnosti s vyšetřovatelem hasičského záchranného sboru a Technickým ústavem požární ochrany Praha, uvedla litoměřická policejní mluvčí Pavla Kofrová. K ohledání prostoru využívají policisté také speciálně vycvičeného psa.

Materiál, který shořel, byl určen pro tkalcovnu k dalšímu zpracování. "Jsme ve spojení se sesterskými firmami, abychom prioritně dostali nový materiál na rozjetí výroby," uvedl Grmela. "V tuto chvíli pracujeme na tom, abychom výrobní halu přepojili na jiný zdroj elektrické energie z druhé strany. Předpoklad je, že v pondělí bychom měli rozjet výrobu," řekl.

Fabrika je rozdělena na dvě části. Hlavní, v níž pracuje zhruba 300 zaměstnanců, kde se vyrábí viskózové přírodní vlákno, požár nezasáhl. V druhé části, kde se toto vlákno a syntetická vlákna zpracovávají, pracuje podle jednatele zhruba 130 lidí. "Máme připraveny provizorní prostory pro nový materiál a pronajatý v Lovosicích externí sklad," uvedl Grmela.

Firma Glanzstoff Bohemia se nachází v areálu průmyslové chemie, kde je také Lovochemie, Preol a další podniky. Ve světě jsou čtyři výrobci viskózového vlákna do pneumatik, lovosická společnost je druhým největším.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy