reklama
 
 

Za pohození novorozence do kontejneru dostala žena 16,5 roku

Aktualizováno 4. 4. 2014 11:15
Loni v červenci žena nečekaně porodila na záchodě. Myslela si, že dítě bylo mrtvé, proto jej zabalila do igelitky a odnesla do kontejneru.

Plzeň - Krajský soud v Plzni poslal v pátek na 16 a půl roku do vězení třicetiletou ženu z Chebska, která loni hodila do kontejneru v Chebu svou novorozenou dceru.

Matka tří dalších dětí si verdikt vyslechla s pláčem a až do poslední chvíle u soudu tvrdila, že nechtěla miminko zabít a že opravdu nejevilo žádné známky života. Dítě však přežilo a dnes je v pěstounské péči.

Ženě hrozilo za pokus vraždy spáchaný na dítěti až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Žalobce pro ni žádal 15 let, obhajoba naopak navrhla zproštění. Soud dospěl k závěru, že žena minimálně krátce před porodem už měla v úmyslu dítě usmrtit.

Dítě v kontejneru na odpadky našel loni 8. července kolemjdoucí. Novorozeně bylo značně podchlazené, ale přežilo. Dostalo jméno Anička a dnes žije u pěstounů na Plzeňsku.

Žena si myslela, že se dítě narodilo mrtvé

Obžalovaná porodila na záchodě. To, že rodí, zjistila podle svých slov až tehdy, když z ní plod vycházel. Detaily porodu si nevybavila. Soudu několikrát zopakovala, že neslyšela žádný křik a necítila pohyb.

"Pupeční šňůru jsem nějak oddělila rukou. Nevím, jak jsem to udělala ani jak dlouho to trvalo," řekla. Podle ní na záchodě ten den nešla elektřina a bylo tam přítmí. Miminko, které měřilo 44 centimetrů a vážilo 2,26 kilogramu, pak odnesla v igelitové tašce do kontejneru před domem.

Podle soudu žena nebyla v takovém psychickém stavu, který by jí bránil vnímat realitu a mohla u miminka registrovat vitální známky. Sama oddělila pupeční šňůru, podle znalců, až když dotepala, což trvá deset až 40 minut po porodu. Podle soudu to byla dost dlouhá doba na to, aby rozeznala, že dítě žije.

Podle znalců nejednala v afektu

Žena neučinila nic pro jeho záchranu. Podle znalců nejednala ve zkratu, afektu ani pod vlivem psychické poruchy, porodník vyloučil rozrušení porodem. Po činu uklidila, nakrmila děti, šli ven. Nevlastní matce i druhovi pár dnů před činem řekla, že se plod vyvíjí špatně.

Soudkyně Ivana Růžičková uvedla, že o rodinu se zajímala sociálka, která v minulosti shledala nedostatky. Proto bylo vydáno předběžné opatření k umístění dvojčat do dětského domova a nejstaršího dítěte k babičce. Při kontrole v lednu 2013 už žádné zásadní nedostatky zjištěny nebyly.

"Obžalovaná měla problémy s alkoholem, zanedbávala zdravotní péči dětí. Podle psycholožky se jedná o emočně a sociálně oploštěnou, nezodpovědnou osobu," řekla soudkyně.

"Pokud by chtěla, aby dítě někdo našel, neodložila by ho v uzavřené igelitové tašce," uvedl státní zástupce Martin Rykl. Podle něj se nezachovala jako matka novorozence, nesnažila se dítě oživit, uklidila byt a tvářila se, že se nic nestalo.

Obhajoba naopak navrhla zproštění. "Nevěděla, že to dítě je živé, když ho dávala do kontejneru. Takže její úmysl nesměřoval k zabití," uvedl obhájce Jan Blažek.

"O děti se starala dobře, nechápu, proč to udělala, co ji k tomu vedlo. Podle mého šlo o okamžitý zkrat, nic nenasvědčovalo, že to připravovala," řekl už dříve druh obžalované.

autor: ČTK | 4. 4. 2014 10:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Plzeňský kraj

  reklama
  reklama
  reklama