Švihov vybuduje protipovodňový varovný systém

ČTK ČTK
28. 8. 2013 13:04
Státní fond životního prostředí schválil dotaci tři miliony korun
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Hradil, HZS Beroun

Švihov - Švihov na Klatovsku, nejvíce postižená obec v Plzeňském kraji při povodních v roce 2002, vybuduje protipovodňový varovný systém, tedy měřiče hladin a bezdrátové hlásiče.

Instaluje je ve Švihově a v jeho částech Jíno a Kokšín i v sousední obci Červené Poříčí a také na Úhlavě. Státní fond životního prostředí (SFŽP) schválil dotaci tři miliony korun, řekl starosta Václav Petrus. Obce přidávají 15 procent, tedy téměř 500 000 Kč.

Práce začnou po Novém roce a systém bude hotový na jaře. S dodavatelem už je podepsaná smlouva, kterou nyní město zaslalo se všemi podklady na SFŽP, který vyzve Švihov k podpisu smlouvy.

Na čtyřech mostech budou instalovány automatické hlásiče výšky hladiny řeky, kterou lidé uvidí online na internetu, a srážkoměr ve Švihově.

Hlavní částí bude varovný systém, tedy bezdrátový rozhlas se dvěma ústřednami v Červeném Poříčí a ve Švihově. Obslouží nové ampliony v obcích.

"Systém bude napojený na centrální pult krajských požárníků, kteří přes něj mohou dávat varovné signály. Dá se zapínat i po jednotlivých amplionech, pokud bychom chtěli něco vyhlásit jen v jedné ulici," uvedl. Jde o varovný i veřejný informační systém.

Do protipovodňových staveb šlo 50 milionů

Ve Švihově se díky státu a kraji investovalo v letech 2002 až 2006 do protipovodňových staveb 50 milionů korun.

Sedm milionů bylo ze sbírky pro postižené občany, v níž se vybralo 12 milionů Kč. Pět milionů získali lidé, kteří poté odsouhlasili, že zbylých sedm milionů Kč může dát město do staveb hrází.

"Tato první etapa to celé odstartovala. Bez ní bychom letos znovu řešili problém s povodněmi. Teď bych tu nebyl, protože bychom zajišťovali pomoc jako v srpnu 2002," uvedl. Tehdy úřad až do ledna 2003 nezajišťoval nic jiného než pomoc postiženým.

Nic zatopeného nebylo

Důležitost opatření proti záplavám se nejvíce potvrdila letos v červnu. "V roce 2002 jsme měli 65 vytopených domů a letos by jich bylo mezi 20 až 30," uvedl Petrus. Hladina řeky byla letos šestkrát vyšší oproti normálu, který je 60 centimetrů.

"Domy by měly v místnostech asi metr vody. Nakonec nic zatopeného nebylo. Uzavřeli jsme vrata a všechna stavidla. Vnitřní vodu z deště, která se nám kanalizací dostává do zad, hasiči čerpali z chráněného prostoru," vysvětlil.

Hlásiče by už letos o těchto situacích lidi včas informovaly. "V Kokšíně a Jíně žádná protipovodňová ochrana není a nedá se tam vybudovat. Jde o pár domů při řece, které mohou být ohrožené. Letos se tam dostala voda 'jen' na dvůr, v Jíně se zastavila o práh. Stačilo by pět centimetrů navíc a už by byla v domech," dodal starosta.

 

Právě se děje

Další zprávy