Soud osvobodil expolicistu s padělaným vysvědčením

ČTK ČTK
20. 8. 2013 15:58
Muž maturitní vysvědčení předložil při přijetí k policii a na vysokou školu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Plzeň - Soud v Plzni zprostil obžaloby bývalého policistu Karla Čadu. Ten stanul před soudem proto, že při přijetí k policii předložil padělek maturitního vysvědčení.

Padesátiletému muži, jenž se nyní živí jako traktorista, hrozilo za podvod a padělání a pozměnění veřejné listiny až desetileté vězení. K řízení se připojila policie i ministerstvo vnitra, po Čadovi chtěly přes šest milionů korun jako náhradu škody. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se odvolal. Čada se z dnešního líčení omluvil.

Čada působil u západočeské policie od roku 1996, tehdy použil padělané vysvědčení o maturitě. Podle státního zástupce věděl, že jde o padělek. Kopii vysvědčení předložil také v roce 2006 při přijímacím řízení na právnickou fakultu v Plzni. Tam následně získal bakalářský titul.

Podle soudkyně Lucie Bočkové soud vyšel ze základního důkazu - zprávy krajského ředitelství policie z letošního května. V ní je uvedeno, že škoda jednáním obžalovaného způsobena nebyla. "Z toho vyplývá, že tím pádem nemohly být ani naplněny znaky skutkové podstaty trestného činu podvodu. Tím pádem ho soud musel zprostit," uvedla soudkyně.

Protože nebyla způsobena škoda, musel být také překvalifikován trestný čin padělání a pozměňování veřejné listiny. Tím se zkrátila i promlčecí doba, která už uplynula, a to i ve vztahu k předloženému padělanému vysvědčení u přijímacích zkoušek na právnickou fakultu. Promlčecí doba uplynula k 31. prosinci 2009, stíhání Čady bylo zahájeno až v srpnu 2012.

Podle Bočkové by soud rozhodl s největší pravděpodobností stejně i v případě, že by škoda vyčíslena byla. Obžalovaný totiž práci pro policii odváděl řádně, kvalitně, policie obdržela za vyplacené mzdové prostředky očekávanou protihodnotu, tedy pracovní činnost obžalovaného.

Přesto soud uvedl, že Čadovi nevěří, že školu absolvoval. Jeho tvrzení, že nevěděl o tom, že maturitní vysvědčení je padělek, označil za účelové.

Soudní spor nekončí

"Od počátku jsme namítali, že trestní stíhání vůbec nemělo být zahájeno, neboť bylo částečně promlčené, v další části nedošlo ke spáchání trestného činu," uvedl po verdiktu Čadův advokát Martin Vovsík. S verdiktem soudu je spokojen.

Naopak státní zástupce se na místě odvolal. Argumentoval mimo jiné tím, že v roce 1996 Čada nastoupil do funkce inspektora zásahové jednotky, pro což ale potřeboval úplné střední vzdělání. Byla mu také přiznána 7. platová třída a 4. stupeň, pro což opět potřeboval maturitu. Obžaloba tak nadále trvá na tom, že způsobil škodu velkého rozsahu.

Policii a ministerstvo vnitra odkázal dnes soud na řešení sporu v občanskoprávní rovině. Současně rozhodl, aby bylo Čadovi navráceno zajištěné vozidlo, byly mu uvolněny peníze na jeho účtu i začal mu být znovu vyplácen výsluhový příspěvek. Státní zástupce proti tomu podal stížnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
Další zprávy