U rybníka hrozí protržení hráze, město ho chce opravit

ČTK ČTK
1. 8. 2011 15:54
Spálené Poříčí na Plzeňsku ohrožují záplavy už 110 let
Rybníkářství v jižních Čechách. Pohled na Břilický rybník u Třeboně.
Rybníkářství v jižních Čechách. Pohled na Břilický rybník u Třeboně. | Foto: Simona Holecová

Spálené Poříčí - Město Spálené Poříčí na Plzeňsku požádalo o dotace na revitalizaci rybníka Hvížďalka, u něhož hrozí protržení hráze.

V okolí vojenského prostoru Brdy tak rybník představuje největší hrozbu záplav. Město získalo toto vodní dílo do svého majetku teprve loni a ihned začalo připravovat největší protipovodňové opatření v oblasti. Takové nebezpečí jinde nehrozí, řekl starosta Pavel Čížek.

Spálené Poříčí, které ohrožují povodně více než 110 let, by potřebovalo na celou obnovu rybníka, tedy opravu hráze, přelivu, odbahnění a revitalizaci části toku včetně tůněk pro chráněné živočichy, asi 30 milionů korun. Chce je získat po etapách.

Když se rybník protrhne, smete 30 domů

"Nejdůležitější je ale bezpečnostní přeliv, aby byla voda bezpečně převedená do toku a neprotrhla hráz," uvedl Čížek. Jeho oprava spolu s úpravou hráze má přijít asi na osm milionů korun. Město zkouší získat dotaci na protipovodňová opatření a revitalizaci toku u ministerstva životního prostředí, poté uvidí, co dál.

Při přívalových deštích se nad Hvížďalkou až k Hořehledům stékají všechny potoky z Brd a vytvářejí tam obrovské jezero. Pokud by se rybník protrhl, vznikla by jedna obrovská vlna, která by smetla asi 30 domů a škodila by také dál po toku. Město má připravené plachty, jež by při deštích natáhlo na hráz, aby se nenarušila.

"Povodí na Brdech je 100 kilometrů čtverečních. Všechny potoky se stékají do Bradavy a ta protéká rybníkem. Všechno, co spadne shora od Teslín a Mitrovicka, teče sem do jednoho místa, což je průšvih," uvedl Čížek. "Když začnou velké přívalové deště, tak my to tu máme za hodinu až dvě, je to strašná rychlost a není čas," dodal.

Šestihektarový rybník v minulosti městečko několikrát vyplavil. Záplavy škodily v roce 1995, dvakrát v srpnu 2002 a v roce 2006, kdy se opět poškodila hráz a bylo nutné evakuovat 100 lidí. Problematické je jarní tání z Brd, ale hlavně prudké přívalové deště.

Radnici se podařilo loni v květnu získat rybník do majetku. Přes 20 let radnice tlačila na stát jako majitele, aby ho zabezpečil. Petice stovek místních lidí dokonce zablokovala prodej rybníku soukromníkovi.

Město začalo hned připravovat revitalizaci rybníka, který je cennou přírodní rezervací. "Stavební povolení už máme. Vše jsme dokončili až teď, protože rybník je součást Natury 2000, je tam pět zvláště chráněných živočichů, na něž musí být ministerské výjimky," řekl Čížek.

Město zaplatilo zpracování posudku EIA a biologického posudku na živočichy. V rybníku a v potocích až do Brd žije například rak kamenáč, který je v Česku pouze na dvou místech a v oblasti Spálenopoříčska je ho údajně vůbec nejvíce. V sedimentu rybníka jsou také mihule.

 

Právě se děje

Další zprávy