V domě unikl plyn. Záchranáři ošetřili 25 otrávených lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2014 17:53
Podle záchranářů bylo důvodem otravy využívání zemního plynu v malých nevětraných místnostech domu v Plzni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Plzeň - Pětadvacet lidí včetně dětí z několika domácností se v noci na sobotu v Plzni nadýchalo oxidu uhelnatého. Důvodem bylo využívání zemního plynu v malých nevětraných koupelnách a kuchyních, kde se oxid uhelnatý uvolnil, řekla mluvčí Plzeňského kraje Alena Marešová. Na místě zasahovalo šest sanitních vozů. Poškození včetně dětí byli do nemocnice předáni ve stabilizovaném stavu.

"Všichni už jsou doma. U většiny z nich se nepotvrdila ani otrava," řekl odpoledne administrátor Fakultní nemocnice v Plzni Petr Kozák.

Podle velícího důstojníka krajských hasičů převzala případ policie. Vyšetřuje, zda nešlo o obecné ohrožení nebo o zanedbání povinnosti správců městského domu nebo nájemců. Ti musí pravidelně kontrolovat plynové karmy na ohřev vody i komínové těleso.

"Zatím případ evidujeme pod trestným činem ublížení na zdraví z nedbalosti. Vyšetřování je v začátcích," řekl mluvčí policie Jan Koželuh. Nevyloučil, že se případ může překvalifikovat na obecné ohrožení. Na místě nebyla podle Koželuha zjištěna žádná technická závada ani cizí zavinění. "Plynaři budou muset provést revizní kontroly karmy i cest," uvedl. Podle informací ČTK šlo o závadu na spotřebiči.

Záchranáři ošetřili 25 lidí

"Výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje (ZZS) našla v domě v Plynární ulici 25 intoxikovaných osob. Na místo události byly vyslány další výjezdové skupiny ZZS," uvedla Marešová. Zasahovali tři lékaři a 11 záchranářů a řidičů.

"Nejvyšší hodnoty karbonylhemoglobinu byly naměřeny u dvou žen, okolo 20 procent. Obě byly od úvodu léčeny stoprocentním kyslíkem, což umožňují dýchací přístroje Oxylog 2000 plus, jimiž je ZZS vybavena," uvedla mluvčí. Obě ženy byly převezeny na kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny fakultní nemocnice.

Pět dětí a čtyři dospělé odvezly sanitky na dětskou a interní kliniku. Poslední z celkového počtu 12 hospitalizovaných byl předán do fakultní nemocnice zhruba hodinu po půlnoci.

"Velmi si cením a vážím všech, kteří přiložili ruku k dílu a úspěšně zvládli tuto mimořádnou událost s velkým počtem intoxikovaných v noční Plzni," uvedl ředitel ZZS Roman Sviták. Záchranáři podle něj využili moderní přístrojové diagnostické a léčebné vybavení sanitních vozů ZZS.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

TOP 09 podala podnět vrchnímu státnímu zastupitelství. Chce, aby prošetřilo dotace pro Agrofert

TOP 09 v úterý podala podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby prošetřilo, zda při poskytování dotací firmě Agrofert není páchán trestný čin. Opoziční strana to uvedla v tiskové zprávě. Ve svém podání kritizuje oznámení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Trestní oznámení kvůli vyplácení dotací podali už před týdnem opoziční Piráti.

TOP 09 kritizuje také dopis tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty, o kterém informovala média. Tajemník v něm úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo píše, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. "Státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy