Železnorudsko je zanedbané a závidí jihočeské Šumavě

ČTK ČTK
7. 10. 2011 7:20
Za 20 let sem nesměřovaly žádné dotace, stěžují si starostové
Železná Ruda je spádovou oblastí cestovního ruchu...
Železná Ruda je spádovou oblastí cestovního ruchu... | Foto: Zuzana Hronová

Železná Ruda (Klatovsko) - Šumavské Železnorudsko, největší rekreační oblast Plzeňského kraje, podle některých starostů značně trpí tím, že tam za 20 let nesměřovaly žádné dotace.

Kraj prý lokalitu nepodporuje. Do jihočeské Šumavy se masivně investuje hlavně s podporou kraje, řekl starosta Železné Rudy Michal Šnebergr (ODS). Kraj podle hejtmana Milana Chovance (ČSSD) peníze na rozvoj oblasti nemá.

Podle krajského vedení zaspala minulá vedení města, která měla připravit kvalitní projekty, jež by získaly dotace z programu ROP Jihozápad. "Pokud bychom někde našli 100 milionů korun, tak budou křičet lidé z Českého lesa, z Brd: 'Proč zrovna Železná Ruda?'," dodal.

Jedinou šancí je to, že kraj chce pro příští plánovací období EU prosadit dotační titul na revitalizaci oblasti kolem bývalé železné opony, jehož prioritou je podle hejtmana udržet život u hranic. Šancí pro obce by mohlo být také nové rozpočtové určení daní od roku 2013.

"Očekávalo se, že se ta oblast bude rozvíjet, což se bohužel nestalo," řekl Šnebergr. Podle něj musí město ze svého hradit základní služby této spádové oblasti cestovního ruchu, například běžecké stopy, skibus a další věci pro turistickou veřejnost, která dojíždí hlavně z celého Plzeňského kraje.

Do jihočeské Šumavy šly miliardy. A co my?

"Při pohledu na jihočeskou část Šumavy je to tragédie. Tam šly za 20 porevolučních let miliardy korun a do západočeské nešly až na malé výjimky žádné peníze," dodal. Za posledních deset let byla jedinou velkou akcí rekonstrukce lanovky na Špičák, což byla ale soukromá investice. Městská lanovka na Pancíř je čtyřicetiletá. Podobně jako na golfový areál se na ni dlouhodobě nedaří sehnat dotace ani investora.

...pro turisty je tu však málo lákadel, žehrají zdejší starostové.
...pro turisty je tu však málo lákadel, žehrají zdejší starostové. | Foto: Zuzana Hronová

"Podpora kraje městu Plzni jako centru je velká, ale okrajové oblasti, jako je Železnorudsko, jako by neexistovaly. Celá tato oblast na to doplácí, což je dobře vidět například na konkurenci s Jihočeským krajem," uvedl klatovský starosta Rudolf Salvetr (ODS).

"V projektech ROP v oblasti cestovního ruchu prohrával Plzeňský kraj s Jihočeským v poměru 30:70. Jihočeši mají více projektů a kvalitnějších," uvedl hejtman. Upozornil ale na to, že některé prověřuje policie.

Zanedbaný cestovní ruch

Podle Chovance se v jižních Čechách povedlo to, že na Lipno přišel jako první nizozemský investor, na nějž se "nalepily" další projekty. Dotace tam nešly krajské, ale z EU. Chápe důležitost Železnorudska, ale jeho problém je údajně v tom, že se "zaměřilo v počátku ne tolik na podporu cestovního ruchu, ale na podporu stánkového prodeje", navíc město prodalo většinu majetku. Sousední Bavorská Ruda strádá více než česká a oblast prý vymírá; soukromníci se do Železnorudska nehrnou.

Podle hejtmana by byl cestou rakouský model, kdy by národní a následně evropské zdroje podpořily "páteř" oblasti, tedy například sjezdovku s lanovkou. Poté přišel privátní kapitál a začal stavět penziony. Podle hejtmana se musí investovat do zalidnění oblasti a udržení obyvatel, tedy jejich pracovních možností a vyžití.

"Jediná šance, jak oblast revitalizovat, je masivní investice. A musí to být nějaká kombinace lyžování, turistiky, cykloturistiky a musí se tam přilákat lidi za nějakou atrakcí, která je bude bavit," řekl hejtman.

Podle něj chybí v lokalitě bazén, bowling, cykloturistické a výhledové trasy, pěkné restaurace se zajímavou gastronomií; nemá smysl tam budovat nové hotely a penziony. Němci například investují do zábavních parků, kolem nichž se vytvoří infrastruktura. Oblast se musí naučit čerpat dotace EU, protože stát bude vracet spoustu evropských peněz, na něž si mohou ještě někde sáhnout, dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy