Zavraždil přítele nevlastní sestry, dostal 14,5 roku vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2014 14:55
Muž vraždil, protože byl do dívky zamilovaný. Jeho bratr byl před rokem odsouzen za vraždu rodičů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Plzeň - Na 14,5 roku do vězení poslal Krajský soud v Plzni devětadvacetiletého Jaroslava Hrdličku z Tymákova. Uznal jej vinným z vraždy.

Hrdlička kladivem a nožem připravil loni v září o život soka v lásce, pětadvacetiletého přítele své nevlastní sestry. Soud rovněž Hrdličkovi uložil, aby pozůstalým zaplatil jako náhradu škody 175 tisíc korun.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i Hrdlička si ponechali lhůtu na možné odvolání.

Muž se k činu doznal, hrozilo mu deset až 18 let vězení. Protože mu soud uložil výkon trestu v mírnějším typu věznice, nedostane se Hrdlička do stejného zařízení jako jeho mladší bratr Vojtěch, který předloni v Tymákově zavraždil sekerou otce a nevlastní matku a za to si nyní odpykává ve věznici se zvýšenou ostrahou 19letý trest.

Vražda se stala loni 14. září mezi 19:45 a 22:45 nedaleko Mešna na Rokycansku, tělo zavražděného Hrdlička odvezl o pár kilometrů dál ke Kornaticím a tam ho vyhodil v lese. Muž, kterého Hrdlička zavraždil, chodil s jeho nevlastní sestrou Veronikou, Hrdlička ale dívku také miloval.

Podle výroku soudu Hrdlička tesařským kladivem po hádce o dívku zasadil muži osm ran, přičemž tři byly silné intenzity, poté již ležícího muže dvakrát bodl loveckým nožem s délkou čepele 18,5 centimetru. Přerušil mu krční tepnu, mladík vykrvácel.

U soudu projevil upřímnou lítost

Hrdlička vypověděl, že přítele Veroniky vyzvedl v osudný den v Plzni, měli jet pro mosazný šrot do opuštěného areálu. Cestou se hádali kvůli dívce, zavražděný měl prý vůči ní výhrady, kritizoval, jak vypadala. Když zastavili na cestě, řekl mu Hrdlička, že svou nevlastní sestru miluje.

"On do mě strčil. Nedokázal jsem se zastavit, sáhl po kladivu, přesně si to nevybavuji, nevím přesně, v jaké poloze byl, když jsem ho udeřil do hlavy, nevím kolikrát," uvedl Hrdlička. Když mladík upadl, sáhl po noži a bodnul.

Podle předsedy senátu muži přitížila surovost útoku a také to, že život mladého člověka "odňal ze zcela malicherné příčiny". Polehčila mu beztrestnost i to, že se doznal, vyjádřil prý upřímnou lítost. "To svědčí o určité sebereflexi, trest byl uložen mírně nad polovinou trestní sazby," uvedl soudce.

Protože je podle znalců jeho resocializace možná, zmírnil mu soud typ věznice. Tím však Hrdličku připravil o možnost usilovat o sdílení cely s bratrem. "Během pár vteřin změnil jeho čin život řadě lidí, nebude pykat jen on sám, ale i jeho čtyřletý syn, jeho prarodiče, rodina poškozeného," uzavřel případ soudce.

Rodiče je v dětství týrali

Bratr poškozeného žádal náhradu škody 500 tisíc korun a soud mu přiznal částku 175 tisíc, kterou stanoví zákon, s nárokem na zbytek ho odkázal do občansko-právního řízení.

Veroniku měli spolu s její sestrou v pěstounské péči zavraždění manželé, tedy otec a macecha Jaroslava a Vojtěcha Hrdličky. Předloni je v červenci zavraždil Vojtěch, který přišel v noci do domku a zaútočil na spící manžele. Motivem byl dlouhodobý konflikt obou bratrů s rodiči, kteří je prý celé dětství vystavovali fyzickému i psychickému týrání. Krutě se prý chovali zejména k dívkám, jež měli v pěstounské péči.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy