Volby v Plzenci opět napadeny, nyní kvůli koupi hlasů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 1. 2011 5:32
Stížnost tentokrát podal lídr ODS, jenž se nedostal do zastupitelstva
Foto: Ludvík Hradilek

Starý Plzenec - Krajský soud v Plzni se bude muset podruhé zabývat regulérností komunálních voleb se Starém Plzenci na jižním Plzeňsku. Tamní lidé podali v pátek k soudu stížnost i na opakované volby, které se ve městě konaly 8. ledna. Stížnost se týká podezření z kupčení s hlasy, sdělil lídr kandidátky ODS Milan Chaloupka, jenž stížnost podal.

Podle Blanky Bendlové, jedničky na kandidátce TOP 09, se údajně část lidí z kandidátky TOP 09 před volbami domluvila s některými lidmi z kandidátky ODS a navzájem se podpořili. "Cílem tohoto jednání mělo být odstavení lídrů kandidátek TOP 09 a ODS, kteří odmítli být pouhými loutkami, a posílení určitých místních vlivových skupin," tvrdí Bendlová.

Chaloupka se do zastupitelstva nedostal, Bendlová ano. Jak konkrétně údajné kupčení s hlasy vypadalo, ale nechtěl zatím říci.

Opakované volby se konaly poté, co krajský soud na základě stížnosti ČSSD označil říjnové hlasování v řádném termínu za neplatné. Důvodem byla skutečnost, že na jedné kandidátce byli dva lidé, kteří neměli v době voleb v Plzenci trvalé bydliště.
Jeden z nich, muzikant Jaroslav Samson Lenk, se díky preferenčním hlasům dostal do zastupitelstva. Ministr vnitra po soudním rozhodnutí nařídil opakování voleb.

V lednu se pak téměř zopakoval výsledek podzimních voleb - vyhráli Nestraníci se ziskem čtyř ze 17 křesel, po třech křeslech získala TOP 09, KSČM a Volba pro Starý Plzenec a Sedlec. ODS ztratila jeden mandát a získala dvě křesla, o jedno si polepšila KSČM. Po jednom mandátu má ČSSD a KDU-ČSL.

Lenk se opět  vyšvihnul ze dna kandidátky Volby pro Starý Plzenec a Sedlec až na druhé místo a v zastupitelstvu by měl usednout. V říjnu dostal 423 preferenčních hlasů, tentokrát ještě  o 22 více.

Jednička TOP 09 se distancuje od zvolených kolegů

"Chodily za námi desítky lidí s tím, že u volební místnosti číslo čtyři docházelo ke kupčení s hlasy, podařilo se nám i získat důkazy," řekl Chaloupka. Podezřelé jsou podle něj i výsledky z pátého okrsku - Sedlec. "Mohlo i tam docházet ke kupčení nebo minimálně k chybnému sečtení hlasů," řekl.

Bendlová, která je momentálně v zahraničí, se ve svém prohlášení distancovala od dvou zvolených zastupitelů za svou stranu. "... byli zvoleni do zastupitelstva města Starý Plzenec jako nezávislí kandidáti na kandidátce TOP 09 s přispěním hlasů získaných nečestným způsobem," uvedla.

Ústavní soud (ÚS) v úterý rozhodl, že kupčení s hlasy v komunálních volbách je nepřípustné a nezákonné. Zrušil rozhodnutí ústeckého krajského soudu o volbách v Krupce na Teplicku. Vůle voliče, který je zkorumpován, není nezávislá, rozhodl ÚS. Podle něj nesmí být žádné volby dražbou funkcí na radnici.

Krajský soud původně nařídil zopakovat volby jen v části Krupky kvůli nepovolené agitaci. Vyplácení odměny za hlasy považoval za přípustné.

Krajský soud v Plzni má podle soudce Václava Roučky na rozhodnutí o stížnosti od pátku 20 dní. Konkrétní obsah stížnosti ani argumenty stěžovatelů nechtěl uvádět.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy