Vánoce se blíží. Na Klatovsku začínají výlovy rybníků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 9. 2010 16:17
Kvalita ryb je podle rybářů dobrá
Třídění neboli brakování se provádí podle velikosti a druhu chyceného úlovku.
Třídění neboli brakování se provádí podle velikosti a druhu chyceného úlovku. | Foto: Simona Holecová

Klatovy - Klatovské rybářství zahájí ve čtvrtek podzimní výlovy velkých rybníků v Plzeňském kraji.

Rybáři budou lovit každý den až do poloviny listopadu.

Největší, 106hektarový rybník Kovčín, 2. listopadu, druhý nejrozlehlejší, 68hektarový Hnačov, také na Klatovsku, 21. října.

"Čtyři firemní střediska by měla ve 180 rybnících vylovit stejně jako loni, zhruba 600 tun ryb, z toho 550 tun kaprů," řekl ředitel Václav Voráček. Stejně jako loni plánuje podnik se 450 rybníky letošní produkci 1100 tun ryb, z toho 800 tun kaprů.

Kilo kapra za stovku

Rybáři začnou tento týden s výlovy menších rybníků, zejména kaprů pro německé odběratele, kteří chtějí mladší rybu o váze 1,1 až 1,6 kilogramu. "S největšími rybníky začneme v polovině října, kdy budeme měsíc lovit až tříkilogramové kapry pro vnitřní trh," dodal.

"Zdravotní stav ryb je po několika kontrolních odlovech i podle slov veterinářů perfektní. Horší je to s přírůstky, což zavinilo velmi krátké teplé počasí v červenci a pár dnů v srpnu a dále fakt, že jaro vlastně letos nebylo," uvedl Voráček.

Druhá největší rybářská firma v Česku ale bude mít pro zákazníky na vánoční trh připravené veškeré hmotnostní spektrum ryb v dostatečném množství.

Cena vánočních kaprů, kteří se začnou prodávat od poloviny prosince, by měla podle Voráčka zůstat na loňské úrovni. Loni obchodníci v regionu prodávali živé kapry do 90 až 100 Kč/kg.

Takto vypadal loni výlov Semovického rybníka na Benešovsku:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy