Vánoce se blíží. Na Klatovsku začínají výlovy rybníků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 9. 2010 16:17
Kvalita ryb je podle rybářů dobrá
Třídění neboli brakování se provádí podle velikosti a druhu chyceného úlovku.
Třídění neboli brakování se provádí podle velikosti a druhu chyceného úlovku. | Foto: Simona Holecová

Klatovy - Klatovské rybářství zahájí ve čtvrtek podzimní výlovy velkých rybníků v Plzeňském kraji.

Rybáři budou lovit každý den až do poloviny listopadu.

Největší, 106hektarový rybník Kovčín, 2. listopadu, druhý nejrozlehlejší, 68hektarový Hnačov, také na Klatovsku, 21. října.

"Čtyři firemní střediska by měla ve 180 rybnících vylovit stejně jako loni, zhruba 600 tun ryb, z toho 550 tun kaprů," řekl ředitel Václav Voráček. Stejně jako loni plánuje podnik se 450 rybníky letošní produkci 1100 tun ryb, z toho 800 tun kaprů.

Kilo kapra za stovku

Rybáři začnou tento týden s výlovy menších rybníků, zejména kaprů pro německé odběratele, kteří chtějí mladší rybu o váze 1,1 až 1,6 kilogramu. "S největšími rybníky začneme v polovině října, kdy budeme měsíc lovit až tříkilogramové kapry pro vnitřní trh," dodal.

"Zdravotní stav ryb je po několika kontrolních odlovech i podle slov veterinářů perfektní. Horší je to s přírůstky, což zavinilo velmi krátké teplé počasí v červenci a pár dnů v srpnu a dále fakt, že jaro vlastně letos nebylo," uvedl Voráček.

Druhá největší rybářská firma v Česku ale bude mít pro zákazníky na vánoční trh připravené veškeré hmotnostní spektrum ryb v dostatečném množství.

Cena vánočních kaprů, kteří se začnou prodávat od poloviny prosince, by měla podle Voráčka zůstat na loňské úrovni. Loni obchodníci v regionu prodávali živé kapry do 90 až 100 Kč/kg.

Takto vypadal loni výlov Semovického rybníka na Benešovsku:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
Další zprávy