Stavba sociálního domu u Rokycan odložena. Na neurčito

ČTK ČTK
4. 12. 2012 20:40
Souhlas rokycanského městského úřadu napadli památkáři, vadí jim zásahy do zámku

Liblín (Rokycansko) - Stavba nového pavilonu při Domově sociálních služeb v Liblíně na Rokycansku, která měla začít ještě letos, se odkládá na neurčito.

Souhlas rokycanského městského úřadu se stavbou napadli památkáři a kraj jako odvolací orgán uznal, že vady jsou závažné; rozhodnutí zrušil a znemožnil zahájení stavby.

Řekli to zástupci Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD).

"Vracíme to s vlastním nálezem k dalšímu projednání do Rokycan, aby vady odstranili. Včera jsem zadal ve věci kontrolu. Zajímá mě, kde chyby vznikly," uvedl hejtman.

Kraj chce zjistit, zda jsou odstranitelné, nebo zda se budou muset provést změny projektu. Do územního řízení budou zřejmě pozváni účastníci k ústnímu projednání. Stavba se výrazně odkládá, řekl hejtman.

Záměrem kraje i domova je stavět, ale podle Chovance nemůže projekt odporovat zákonu o ochraně památek.

Památkáři: stavba nerespektuje zámecké prostředí

"Základní kámen nekvalitní architektury novostavby, která měla být necitlivě umístěna do areálu domu sociálních služeb v zámku, zřejmě bude muset být přemístěn na vhodnější místo," uvedla ASORKD v prohlášení.

Asociace od srpna zastupovala souseda plánované stavby Zdeňka Struhovského. Sedmnáct metrů od průčelí zámku má být podle ASORKD nový pavilon, který nerespektuje zámecké prostředí.

Stavba byla původně povolena památkovým ústavem v Plzni a městskými úřady Rokycany a Radnice.

Šéf ASORKD pak podle vyjádření asociace prosadil svolání památkové rady, která poměrem hlasů 7:1 rozhodla, že navrhovaná novostavba v zámeckém parku není kvalitní architekturou a "záměr by působil rušivě k východnímu průčelí historické zámecké budovy i k torzu parku".

Kraj poté zrušil souhlas rokycanského úřadu s umístěním stavby.

Stavba měla skončit příští rok

Akce za 40 milionů korun, plně financovaná krajem, měla skončit příští rok. Územní rozhodnutí už bylo vydáno v červenci, ale kvůli protestům souseda nenabylo právní moci.

Stavební povolení pak mělo být podle Petra Kounovského, ředitele domova se 150 lůžky, otázkou chvilky a soutěž už byla připravena.

Moderní pavilon má mít 35 lůžek a má nahradit rozpadající se dřevěné finské domky. Domov sídlí v zámečku, který patřil naposledy Emilu Kučerovi, spolumajiteli čokoládoven Orion. Jeho dědicové ho přenechali státu.

V domově pracuje 76 lidí, je to největší zaměstnavatel v okolí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy