Soud zrušil expolicistovi trest za utajenou peněženku

ČTK ČTK
25. 9. 2013 12:54
Podle inspekce neobstál při zkoušce spolehlivosti, chtěl si nechat podstrčenou tašku
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Brno - Nejvyšší soud (NS) zrušil rozsudek nad bývalým policistou Petrem Svatoněm, který podle inspekce neobstál při zkoušce spolehlivosti. Chtěl si prý nechat podstrčenou tašku s peněženkou.

Západočeské soudy mu na pět let zakázaly práci u policie. Podle Nejvyššího soudu, který věc projednával z podnětu exministra spravedlnosti Pavla Blažka, však justice porušila zákon ve Svatoňův neprospěch.

Případ se vrací státnímu zástupci k došetření, řekla předsedkyně senátu NS Milada Šámalová. Soudy podle ní neměly dostatek důkazů, aby o Svatoňově vině rozhodly - není prý jasné, zda si chtěl nález podnechat.

Zároveň se důkladně nezabývaly okolnostmi "zkoušky spolehlivosti", kterou připravila policejní inspekce.

Teď musí státní zastupitelství znovu zvážit, zda je nutné posílat Svatoně před soud, a zda je výsledek zkoušky dostatečným podkladem pro trestní stíhání.

Okresní soud v Domažlicích Svatoně v roce 2011 uznal vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby. Trest spočíval v pětiletém zákazu výkonu povolání policisty. Odvolací Krajský soud v Plzni trest napoprvé zrušil, napodruhé pak potvrdil.

Od počátku vinu popíral

Svatoň v roce 2010 při dozorčí službě na obvodním oddělení v Poběžovicích na Domažlicku převzal od oznamovatele nalezenou igelitovou tašku s peněženkou, v níž bylo 305 korun, a dalšími osobními věcmi.

O nálezu neudělal žádný záznam a tašku si ponechal. Oznamovatel byl ve skutečnosti pracovníkem inspekce. V akci s krycím názvem Sváťa testoval Svatoňovu spolehlivost.

Podle názoru exministra Blažka inspekce nepředložila zcela jasné a "neprůstřelné" důkazy. Test spolehlivosti prý neodpovídal požadavkům, které jsou na podobné akce kladeny. Pro zrušení rozsudku se ve středu vyslovil také žalobce z Nejvyššího státního zastupitelství.

Svatoň od počátku vinu popíral. Při jednom ze soudních líčení uvedl, že igelitka s peněženkou byla mokrá, a tak ji někam pověsil, aby oschla. Potom na ni prý zapomněl. Středečního jednání se nezúčastnil ani Svatoň, ani jeho advokát.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy