Soud přiznal odškodnění napadeným Romům z Nýrska

ČTK ČTK
20. 11. 2013 11:59
Dva muži v roce 2011 napadli romskou skupinku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Plzeň - Soud v Plzni ve středu přiznal odškodné dvěma ze šesti klatovských Romů, kteří se ho domáhali žalobou na ochranu osobnosti.

Jeden by měl podle soudního rozhodnutí dostat 60 tisíc korun, druhý 10 tisíc. Tři muži a tři ženy se domáhali odškodnění za trauma prožité při útoku dvou mladíků v červenci 2011. Jako satisfakci žádali různé částky, od 25 tisíc do 60 tisíc korun.

Událost se stala předloni v Nýrsku. Tehdy pětadvacetiletý Jiří Miškovič a o čtyři roky mladší Václav Boublík podle žaloby napadli Romy. Za útok jim loni klatovský soud vyměřil podmíněné tresty.

U plzeňského soudu, který řešil odškodnění za trauma, Romové tvrdili, že se obávají toho, že by se útok mohl opakovat a že by jim útočníci mohli podpálit dům.

"Pohrdali námi jakožto bytostmi"

"Pohrdali námi jakožto bytostmi. Nadto se postavili do role jakýchsi vykonavatelů spravedlnosti, kteří nás potrestají za to, že vůbec existujeme," uvedli v žalobě.

Soudce Karel Svoboda při přiznání odškodného vycházel i z posudků znalců. Podle nich trpí jeden z napadených generalizovanou úzkostnou poruchou, kterou ale měl i před útokem.

Po něm se u něj však začala rozvíjet posttraumatická stresová porucha. Dostal tak 60 tisíc korun, které žádal.

Žena, kterou se útočníci pokusili zasáhnout baseballovou pálkou, původně žádala 45 tisíc korun, nakonec dostane pouze deset tisíc korun.

"V případě ostatních žalujících se nejednalo o subjekty útoku, nebyl vůči nim veden," uvedl soudce. Neexistují ani posudky znalců, že by u nich po incidentu nastala porucha prožívání.

Rozsudek byl podle zástupců kompromisní

Podle soudu se zbylí čtyři Romové určité satisfakce dočkali, hned po útoku totiž napadení mužům oplatili.

Soudce přihlédl i k výpovědím starosty Nýrska a dalších lidí, že v oblasti jde o ojedinělý incident. "Je také pravda, že napadená rodina má do jisté míry problematickou pověst, dochází k potyčkám mezi jejími příslušníky," uvedl soudce.

Boublík a Miškovič jakoukoli vinu či rasově motivovaný útok na romskou rodinu v Nýrsku odmítli. Oba se naopak stále považují za jejich oběti. Řekli, že proti Romům nic nemají a mají mezi nimi i kamarády a bývalé spolužáky.

"Sám tento rozsudek vnímám jako zdravý kompromis," řekl právní zástupce Boublíka a Miškoviče Rostislav Netrval. O podání odvolání se musí poradit s klienty.

Zástupce Romů David Oplatek uvedl, že spokojen je jen částečně, soud Romům vyhověl ze třetiny. "Právo na ochranu osobnosti by mělo náležet i těm, kdo se snaží pomoci napadeným," řekl. Potvrdil, že rozhodnutí by bylo možné považovat za precedentní, bude ale nutné počkat, až nabude právní moci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy