Budu znovu kandidovat, oznámil exčlen ČSSD Bernard před odvoláním z postu hejtmana

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
8. 6. 2020 10:32
V čele Plzeňského kraje skončil v pondělí dopoledne hejtman Josef Bernard. Zastupitelé o jeho konci rozhodli hlasováním, při kterém se většina vyslovila proti jeho dalšímu pokračování v čele kraje. Hlasování přitom inicioval sám Bernard, který před několika týdny opustil sociální demokracii. Sám ale rezignovat odmítl. Pro odvolání hlasovalo 39 zastupitelů, proti byli dva a tři se zdrželi.
Josef Bernard (ČSSD), nyní už bývalý hejtman Plzeňského kraje
Josef Bernard (ČSSD), nyní už bývalý hejtman Plzeňského kraje | Foto: Krajský úřad Plzeňského kraje

Zatímco ještě před několika dny stál Josef Bernard v čele kraje a byl členem sociální demokracie, nyní už neplatí ani jedno. Nedá se ale říci, že by to Bernardovi nějak zvlášť vadilo. S oběma změnami počítal a sám stál na jejich počátku. Navíc je pravděpodobné, že už myslí na podzimní krajské volby, do kterých půjde patrně jako lídr Starostů a nezávislých.

Bernard se ke své kandidatuře do krajských voleb vyjádřil krátce před svým odvoláním poté, co se zastupitel za ODS Martin Baxa zeptal zástupců Starostů a nezávislých, jestli půjde Bernard za ně do voleb. Ti odpověděli, že o něj mají zájem a čekají na jeho vyjádření. "Ano, já jsem rozhodnutý, kandidovat určitě budu," zareagoval Bernard. Ovšem z jeho slov nebylo zcela jasné, zda to bude za STAN.

Pokud jde o samotné odvolání Bernarda, rozhodující bylo stanovisko jeho dnes už bývalé sociální demokracie, která požadovala po svých koaličních partnerech, aby pro konec Bernarda zvedli ruku. Občanští demokraté, stejně jako například zástupci Koalice pro Plzeňský kraj tomuto vyhověli. Výjimkou byla Světlana Budková z ČSSD, která se k návrhu nepřipojila.

"Nejsem připravena hlasovat pro odvolání hejtmana. Slib zastupitele zní, že by měl mandát vykonávat v zájmu kraje a jeho občanů. Nejsem vnitřně přesvědčena o tom, že čtvrt roku před volbami máme vyměňovat hejtmana, který stál v čele úspěšné koalice a obstál i v roli krizového manažera," uvedla.

Po odvolání Bernarda nastala kuriózní situace. Když mu následně zastupitelé poděkovali za jeho práci a on chtěl zareagovat, nedostal se už k mikrofonu. "Já jsem vám neudělila slovo," sdělila Marcela Krejsová z ODS, která převzala řízení schůze.

"Můžu tady alespoň sedět?" zeptal se Bernard, kterému Krejsová sdělila, že by měl od řídícího stolu odejít mezi řadové zastupitele. "Už nejste ani členem rady. Měl byste sedět v řadách zastupitelů," vysvětlovala Bernardovi, který vedl kraj tři roky a osm měsíců. Nového hejtmana už zastupitelstvo volit patrně nebude, kraj by mělo dovést k volbám současné vedení bez Bernarda.

Rezignujte, vyzývala ho ČSSD

Odvolání hejtmana bylo hned prvním bodem krajského zastupitelstva. Slovo si vzal sám Bernard, který řekl, že předkládá návrh na své odvolání. 

"Důvod je jasný. Před několika dny jsem oznámil svůj odchod z ČSSD, za kterou jsem kandidoval na funkci hejtmana, a považuji za korektní a morálně slušné, abych reagoval i zde na zastupitelstvu," sdělil Bernard. "Kraj si nevedl za necelé čtyři roky špatně a jsem připraven, pokud bude zájem zastupitelů, mandát ukončit," dodal.

Po jeho vystoupení promluvil zástupce ČSSD Ivo Grüner, který Bernardovi dělal náměstka pro oblast regionálního rozvoje, fondů EU a informatiku. Podle něho neměl Bernard vůbec návrh na své odvolání předkládat a měl přímo rezignovat nejen na místo hejtmana, ale vůbec na místo v zastupitelstvu.

"Zastupitelský klub ČSSD s lítostí oznamuje, že se Josef Bernard nevzdal mandátu zastupitele, který jako člen ČSSD získal. Tento postoj by byl nejjednodušším a nejčistějším řešením jeho odchodu z ČSSD," prohlásil Grüner s tím, že klub má zájem na pokračování "úspěšné koaliční spolupráce s cílem dovést kraj v co nejlepší kondici do podzimních voleb".

Přitom si "rýpnul" do Bernarda za to, že přeběhl ke Starostům a nezávislým. "My jsme svědky odchodů různých politiků z naší politické strany s vidinou jejich lepšího umístění mimo ČSSD," konstatoval Grüner a připomínal, že ČSSD Bernardovi "umožnila kandidovat na prvním místě kandidátky, byť jeho členství v ní bylo velmi krátké".

Podle Grünera by byl čestnější Bernardův dobrovolný odchod. "Jsme přesvědčeni, že tento krok by byl jediným správným a morálně odpovědným krokem. Josef Bernard by pak mohl být spojován i s jinými politickými subjekty, a svou případnou další politickou budoucnost by mohl bez vysvětlování realizovat mimo zastupitelstvo Plzeňského kraje," řekl mimo jiné Grüner.

Kromě konce hejtmana se odehrála ještě jedna změna. Martin Baxa z ODS oznámil, že tři zastupitelé za TOP 09 přešli do klubu ODS, který je tak v zastupitelstvu největší - má 11 členů. Baxa nepřímo Bernarda chválil a zároveň upozorňoval, že ODS podpoří návrh ČSSD, protože obě strany mají už od nástupu Bernarda do funkce podepsanou koaliční smlouvu. 

"Považuji téměř končící volební období za úspěšné, kdy se podařila řada velice dobrých projektů a díky kolektivní práci došlo k řadě posunů. Proto nás mrzí situace, která nastala pnutím v klubu ČSSD," vysvětloval Baxa a dodal, že ODS ctí koaliční smlouvu. "Pane hejtmane, chci vás vyzvat, abyste rezignoval na svou pozici a nepřenášel jste váš rozkol s klubem ČSSD do hejtmanské pozice a na půdu zastupitelstva. 

Naopak za Bernarda se postavil Pavel Čížek, který je náměstkem hejtmana a zároveň měl vést kandidátku Starostů a nezávislých do voleb - právě on uvolní místo v čele kandidátky Bernardovi. Čížek se u zastupitelů přimlouval za to, aby Bernarda nechali hejtmanem, protože podle něj udělat pro kraj "naprosté maximum". 

"Určitě se vymyká od běžného politika na komunální nebo krajské úrovni.  Přinesl něco úplně nového. Přinesl dlouholetou zkušenost s podnikáním a podle mě dodržoval sociálně demokratickou politiku, protože kladl například důraz na udržování krajských nemocnic. Přinesl také kolektivní jednání, zatím jsem nepoznal nikoho jiného z krajských představitelů, kdo by byl ochoten se dlouhé hodiny hádat o každou stokorunu nebo tisícikorunu ve prospěch Plzeňského kraje," chválil Bernarda Čížek.

Ten zároveň tvrdil, že Bernard nechce fakticky z postu hejtmana odejít, ale spíše žádá o důvěru. "Každý se zamysleme, jestli je ve prospěch kraje, aby se to na čtyři měsíce řešilo jinak, nebo tady necháme člověka, který kraj vedl? Řekněme si každý, co je lepší a podle toho se rozhodněme," řekl Čížek, který potvrdil, že Bernardovi nabídl první místo na kandidátce STAN.  

ČSSD skončila druhá, dovedl ji však k vládě v kraji

Bernard není rozhodně mužem, který by se ztrácel v davu. Už jeho samotný vstup do ČSSD a nominace na lídra kandidátky v roce 2016 vyvolávaly velkou pozornost. Do té doby pracoval ve vrcholových manažerských funkcích ve Škodě Transportation a nepatřil mezi klasické sociální demokraty, kteří dávají důraz zejména na sociální témata.

Bernard ovšem přivedl sociální demokraty ve volbách na Plzeňsku k druhému místu a při povolebních jednáních se mu podařilo domluvit se s pěti dalšími subjekty a obejít tak vítězné ANO. Ujal se vlády nad krajem, což trvalo dodnes. Pro volby v roce 2020 už ale se sociálními demokraty nepočítá.

Na to, že Bernard vážně zvažuje konec v sociální demokracii, upozornil deník Aktuálně.cz už loni v září. Tehdy ale sám hejtman ještě tvrdil, že není rozhodnutý. Nicméně přiznával, že přinejmenším není typický sociální demokrat.

"Vím, že někteří sociální demokraté v Plzni nechtějí, abych byl lídrem já, protože prý nejsem typický sociální demokrat. No, to jim ani nevyvracím," řekl Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy