Za pohození novorozence do kontejneru dostala žena 16,5 roku

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2014 11:15
Loni v červenci žena nečekaně porodila na záchodě. Myslela si, že dítě bylo mrtvé, proto jej zabalila do igelitky a odnesla do kontejneru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Město Jihlava

Plzeň - Krajský soud v Plzni poslal v pátek na 16 a půl roku do vězení třicetiletou ženu z Chebska, která loni hodila do kontejneru v Chebu svou novorozenou dceru.

Matka tří dalších dětí si verdikt vyslechla s pláčem a až do poslední chvíle u soudu tvrdila, že nechtěla miminko zabít a že opravdu nejevilo žádné známky života. Dítě však přežilo a dnes je v pěstounské péči.

Ženě hrozilo za pokus vraždy spáchaný na dítěti až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Žalobce pro ni žádal 15 let, obhajoba naopak navrhla zproštění. Soud dospěl k závěru, že žena minimálně krátce před porodem už měla v úmyslu dítě usmrtit.

Dítě v kontejneru na odpadky našel loni 8. července kolemjdoucí. Novorozeně bylo značně podchlazené, ale přežilo. Dostalo jméno Anička a dnes žije u pěstounů na Plzeňsku.

Žena si myslela, že se dítě narodilo mrtvé

Obžalovaná porodila na záchodě. To, že rodí, zjistila podle svých slov až tehdy, když z ní plod vycházel. Detaily porodu si nevybavila. Soudu několikrát zopakovala, že neslyšela žádný křik a necítila pohyb.

"Pupeční šňůru jsem nějak oddělila rukou. Nevím, jak jsem to udělala ani jak dlouho to trvalo," řekla. Podle ní na záchodě ten den nešla elektřina a bylo tam přítmí. Miminko, které měřilo 44 centimetrů a vážilo 2,26 kilogramu, pak odnesla v igelitové tašce do kontejneru před domem.

Podle soudu žena nebyla v takovém psychickém stavu, který by jí bránil vnímat realitu a mohla u miminka registrovat vitální známky. Sama oddělila pupeční šňůru, podle znalců, až když dotepala, což trvá deset až 40 minut po porodu. Podle soudu to byla dost dlouhá doba na to, aby rozeznala, že dítě žije.

Podle znalců nejednala v afektu

Žena neučinila nic pro jeho záchranu. Podle znalců nejednala ve zkratu, afektu ani pod vlivem psychické poruchy, porodník vyloučil rozrušení porodem. Po činu uklidila, nakrmila děti, šli ven. Nevlastní matce i druhovi pár dnů před činem řekla, že se plod vyvíjí špatně.

Soudkyně Ivana Růžičková uvedla, že o rodinu se zajímala sociálka, která v minulosti shledala nedostatky. Proto bylo vydáno předběžné opatření k umístění dvojčat do dětského domova a nejstaršího dítěte k babičce. Při kontrole v lednu 2013 už žádné zásadní nedostatky zjištěny nebyly.

"Obžalovaná měla problémy s alkoholem, zanedbávala zdravotní péči dětí. Podle psycholožky se jedná o emočně a sociálně oploštěnou, nezodpovědnou osobu," řekla soudkyně.

"Pokud by chtěla, aby dítě někdo našel, neodložila by ho v uzavřené igelitové tašce," uvedl státní zástupce Martin Rykl. Podle něj se nezachovala jako matka novorozence, nesnažila se dítě oživit, uklidila byt a tvářila se, že se nic nestalo.

Obhajoba naopak navrhla zproštění. "Nevěděla, že to dítě je živé, když ho dávala do kontejneru. Takže její úmysl nesměřoval k zabití," uvedl obhájce Jan Blažek.

"O děti se starala dobře, nechápu, proč to udělala, co ji k tomu vedlo. Podle mého šlo o okamžitý zkrat, nic nenasvědčovalo, že to připravovala," řekl už dříve druh obžalované.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy