Rocker Alice Cooper pokřtil v plzeňské zoo nosorožce Marušku

ČTK ČTK
30. 5. 2014 18:10
Alice Cooper, i když se zdržel nejvýš deset minut, je asi největší hvězdou, která za skoro devadesátiletou historii plzeňskou zoo navštívila.
Alice Cooper zahraje na Metalfestu v Plzni na Lochotíně.
Alice Cooper zahraje na Metalfestu v Plzni na Lochotíně. | Foto: Reuters

Plzeň - Téměř čtyřměsíční mládě vzácného nosorožce indického Marušku pokřtil v pátek odpoledne v plzeňské zoologické zahradě americký rockový muzikant Alice Cooper.

Ten je hlavní hvězdou festivalu Metalfest, který se do neděle koná v amfiteátru u zoologické zahrady. Jeho plzeňský koncert je zároveň zahájením asi třítýdenního Cooperova evropského turné.

Cooper přijel do zoologické zahrady s víc než devadesátiminutovým zpožděním. V zázemí pavilonu nosorožců si pohladil svoji kmotřenku. Marušku, i její matku Manjulu podrbal, a nakrmil je jablky a banány.

"Měli jsme pro něj připravený bohatší program - pětimetrového hada kolem krku, hlazení pásovce, ale proběhlo to během několika minut, stihli jsme akorát pokřtít naši Marušku," popsal ředitel zoo Jiří Trávníček. Cooper, i když se zdržel nejvýš deset minut, je podle něj asi největší hvězda, která za skoro devadesátiletou historii zoo navštívila.

Alice Cooper, který ani na návštěvu zoo nevynechal tmavé líčení kolem očí, se zajímal o to, odkud nosorožci jsou i jakým jazykem se s nimi lze domluvit. "Jasně beru ji domů na zahradu, připravte kamion," zareagoval se smíchem rocker, když mu ředitel zoo řekl, že nosorožec je teď "jeho". Zajímal se také hned o to, kolik toho jeho kmotřenka, která během necelých čtyř měsíců několikanásobně zvětšila svoji váhu, za den sežere. Při narození vážila Maruška přes 50 kilogramů, teď má kolem 250 kilogramů, řekl Trávníček, její matka Manjula váží ale až 1800 kilogramů.

Festival se každoročně podílí na chovu nějakého zvířete ze zoo. Letos tak dá na chov Marušky 200 tisíc korun. V předchozích letech se kmotry zvířat ze zoo staly hvězdy Metalfestu - členové kapel Accept, Uriah Heep a Citron.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy