Smetanovské dny v Plzni trápí finance, Pecková ale bude

ČTK ČTK
19. 10. 2011 6:15
Festival se koná od února do března, jeho vrchol ale přijde již v listopadu

Plzeň - Prologem a současně i vrcholem 32. ročníku tradičního plzeňského festivalu Smetanovské dny, jenž se letos musí vypořádat se ztrátou dotací, bude koncert světově proslulé pěvkyně Dagmar Peckové. Její vystoupení s názvem Gala se uskuteční 3. listopadu.

Samotný festival se poté bude konat od února do března 2012. Přesný program zatím ale není znám, pořadatelé nyní ten původní kvůli nedostatku peněz redukují. Informovala o tom Daniela Vítová, jež zajišťuje tiskový servis.

O 70% méně financí než loni

"Organizační tým v těchto dnech předělává program festivalu. Finanční prostředky, se kterými mohou pořadatelé kalkulovat, jsou zhruba na 30 procentech rozpočtu předchozího ročníku," uvedla. Hlavním důvodem je to, že město festivalu neschválilo čtyřletý grant.

"V tuto chvíli je tak jisté, že se uskuteční odborné sympozium o kultuře 19. století, letos na téma Člověk a stroj. Toto téma se promítne i do zaměření části chystaných koncertů," uvedla Vítová. Druhá část bude věnována skladateli Bedřichu Smetanovi a festival se chystá připomenout i výročí dalších osobností světa hudby.

Pro návštěvníky je připraven také klavírní recitál Jitky Čechové, který se uskuteční v souvislosti s výročím narození Bedřicha Smetany. "Dále připravujeme koncert operních árií. Ve spolupráci s plzeňskou konzervatoří také už tradičně finále mezinárodní klavírní soutěže nebo koncert smyčcového kvartetu. Na téma Člověk a stroj se uskuteční dvě výstavy," uvedla produkční festivalu Veronika Kreysová.

Prolog vrcholem programu

Prologem a po redukci programu i zlatým hřebem Smetanovských dnů bude podle organizátorů právě vystoupení Peckové. Letos oslavila významné životní jubileum a také 30 let od svého prvního profesionálního angažmá, které bylo v plzeňském divadle.

"Na koncertě v Měšťanské besedě vystoupí v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice. Zpívat bude úryvky z děl světoznámých skladatelů, mimo jiné Mozarta, Strausse, Dvořáka, Mahlera, Wagnera či Čajkovského," dodala Vítová. Chybět nebude ani Bizetova Carmen a její árie Habanera.

Vyhlášený plzeňský festival, jehož pořadatelem je Dominik Centrum, neuspěl, když se na radnici rozdělovaly granty. Od města přitom potřebuje na pořádání akce s návštěvností několika tisíc lidí téměř dva miliony korun.

Primátor Plzně Martin Baxa (ODS) ale už dříve uvedl, že město bude chtít festival orientovaný na vážnou hudbu udržet. Je tak možné, že vypíše grant a bude hledat pořadatele akce. Vzhledem k tomu by se mohl do budoucna změnit nejen název festivalu, ale i organizátor.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy