Sportovní areál Špičák postaví nové parkoviště a vlek

ČTK ČTK
6. 6. 2012 19:35
Stavby přijdou na více než 20 milionů korun, což je největší investice posledních let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sport Service Špičák

Železná Ruda (Klatovsko) - Nové parkoviště a vlek na nejmírnější části sjezdovky postaví největší sportovní areál v české části Šumavy, železnorudský Špičák.

Stavby přijdou na více než 20 milionů korun, což je největší investice posledních let.

Podle plánů provozovatelů by mělo parkoviště i vlek v ideálním případě sloužit už v zimní sezoně. V příštím roce se má po letech příprav začít také se stavbou rozhledny na Špičáku za osm milionů korun, řekl spolumajitel areálu Vladimír Kasík.

Stavba parkoviště a vleku je největší investicí areálu od roku 2005, kdy byla postavena čtyřsedačková lanovka za více než 70 milionů korun. V minulých letech areál dával do vylepšení jednotky milionů korun ročně.

Větší investici nyní umožnil vstup nového společníka do firmy provozující areál.

Nové parkoviště pod sjezdovkou čtyři bude mít kapacitu 230 aut a zhruba zdvojnásobí současnou kapacitu parkování. Se stavbou se začne letos a měla by přijít na 13 milionů korun.

Plány postupně počítají také s malou spojovací sjezdovkou k parkovišti a s malým vlekem.

Lyžaře střídají bikeři

Areál připravuje také zlepšení nabídky nenáročného lyžování na mírném svahu ve spodní části sjezdovky číslo čtyři. Letos se začne stavět nový vlek za osm milionů korun a osvětlení.

"Tento vlek by měl obsluhovat ten nejmírnější kopec, který lze na Špičáku najít, a tím bychom byli příjemnější a zajímavější i pro rodiny s dětmi," míní Kasík.

Příští rok se má na vrcholu Špičáku v nadmořské výšce 1202 metrů postavit po letech dohadování s ochránci přírody nová šestadvacetimetrová dřevěná rozhledna za osm milionů korun.

Bude přístupná v létě jako nekomerční objekt bez výběru vstupného. Provozovatelé areálu se proto pokusí na její stavbu získat dotaci.

Špičák funguje v zimě jako lyžařské středisko a v létě jako bikepark. V minulé zimní sezoně tam lyžovalo na 100.000 lidí, o 4,9 procenta více než v předchozí sezoně.

V letní sezoně lanovka loni vyvezla na vrchol Špičáku 21.506 pasažérů, což je oproti předloňsku nárůst o 45 procent. Bikerů přijelo loni 5705, o 39 procent více než v létě 2010.

--------------------------------------------------------------------------------

Jaký sportovní areál si vybrat?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy