Pro mumie z katakomb si dojela pohřební služba

ČTK ČTK
11. 2. 2011 6:42
Unkátní klatovské katakomby čeká oprava, 38 mumií ze 17. století se muselo stěhovat
Katakomby projdou rekonstrukcí, mumie musely do náhradních prostor
Katakomby projdou rekonstrukcí, mumie musely do náhradních prostor | Foto: Katakomby Klatovy

Klatovy - Do náhradních prostor přestěhovali ve čtvrtek v Klatovech pracovníci pohřební služby téměř čtyři desítky vzácných mumií ze 17. století.

Ostatky bývalých jezuitů i šlechticů naložili v kryptách pod kostelem za dohledu odborníků. Katakomby, v nichž zůstaly mumie díky unikátnímu systému proudění vzduchu zachované stovky let, čeká nyní rozsáhlá rekonstrukce a zejména rozšíření současné expozice.

Nové místo, kam se ostatky kdysi vážených Klatovanů převezly, posvětil farář Antonín Bachan. "Katakomby byly normálním pohřebištěm, tedy hrobkou, takže i tam, kam budou přeneseny, je potřeba to posvětit a požehnat. Je to i z úcty k těm zemřelým," řekl.

Návaly nedělaly mumiím dobře

Mumie uložené v kryptách pod jezuitským kostelem na náměstí patří k největším turistickým atrakcím města. V minulosti sem ročně přišlo až 200 000 lidí. Tak velký provoz ale mumiím nesvědčil, a proto se postupně přijala opatření, která roční návštěvnost udržela na zhruba 40 000 lidech.

Po rozšíření expozice se počítá s téměř celoročním provozem a zvýšením návštěvnosti. Nová expozice navíc nabídne mnohem více informací.

"Nechtěli jsme ukazovat pouze ostatky zemřelých, ale chtěli jsme připomenout jejich život, dobu a to, co tady vybudovali," uvedl klatovský místostarosta Václav Chroust.

Expozice tak nabídne informace o baroku a o jezuitském řádu, připomene zajímavé lidi spojené s městem. Kromě duchovního rozměru bude nabízet i vysvětlení procesu mumifikace a popíše, jací lidé zde byli pohřbeni.

Těla vydržela díky proudění vzduchu

V podzemí kostela bylo původně pohřbeno od druhé poloviny 17. století do roku 1783 přes 200 jezuitů, šlechticů, měšťanů i vojáků. Těla uložená na hoblinách v dubových rakvích a obložená chmelem se mumifikovala díky proudění vzduchu. Když byl větrací systém později zasypán, část těl se nenávratně poškodila a musela být pohřbena. Do dneška se dochovalo 38 mumií, jedna váží jen kolem osmi kilogramů.

"Jsou momentálně ve velmi dobrém stavu, neboť zde o ně velmi dobře pečují," konstatovala restaurátorka Irena Straková. Odborníci mumie pravidelně kontrolují a přibližně jednou za pět let opětovně konzervují.

Celý projekt na opravu a rozšíření expozice, který připravilo sdružení Klatovské katakomby, přijde na 23,5 milionu korun. Téměř 20 milionů poskytne Evropská unie.

 

Právě se děje

Další zprávy