ZČU nemá dost peněz z dotací, chce prodávat výzkum

ČTK ČTK
13. 3. 2012 7:00
Univerzita proto vybuduje čtyři výzkumná a vývojová centra za tři miliardy korun
Státní dotace na studenty budou klesat (ilustrační foto).
Státní dotace na studenty budou klesat (ilustrační foto). | Foto: Thinkstock

Plzeň - Výzkumné práce prodávané externím firmám by měly Západočeské univerzitě (ZČU) v příštích letech výrazně kompenzovat trvale klesající státní dotace na studenty.

Univerzita proto vybuduje do roku 2014 čtyři velká výzkumná a vývojová centra za tři miliardy korun, řekl kvestor ZČU Antonín Bulín.

"Stejně jako u ostatních univerzit u nás dochází k výraznému poklesu peněz za studenty. V roce 2010 činily 860 milionů Kč, loni 713 milionů Kč a letos 633 milionů korun, což je jenom 30 procent z celkového obratu univerzity," dodal.

Univerzita přesto každoročně zvyšuje obrat a oproti loňskému roku, kdy činil 2,08 miliardy korun, má být letos opět větší. ZČU předpokládá zahájení tří staveb výzkumných center, projekt strojní fakulty už by měl být dokonce letos hotový.

Peníze na studenty mají klesat

"Pořád navyšujeme celkový rozpočet univerzity. Naše strategie je, že studentské peníze budou tvořit zhruba třetinu a zbytek projektové peníze z operačních programů, tedy tři miliardy korun z programu VAVPI (Věda a výzkum pro inovace) a tři čtvrtě miliardy korun z OPVK (Vzdělávání pro konkurenceschopnost). Je to ale samozřejmě těžká situace z hlediska finančního řízení školy," dodal Bulín.

Zásadní problém nastane v příštích dvou letech. Příští rok mají klesnout peníze na studenty o 16,8 procenta, v roce 2014 o 13 procent.

"To už je těžko udržitelné a je obtížné říci, jak to skončí," dodal. Proti "škrcení univerzit" se ostře postavili rektoři vysokých škol.

"Hlavní cestou vygenerování významných příjmů je externí smluvní výzkum, tedy vybudování silné výzkumné základny. Už dnes jsme se zavázali, že v roce 2015 budeme mít 120 milionů korun za výzkumné práce, které prodáváme externím firmám, dnes je to 40 milionů korun," řekl Bulín.

Ekonomická situace podniků se zhoršila

Škola nakupuje nové unikátní přístroje za desítky milionů korun, které často v ČR nejsou. Problémem ale je, že ekonomická situace podniků je výrazně horší než byla před třemi lety, když se projekty plánovaly.

ZČU dostává nyní v průměru 24.400 korun na studenta, z necelých 18.000 studentů má zaplacených 15.500 studentů, zbytek tvoří nezaplacení, kteří ale využívají její infrastrukturu.

Jde o přesluhující studenty a ty, které některé fakulty přijaly navíc do prvního ročníku, protože mají převis poptávky a současně velkou "propadovost".

Univerzita dlouhodobě spolupracuje s více než 50 firmami, které ale chod ZČU nesponzorují. Dávají nejvíce o desítky tisíc korun na ocenění pro nejlepší studenty, dále přístroje nebo součástky.

"Jedinou cestou, jak se dají vydělat desítky, případně stovky milionů korun, je externí výzkum, který musí v nejhorším případě nahradit výpadky v dotacích na studenty v příštích letech," dodal kvestor ZČU.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy