Sedmitisícové Přeštice se po desetiletích dočkají obchvatu. Stavba má začít v roce 2020

ČTK ČTK
3. 9. 2017 14:25
Stavba za zhruba jednu miliardu korun by měla začít kolem roku 2020 a mohla být hotová do roku 2023, říká starosta Přeštic.
Stavět se začne v roce 2020, hotovo má být o tři roky později. Ilustrační snímek nové silnice.
Stavět se začne v roce 2020, hotovo má být o tři roky později. Ilustrační snímek nové silnice. | Foto: Jan Langer

Přeštice (Plzeňsko) - Sedmitisícové Přeštice se po desetiletích čekání dočkají obchvatu města, tedy nové silnice ve směru z Plzně na Klatovy a Železnou Rudu a dále do Německa.

Stavba za zhruba jednu miliardu korun by měla začít kolem roku 2020 a mohla být hotová do roku 2023. Středem města přes celou jeho délku teď projíždí průměrně denně včetně víkendů 20 000 automobilů, řekl agentuře ČTK starosta Karel Naxera (TOP 09).

"Podle aktuálních zpráv ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic), která má stavbu na seznamu priorit, není nic, co by mělo proces zastavit nebo zabrzdit." uvedl. Je rozdělena na dvě etapy, každá za zhruba miliardu korun.

První povede od konce čtyřproudého přivaděče na Vysoké za Plzní k poslední křižovatce před Přešticemi, kde je odbočka na Dnešice a na Dolní Lukavici; k ní povede nově čtyřpruh. Vznikne tam velký kruhový objezd, pokračování na Přeštice bude dvouproudé. Obchvat obejde město a napojí se na silnici I/27 ve směru na Lužany. Trasa bude křížit trať a vznikne na ní několik mostů.

Dohromady půjde o zhruba deset kilometrů, z toho obchvat Přeštic tvoří polovinu. Na první část z Vysoké ke křižovatce na Dnešice, která začne nejdříve, už ŘSD vykoupilo zhruba 90 procent pozemků. Město je připraveno pomoci s výkupy u druhé etapy. "Máme seznam vlastníků s jejich požadavky, s nimiž budeme muset ŘSD pomoci; zatím se ještě nejedná," řekl.

Cesta z Přeštic do centra Plzně se po dokončení obou staveb zkrátí z 15 minut o třetinu. Navíc místo nebezpečné křižovatky na Dnešice s velkým terénním zlomem vznikne kruhový objezd.

Odstraní se i druhé místo častých vážných nehod, a to průjezd Horní Lukavicí. A občané Přeštic už budou moci přejít silnici. "Je to nebezpečné, obzvlášť pro děti, protože máme budovy škol na opačných stranách města," uvedl starosta.

Silnice mezi Plzní a Přešticemi patří podle vedoucího krajské dopravní policie Vladimíra Tomana mezi kritické úseky v kraji. V létě se u Horní Lukavice stalo několik vážných dopravních nehod. "K obchvatům se stavíme velmi pozitivně," uvedl. V Horní Lukavici nedávno policisté upravili značení, které v obci zůstane.

Podle Naxery může odklon dopravy ovlivnit úspěšnost živnostníků. "Musíme udělat vše pro to, aby mělo smysl i v budoucnu přes Přeštice jet a vybrat si třeba návštěvu chrámu nebo městského pivovaru (otevřel se v pátek) s restaurací, naproti níž je dost parkovacích míst zdarma," řekl.

Bezplatné parkování je v celém městě. Od ledna ale radnice omezila na náměstí parkování zdarma na tři hodiny. Často ho totiž obsadili lidé z okolí, kteří tam nechali auto na celý den a jeli do práce do Plzně.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

Další zprávy