Proč Plzeň porazila Ostravu? Napověděla zpráva komise

ČTK ČTK
12. 10. 2010 8:41
Mimo jiné rozhodla reálnost projektů a jejich uskiutečnitelnost do 4 let
Plzeňská radost po udělení titulu
Plzeňská radost po udělení titulu | Foto: www.plzen2015.net

Plzeň - V boji o titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 mezi Plzní a Ostravou mimo jiné rozhodlo to, jak jsou projekty obou měst reálné a vůbec uskutečnitelné do čtyř let, tedy začátku roku 2015.

Důležitý byl i přínos daného města Evropě. Podle komise, která vybrala 8. září jako vítěze Plzeň, byl právě v tomto kontextu projekt západočeské metropole lepší. Závěr vyplývá z nyní zveřejněné zprávy hodnotícího týmu. Informovala o tom Denisa Haubertová, manažerka plzeňského projektu.

Podle zprávy obě města zvolila velmi rozdílný přístup, oba přístupy ale komisaři označili za zajímavé. "Dle komise dosáhla Plzeň vynikající rovnováhy mezi kulturními projekty plánovanými na rok 2015 a regenerací města, zatímco projekt Ostravy byl víc zaměřen na dlouhodobé urbanistické a architektonické ambice," uvedla na základě zprávy Haubertová.

Výstavbu nových kulturních center si naplánovala obě města. Plzeň navrhla nové divadlo, Západočeskou galerii, kulturní centrum v areálu bývalého pivovaru i sportovně-kulturní centrum ve Štruncových sadech.

Ostrava připravila ještě ambicióznější projekt postavený na proměně Černé louky na novou čtvrť spojující kulturní a vzdělávací instituce s bydlením. Obě města přitom slíbila, že projekty zkusí zrealizovat i bez vítězství.

Plzeňské trumfy: Jasný rozpočet, vůdčí osobnosti

Plzni podle komise při zisku titulu také pomohla podpora projektu městem napříč politickým spektrem, jasný a realistický rozpočet i otevřenost strategie projektu.

Svou roli sehrály také dobře vybudované evropské vazby a kontakty. Podstatné bylo i to, že do týmu byli zapojeni lidé "se zřetelnými vůdčími schopnostmi".

Komise v hodnocení podtrhla i velký význam investičních projektů, jako jsou divadlo, Světovar a Techmania.

Zlepšit finance a evropský dopad

Podle komisařů musí ale město víc zapojit soukromý sektor, získat pro podporu více podniků a také navýšit rozpočet na marketing a komunikaci tak, aby bylo možné zajistit skutečně evropský dopad projektu.

"Komise není přesvědčena, že stávající rozpočet bude dostačující," uvádí ve zprávě. Vedení projektu také musí spolupracovat s vedením města. Komise doporučila Plzni i spolupráci s Ostravou.

"Nesmírně si titulu ceníme, zastupitelstvo hned v září jednomyslně schválilo založení obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015," uvedla Marcela Krejsová, náměstkyně primátora. Právě nová společnost bude zajišťovat realizaci projektu, s nímž město vyhrálo.

Plzeň rozpočet projektu na období 2011 až 2016 stanovila na 2,59 miliardy Kč. Z toho 1,72 miliardy je určeno na investiční projekty, 630 milionů na programové aktivity a 246 milionů na ostatní náklady včetně PR a marketingu.

Peníze mají jít z více zdrojů, nejen od města, kraje a státu, ale i z podnikatelského sektoru či fondů EU. Největší část by ale mělo poskytnout město.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy