Z šumavských lesů: Spor o napadení a slib nové taktiky

ČTK ČTK
1. 8. 2011 21:51
Jedna z ekologických aktivistek měla napadnout policistku
Přetahovaná mezi aktivisty na jedné straně a správci národního parku, policisty a dřevorubci na straně druhé pokračuje
Přetahovaná mezi aktivisty na jedné straně a správci národního parku, policisty a dřevorubci na straně druhé pokračuje | Foto: Reuters

Modrava (Klatovsko) - Jedna událost, dvě verze. Jedna z ekologických aktivistek, blokující těžbu stromů v Národním parku Šumava, měla podle policie napadnout zasahující policistku. Aktivisté tvrdí, že šlo o neúmyslný fyzický kontakt. Jenže podle verze mužů zákona si policistka musela dát nohu ošetřit u lékaře.

"Nebylo to žádné napadení. Naše blokáda je mírumilovná," je si jist mluvčí blokády Vratislav Vozník. Podle něj policisté mladou ženu násilně vynášeli mimo ohrazený prostor těžby a aktivistka při tom prý nechtěně policistku kopla. "V podmínkách, kdy se musí přes padlé kmeny a zamokřená stanoviště, se to může stát," dodal.

"Policistka byla ošetřena u lékaře. Šetříme podezření ze spáchání přečinu napadení úřední osoby," uvedla policejní mluvčí Dana Ladmanová. Podle ní jde o první podobný konflikt od minulého pondělí, kdy těžba napadených stromů začala a policie na ni dohlíží.

Přes 60 aktivistů u Modravy v pondělí hlídalo stejně jako v pracovních dnech minulého týdne zhruba 50 policistů, které ráno přivolala správa parku kvůli tomu, že účastníci blokády nechtěli opustit nebezpečná místa těžby.

Policisté během dne předvedli na obvodní oddělení 24 lidí. Od minulého pondělí do pátku to bylo celkem 83 aktivistů, kteří nechtěli opustit nebezpečná, páskou ohraničená místa těžby. Zhruba třetina se dopustila přestupku opakovaně a mohou dostat od sušického městského úřadu ve správním řízení pokutu až 30 000 korun.

Kdo tady porušuje předpisy?

Podle Vozníka se v pondělí v dříve bezzásahové zóně Ptačí potok pohybovalo 62 aktivistů, o něco méně než v neděli. V korunách stromů bojkotovali těžbu tři lidé na dvou těžebních lokalitách a ke stromům měli přivázané ruce v ocelových trubkách další dva.

"Ostatní monitorovali další stanoviště. Vbíhali za pásku ve chvíli, když viděli, že nějaký dřevorubec s pilou jde porazit strom. Stoupli si na místo, kam měl kmen dopadnout. Těžbu se dařilo brzdit," dodal Vozník.

Kmeny podle něj i tentokrát padaly na délku menší než jednoho stromu od lidí. "Jde o porušení předpisů bezpečnosti práce, protože jakýkoli člověk musí být od padajícího stromu nejméně do dvou jeho délek," dodal Vozník.

Pracovník z plzeňského Inspektorátu bezpečnosti práce už byl kvůli tomu minulý týden na místě. Všechny další údajné prohřešky proti předpisům aktivisté natáčejí na kameru jako důkazní materiál.

"Jde o označené pracoviště, kam mají aktivisté zakázaný vstup a tím, že se tam pohybují, jednají protizákonně," řekl mluvčí NPŠ Pavel Pechoušek.

Aktivisté: Překvapíme je

Na úterý mají aktivisté připravenu novou taktiku, kterou prozradí až ráno. "Chceme dřevorubce a policisty, kteří už si na náš způsob blokády zvykli, opět překvapit," dodal Vozník.

Podle Pechouška se v pondělí těžilo podle plánu, na místě bylo 90 dřevorubců, o 20 víc v pátek. K zemi padlo přes 350 stromů. K 1. srpnu je tedy pokáceno v lokalitě asi 2000 stromů a odkorněno nastojato přes 500 kmenů. Správa parku chce do konce týdne vytěžit kvůli nebezpečí kůrovce téměř 5000 napadených stromů. Těžkou techniku, tedy harvestory, podle mluvčího nepoužije.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy