Tělo ženy chtěl rozpustit v louhu. Soud potvrdil 15 let

ČTK ČTK
14. 5. 2012 10:06
Zabil ji předloni v Klatovech čtyřmi ranami nožem. Tělo se pak pokusil rozpustit v louhu
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Nejvyšší soud (NS) potvrdil Petru Boháčkovi z Ostravy patnáctiletý trest vězení za vraždu partnerovy babičky.

Zabil ji předloni v Klatovech čtyřmi ranami nožem do hrudníku. Tělo se pak pokusil v koupelně rozpustit v louhu.

Jeho dovolání označil Nejvyšší soud za zjevně neopodstatněné.

V dovolání obhajoba tvrdila, že proti Boháčkovi neexistují žádné přímé důkazy. Dovolání zpochybnilo také výsledky znaleckého posudku z oboru psychiatrie.

Podle obhajoby měl být Boháček potrestán pouze za účastenství na trestném činu zabití, nikoliv za vraždu. Soudy prý zcela opomenuly, že na místě činu byl také vnuk oběti.

Nejvyšší soud obsáhlým usnesením potvrdil verdikt Krajského soudu v Plzni a Vrchního soudu v Praze. Boháčkova vina je prý bezpečně a spolehlivě prokázaná.

"Obviněný byl schopen rozpoznat společenskou nebezpečnost svého jednání a toto jednání ovládat. Rozpoznávací a ovládací schopnosti lze hodnotit jako plně zachovalé," stojí v usnesení Nejvyššího soudu.

U soudu změnil výpověď

Ženino značně rozložené tělo našel druhý den po vraždě její syn. U tří prvních výslechů na policii Boháček přiznal, že ženu zabil sám.

Devětasedmdesátiletá žena jej nedlouho předtím vykázala z bytu, který předtím obýval s ní a jejím vnukem.

V den vraždy údajně Boháček s partnerem popíjeli víno. Když jim večer začala žena nadávat, Boháček ji ve vzteku zabil.

Před plzeňským krajským soudem však již Boháček za vraha označil ženina vnuka. Uvedl, že vinu vzal původně na sebe, protože chránil svého partnera. Soud mu ale neuvěřil.

Bezcitný způsob likvidace těla

Podle znalců byla zejména první rána vedena velkou silou - probodla hrudní kost a poškodila hrudní srdečnici. Žena vykrvácela.

Při uložení trestu přitížil Boháčkovi také bezcitný způsob likvidace těla. Louh po několikahodinovém působení zasáhl 80 procent povrchu těla, částečně zkapalněl tkáně, orgány i některé kosti.

Boháček se z Ostravy do Klatov přistěhoval na podzim 2009 za přítelem, s nímž udržoval homosexuální vztah. Oba byli bez práce, peníze na nájem a další útraty dostával Boháček od své matky, také si půjčil v bance.

Oba mladí muži měli psychické problémy, brali léky a pili alkohol. Ženin vnuk se v době soudního procesu léčil na psychiatrii a okolnosti činu nijak neosvětlil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy