Z výstavy E-rotika stáhli 2 obrazy, z výchovných důvodů

ČTK ČTK
6. 12. 2012 14:15
Je to projev omezenosti, malosti a zapšklosti, zlobí se umělci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Plzeň - Výtvarná skupina P89, která minulý týden předčasně ukončila výstavu E-rotika v plzeňském Domě hudby, uvažuje, že kolekci 20 obrazů představí veřejnosti někde jinde.

K ukončení celé výstavy se výtvarníci rozhodli poté, co vedení konzervatoře, jež Dům hudby spravuje, bez vysvětlení a konzultace s umělci stáhlo dva z vystavovaných obrazů.

Údajně to bylo z výchovných důvodů. Skupina 17 umělců to označila za zásah do koncepce výstavy, a předčasně ji proto ukončila.

Zároveň výtvarníci rozpoutali diskusi o tom, nakolik v umění působí cenzura. Novinářům to ve čtvrtek řekla tajemnice skupiny P89 Tamara Salzmanová.

Vedení konzervatoře se k věci odmítá vyjadřovat. Umělcům vadí to, že dvě plátna klatovského výtvarníka Jindřicha Bílka konzervatoř odstranila a nic o tom autorům výstavy neřekla.

Láska tlouštíků

Při instalaci ani při vernisáži prý žádné problémy nebyly. O tom, že jeho plátna už na výstavě nejsou, se Bílek dozvěděl od známého.

Od konzervatoře se výtvarníci pouze dozvěděli, že celá výstava se sundala, protože se neslučovala s charitní akcí, která se v Domě hudby konala. Pak se obrazy pověsily znovu, ovšem už bez dvou pláten, uvedla Salzmanová.

Sporným Bílkovým obrazům dominují korpulentní postavy. Sám autor plátna Kolotoč a Hry lásky popisuje jako velkou nadsázku až grotesku.

"Jsou to neuskutečnitelné scény a abych to umravnil, dovolil jsem si použít na choulostivá místa hvězdičky, abych neprovokoval za každou cenu," popsal díla Bílek.

Podobným motivem se zabývá dva a půl roku a vytvořil na desítku pláten.

V cizině má úspěch

"Dokonce jsem s jedním takovým obrazem vyhrál konkurz a v září jsem zastupoval naši republiku na mezinárodním festivalu v Marseille. To byl ale méně provokativní obraz," dodal Bílek.

Podle Salzmanové nebyla kolekce nijak kontroverzní. "Ta výstava byla velmi krotká, tam byly ty dvě groteskní velké olejomalby, pak jeden akt a to je vlastně z obnažených partií vše. Jinak bylo téměř vše v rovině abstraktní," řekla.

Spíš než za cenzuru považuje celou věc za selhání a osobní postoj člověka, který se k odstranění obrazů rozhodl.

"Je to projev určité omezenosti, malosti a zapšklosti. Ten člověk ale má právo na určitý názor," dodala. Výtvarná skupina, která vznikla v létě 1989, už podle ní kvůli zmařené výstavě další kroky nepodniká.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy