Volby v Plzenci opět napadeny, nyní kvůli koupi hlasů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 1. 2011 5:32
Stížnost tentokrát podal lídr ODS, jenž se nedostal do zastupitelstva
Foto: Ludvík Hradilek

Starý Plzenec - Krajský soud v Plzni se bude muset podruhé zabývat regulérností komunálních voleb se Starém Plzenci na jižním Plzeňsku. Tamní lidé podali v pátek k soudu stížnost i na opakované volby, které se ve městě konaly 8. ledna. Stížnost se týká podezření z kupčení s hlasy, sdělil lídr kandidátky ODS Milan Chaloupka, jenž stížnost podal.

Podle Blanky Bendlové, jedničky na kandidátce TOP 09, se údajně část lidí z kandidátky TOP 09 před volbami domluvila s některými lidmi z kandidátky ODS a navzájem se podpořili. "Cílem tohoto jednání mělo být odstavení lídrů kandidátek TOP 09 a ODS, kteří odmítli být pouhými loutkami, a posílení určitých místních vlivových skupin," tvrdí Bendlová.

Chaloupka se do zastupitelstva nedostal, Bendlová ano. Jak konkrétně údajné kupčení s hlasy vypadalo, ale nechtěl zatím říci.

Opakované volby se konaly poté, co krajský soud na základě stížnosti ČSSD označil říjnové hlasování v řádném termínu za neplatné. Důvodem byla skutečnost, že na jedné kandidátce byli dva lidé, kteří neměli v době voleb v Plzenci trvalé bydliště.
Jeden z nich, muzikant Jaroslav Samson Lenk, se díky preferenčním hlasům dostal do zastupitelstva. Ministr vnitra po soudním rozhodnutí nařídil opakování voleb.

V lednu se pak téměř zopakoval výsledek podzimních voleb - vyhráli Nestraníci se ziskem čtyř ze 17 křesel, po třech křeslech získala TOP 09, KSČM a Volba pro Starý Plzenec a Sedlec. ODS ztratila jeden mandát a získala dvě křesla, o jedno si polepšila KSČM. Po jednom mandátu má ČSSD a KDU-ČSL.

Lenk se opět  vyšvihnul ze dna kandidátky Volby pro Starý Plzenec a Sedlec až na druhé místo a v zastupitelstvu by měl usednout. V říjnu dostal 423 preferenčních hlasů, tentokrát ještě  o 22 více.

Jednička TOP 09 se distancuje od zvolených kolegů

"Chodily za námi desítky lidí s tím, že u volební místnosti číslo čtyři docházelo ke kupčení s hlasy, podařilo se nám i získat důkazy," řekl Chaloupka. Podezřelé jsou podle něj i výsledky z pátého okrsku - Sedlec. "Mohlo i tam docházet ke kupčení nebo minimálně k chybnému sečtení hlasů," řekl.

Bendlová, která je momentálně v zahraničí, se ve svém prohlášení distancovala od dvou zvolených zastupitelů za svou stranu. "... byli zvoleni do zastupitelstva města Starý Plzenec jako nezávislí kandidáti na kandidátce TOP 09 s přispěním hlasů získaných nečestným způsobem," uvedla.

Ústavní soud (ÚS) v úterý rozhodl, že kupčení s hlasy v komunálních volbách je nepřípustné a nezákonné. Zrušil rozhodnutí ústeckého krajského soudu o volbách v Krupce na Teplicku. Vůle voliče, který je zkorumpován, není nezávislá, rozhodl ÚS. Podle něj nesmí být žádné volby dražbou funkcí na radnici.

Krajský soud původně nařídil zopakovat volby jen v části Krupky kvůli nepovolené agitaci. Vyplácení odměny za hlasy považoval za přípustné.

Krajský soud v Plzni má podle soudce Václava Roučky na rozhodnutí o stížnosti od pátku 20 dní. Konkrétní obsah stížnosti ani argumenty stěžovatelů nechtěl uvádět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy