Volby v Plzenci opět napadeny, nyní kvůli koupi hlasů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 1. 2011 5:32
Stížnost tentokrát podal lídr ODS, jenž se nedostal do zastupitelstva
Foto: Ludvík Hradilek

Starý Plzenec - Krajský soud v Plzni se bude muset podruhé zabývat regulérností komunálních voleb se Starém Plzenci na jižním Plzeňsku. Tamní lidé podali v pátek k soudu stížnost i na opakované volby, které se ve městě konaly 8. ledna. Stížnost se týká podezření z kupčení s hlasy, sdělil lídr kandidátky ODS Milan Chaloupka, jenž stížnost podal.

Podle Blanky Bendlové, jedničky na kandidátce TOP 09, se údajně část lidí z kandidátky TOP 09 před volbami domluvila s některými lidmi z kandidátky ODS a navzájem se podpořili. "Cílem tohoto jednání mělo být odstavení lídrů kandidátek TOP 09 a ODS, kteří odmítli být pouhými loutkami, a posílení určitých místních vlivových skupin," tvrdí Bendlová.

Chaloupka se do zastupitelstva nedostal, Bendlová ano. Jak konkrétně údajné kupčení s hlasy vypadalo, ale nechtěl zatím říci.

Opakované volby se konaly poté, co krajský soud na základě stížnosti ČSSD označil říjnové hlasování v řádném termínu za neplatné. Důvodem byla skutečnost, že na jedné kandidátce byli dva lidé, kteří neměli v době voleb v Plzenci trvalé bydliště.
Jeden z nich, muzikant Jaroslav Samson Lenk, se díky preferenčním hlasům dostal do zastupitelstva. Ministr vnitra po soudním rozhodnutí nařídil opakování voleb.

V lednu se pak téměř zopakoval výsledek podzimních voleb - vyhráli Nestraníci se ziskem čtyř ze 17 křesel, po třech křeslech získala TOP 09, KSČM a Volba pro Starý Plzenec a Sedlec. ODS ztratila jeden mandát a získala dvě křesla, o jedno si polepšila KSČM. Po jednom mandátu má ČSSD a KDU-ČSL.

Lenk se opět  vyšvihnul ze dna kandidátky Volby pro Starý Plzenec a Sedlec až na druhé místo a v zastupitelstvu by měl usednout. V říjnu dostal 423 preferenčních hlasů, tentokrát ještě  o 22 více.

Jednička TOP 09 se distancuje od zvolených kolegů

"Chodily za námi desítky lidí s tím, že u volební místnosti číslo čtyři docházelo ke kupčení s hlasy, podařilo se nám i získat důkazy," řekl Chaloupka. Podezřelé jsou podle něj i výsledky z pátého okrsku - Sedlec. "Mohlo i tam docházet ke kupčení nebo minimálně k chybnému sečtení hlasů," řekl.

Bendlová, která je momentálně v zahraničí, se ve svém prohlášení distancovala od dvou zvolených zastupitelů za svou stranu. "... byli zvoleni do zastupitelstva města Starý Plzenec jako nezávislí kandidáti na kandidátce TOP 09 s přispěním hlasů získaných nečestným způsobem," uvedla.

Ústavní soud (ÚS) v úterý rozhodl, že kupčení s hlasy v komunálních volbách je nepřípustné a nezákonné. Zrušil rozhodnutí ústeckého krajského soudu o volbách v Krupce na Teplicku. Vůle voliče, který je zkorumpován, není nezávislá, rozhodl ÚS. Podle něj nesmí být žádné volby dražbou funkcí na radnici.

Krajský soud původně nařídil zopakovat volby jen v části Krupky kvůli nepovolené agitaci. Vyplácení odměny za hlasy považoval za přípustné.

Krajský soud v Plzni má podle soudce Václava Roučky na rozhodnutí o stížnosti od pátku 20 dní. Konkrétní obsah stížnosti ani argumenty stěžovatelů nechtěl uvádět.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy