Z šumavských lesů: Spor o napadení a slib nové taktiky

ČTK ČTK
1. 8. 2011 21:51
Jedna z ekologických aktivistek měla napadnout policistku
Přetahovaná mezi aktivisty na jedné straně a správci národního parku, policisty a dřevorubci na straně druhé pokračuje
Přetahovaná mezi aktivisty na jedné straně a správci národního parku, policisty a dřevorubci na straně druhé pokračuje | Foto: Reuters

Modrava (Klatovsko) - Jedna událost, dvě verze. Jedna z ekologických aktivistek, blokující těžbu stromů v Národním parku Šumava, měla podle policie napadnout zasahující policistku. Aktivisté tvrdí, že šlo o neúmyslný fyzický kontakt. Jenže podle verze mužů zákona si policistka musela dát nohu ošetřit u lékaře.

"Nebylo to žádné napadení. Naše blokáda je mírumilovná," je si jist mluvčí blokády Vratislav Vozník. Podle něj policisté mladou ženu násilně vynášeli mimo ohrazený prostor těžby a aktivistka při tom prý nechtěně policistku kopla. "V podmínkách, kdy se musí přes padlé kmeny a zamokřená stanoviště, se to může stát," dodal.

"Policistka byla ošetřena u lékaře. Šetříme podezření ze spáchání přečinu napadení úřední osoby," uvedla policejní mluvčí Dana Ladmanová. Podle ní jde o první podobný konflikt od minulého pondělí, kdy těžba napadených stromů začala a policie na ni dohlíží.

Přes 60 aktivistů u Modravy v pondělí hlídalo stejně jako v pracovních dnech minulého týdne zhruba 50 policistů, které ráno přivolala správa parku kvůli tomu, že účastníci blokády nechtěli opustit nebezpečná místa těžby.

Policisté během dne předvedli na obvodní oddělení 24 lidí. Od minulého pondělí do pátku to bylo celkem 83 aktivistů, kteří nechtěli opustit nebezpečná, páskou ohraničená místa těžby. Zhruba třetina se dopustila přestupku opakovaně a mohou dostat od sušického městského úřadu ve správním řízení pokutu až 30 000 korun.

Kdo tady porušuje předpisy?

Podle Vozníka se v pondělí v dříve bezzásahové zóně Ptačí potok pohybovalo 62 aktivistů, o něco méně než v neděli. V korunách stromů bojkotovali těžbu tři lidé na dvou těžebních lokalitách a ke stromům měli přivázané ruce v ocelových trubkách další dva.

"Ostatní monitorovali další stanoviště. Vbíhali za pásku ve chvíli, když viděli, že nějaký dřevorubec s pilou jde porazit strom. Stoupli si na místo, kam měl kmen dopadnout. Těžbu se dařilo brzdit," dodal Vozník.

Kmeny podle něj i tentokrát padaly na délku menší než jednoho stromu od lidí. "Jde o porušení předpisů bezpečnosti práce, protože jakýkoli člověk musí být od padajícího stromu nejméně do dvou jeho délek," dodal Vozník.

Pracovník z plzeňského Inspektorátu bezpečnosti práce už byl kvůli tomu minulý týden na místě. Všechny další údajné prohřešky proti předpisům aktivisté natáčejí na kameru jako důkazní materiál.

"Jde o označené pracoviště, kam mají aktivisté zakázaný vstup a tím, že se tam pohybují, jednají protizákonně," řekl mluvčí NPŠ Pavel Pechoušek.

Aktivisté: Překvapíme je

Na úterý mají aktivisté připravenu novou taktiku, kterou prozradí až ráno. "Chceme dřevorubce a policisty, kteří už si na náš způsob blokády zvykli, opět překvapit," dodal Vozník.

Podle Pechouška se v pondělí těžilo podle plánu, na místě bylo 90 dřevorubců, o 20 víc v pátek. K zemi padlo přes 350 stromů. K 1. srpnu je tedy pokáceno v lokalitě asi 2000 stromů a odkorněno nastojato přes 500 kmenů. Správa parku chce do konce týdne vytěžit kvůli nebezpečí kůrovce téměř 5000 napadených stromů. Těžkou techniku, tedy harvestory, podle mluvčího nepoužije.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy