V Klatovech zemřel při seskoku parašutista z ciziny

ČTK ČTK
14. 5. 2015 11:43
Neštěstí se stalo ve středu před 15:00 v oblasti klatovského letiště.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Klatovy - Zahraniční parašutista zemřel ve středu odpoledne při seskoku s padákem u obce Chaloupky nedaleko Klatov. Čtyřiačtyřicetiletý muž následkům zranění na místě podlehl. Událostí se zabývá policie, nehodu bude vyšetřovat také Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová. Smrtelných nehod parašutistů se v Klatovech stalo v minulých letech více.

Neštěstí se stalo před 15:00 v oblasti klatovského letiště. Policii na nehodu upozornili záchranáři, kteří ale už nemohli muži pomoci.

Na letišti v Klatovech se v minulých letech stalo několik smrtelných a vážných úrazů parašutistů. Letiště je parašutisty vyhledávané zejména pro extrémní disciplínu swooping založenou na vysokorychlostním přistání na padáku.

Například v roce 2013 se při seskoku zabili v srpnu a v září u klatovského letiště tři parašutisté - dva Češi a jeden z Nizozemska. Podle závěrů ÚZPLN bylo například příčinou smrtelné nehody Nizozemce nezvládnutí přistávacího manévru. Přesně před rokem se na letišti zranil při seskoku třiačtyřicetiletý cizinec. Zda středeční úmrtí parašutisty souviselo s extrémní disciplínou, policie zjišťuje.

Podle serveru iDnes.cz vedoucí letového provozu klatovského letiště Zdeněk Sklenář pouze potvrdil, že parašutista skákal swooping. Další informace o případu novinářům neposkytl.

Při swoopingu se před přistáním provádí takzvané narychlení padáku, kdy pilot výraznou otáčkou prudce ztratí výšku a získá ještě větší rychlost. To mu umožní po srovnání padáku ve výšce v řádu metrů letět několik desítek metrů vodorovně se zemí. Ve swoopingu se na letišti pořádají v posledních letech i mezinárodní závody. Piloti při nich například při přistávání prolétávají jen několik centimetrů nad zemí vysokou rychlostí až přes 100 kilometrů v hodině. Při některých přistáních táhnou špičku nohy vodou.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy