Státní zástupkyně otevřela případ psychicky nemocného lékaře

ČTK ČTK
30. 9. 2014 15:51
Odložení případu podle ní nemá důvod. Policie ho vyšetřuje kvůli podezření na těžké ublížení na zdraví.
Ilustrační foto,
Ilustrační foto, | Foto: Thinkstock

Klatovy - Klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová opět otevřela případ bývalého primáře dětského oddělení klatovské nemocnice. Rodiče malých pacientů si na něj stěžovali, že neadekvátními lékařskými zákroky jejich děti týral, například opakovanými neúspěšnými pokusy o zavedení kanyly.

Policie, která se případem zabývala pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, ale kauzu v polovině září odložila. Podle znaleckého posudku bývalý primář trpí psychickou poruchou a v době svého počínání nebyl trestně odpovědný.

Vítovcová nyní dospěla k názoru, že odložení případu zatím nebylo důvodné, protože nebyly opatřeny a náležitě zhodnoceny všechny důkazy. Uvádí se to v prohlášení okresního státního zastupitelství.

"Po vyhodnocení dosud opatřených důkazů jsem dospěla k závěru, že nadále není dána věcná příslušnost Okresního státního zastupitelství v Klatovech," uvádí se v prohlášení. Věcí se tak bude zabývat Krajské státní zastupitelství v Plzni.

Na policii se obrátili rodiče asi deseti pacientů se stížnostmi, že lékař na přelomu let 2012 a 2013 způsobil jejich dětem bolestivá zranění, například při zavádění kanyl. Ředitel nemocnice František Lešundák se všem dotčeným omluvil a uvedl, že by se s poškozenými rodinami rád sešel a jednal s nimi.

Nemocnice chtěla rodiny odškodnit

V případě, že budou splněny právní nároky, nebrání se ani vyplacení odškodného. Vyzval proto poškozené, aby se ozvali. Podle mluvčího nemocnice Jiřího Kokošky se ale nikdo neozval.

Nemocnice podle ředitele jednala tak rychle, jak jen to šlo. Lékař do práce nastoupil v květnu 2012, déle než půl roku byla s jeho prací spokojenost. Nepřišla na něj jediná stížnost, naopak asi pět pochval.

Na podivné jednání upozornil poprvé personál dětského oddělení ke konci roku. Nemocnice se zpočátku domnívala, že má doktor problémy s alkoholem, to se ale nepotvrdilo.

Primář byl zastánce invazivních metod

Muž byl podle Lešundáka zastánce velmi invazivních výkonů, jako bylo zavádění centrálních žilních katétrů. Případy byly konzultovány s garanty a odborníky z Plzně, názory se různily, primář ale prý na těchto výkonech trval. Nemocnice by je však neměla dělat, protože nemá intenzivní dětská lůžka. Takové zákroky by měla vykonávat plzeňská fakultní nemocnice. V prosinci nemocnice tyto metody zakázala.

Když se objevily další stížnosti personálu, Lešundák s primářem 24. února jednal. Teprve tehdy se přiznal k onemocnění. Nemocnice nemůže podle ředitele komentovat zdravotní stav pacientů ani lékařů. V Klatovech ale o lékařově nemoci vedení nemocnice nevědělo. Sám nic neřekl a při povinné vstupní lékařské prohlídce podepsal prohlášení, že nic nezatajuje.

Od 25. února nastoupil primář na léčení. I když se v polovině dubna vrátil s lékařskou zprávou, že je zdravý a schopný vykonávat povolání lékaře i primáře, k pacientům ho už v Klatovech nepustili. Muž je nyní zaměstnán v nemocnici v Rakovníku, která by s ním ale chtěla rozvázat pracovní poměr.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy