Policisté ubili bezdomovce k smrti. Soud je poslal na osm let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 1. 2016 12:14
V říjnu roku 2013 v Plzni dva policisté ubili sedmapadesátiletého bezdomovce. Za těžké ublížení na zdraví a zneužití pravomoci úřední osoby jim oběma soud vyměřil osmiletý trest. Policisté ve věku 26 a 27 let zatím zůstávají u policie, pracují v kanceláři. Od začátku procesu přiznávali, že se s bezdomovcem setkali, popřeli ale, že by proti němu použili násilí.
Policisté si za ubití bezdomovce od soudu odnesli osm let za mřížemi. (Ilustrační foto)
Policisté si za ubití bezdomovce od soudu odnesli osm let za mřížemi. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Plzeň - Krajský soud v Plzni v úterý poslal do vězení dva policisty Jana Pergla a Lukáše Zahradníka. Za těžké ublížení na zdraví a zneužití pravomoci úřední osoby jim oběma vyměřil osmiletý trest ve věznici s ostrahou. Podle obžaloby v říjnu 2013 napadli v Plzni bezdomovce, uhodili ho obuškem, poté ho ještě zkopali a způsobili mu zranění, na která po několika dnech zemřel.

Rozsudek není pravomocný, šestadvacetiletý Pergl a o rok starší Zahradník se proti němu na místě odvolali. Státní zástupce, který požadoval udělení trestu na spodní hranici sazby, si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Obžalovaným hrozilo osm až 16 let vězení. Oba praporčíci, kteří zatím u policie zůstávají, pracují v kanceláři. Od začátku procesu přiznávali, že se s bezdomovcem setkali, popřeli ale, že by proti němu použili násilí.

Krajský soud v případu rozhodoval už podruhé. V prosinci 2014 oba policisty pro nedostatek důkazů osvobodil. Vrchní soud v Praze ale případ vrátil zpět do Plzně. Nesouhlasil s hodnocením důkazů a uložil vypracovat znalecký posudek policistů z oboru psychologie. Podle něj oba obžalovaní nemají sklony k afektivnímu jednání, nejsou zvýšeně agresivní a chápou správně své činy.

Soudce Tomáš Bouček se při odůvodnění rozsudku vrátil k původnímu osvobozujícímu verdiktu jeho senátu. "Už dnes mohu říci, že my jsme už před prvním rozhodnutím řešili velké dilema, zda se přiklonit ke zprošťujícímu, či k odsuzujícímu rozsudku. Ta důkazní situace od počátku byla podle našeho názoru velmi hraniční," uvedl.

Soud se původně podle něj nakonec těsně přiklonil k zprošťujícímu verdiktu, to ale neznamená, že byl zcela přesvědčen o nevině obou mužů. Vrchní soud pak jednoznačně konstatoval, že důkazy postačí k usvědčení, a s tím souhlasil i krajský soud.

Muži jsou zatím stále ve výkonu služby

Státní zástupce požadoval pro oba muže trest na spodní hranici sazby, která je od osmi do 16 let vězení. Obhajoba opět požadovala zproštění obou policistů ve věku 26 a 27 let. Muži jsou zatím stále ve výkonu služby, pracují v kanceláři. Od začátku procesu přiznávali, že se s bezdomovcem setkali, popřeli ale, že by proti němu použili násilí.

Pergl a Zahradník dostali podle obžaloby oznámení, že sedmapadesátiletý bezdomovec obtěžoval ťukáním na okno ženu v ubytovně. Jeli proto k ženinu bydlišti, muž tam však již nebyl. Vyrazili proto do nedaleké osady bezdomovců v Borské ulici. Tam prý muže vyzvali, aby šel s nimi na služebnu.

Již při tom ho podle spisu dvakrát praštili přes záda obuškem. Na přilehlé panelové cestě ho podle žalobce ještě zkopali. Zlomili mu tím žebro, poranili slezinu, způsobili mu krvácení do břicha a výrony. Bezdomovec po několika dnech v nemocnici zraněním podlehl.

Podle dnešního verdiktu soudu byli oba policisté v jednoznačné početní i fyzické převaze. Proti trénovaným policistům ve službě neměl bezdomovec bez dostatečné výživy, s organismem poznamenaným nemocemi, nadměrným požíváním alkoholu a životem na ulici šanci.

"Museli předpokládat, že se jednalo o osobu velmi chatrného fyzického fondu. Každý dospělý a průměrně inteligentní člověk si musí být vědom, že obut do pevné obuvi a kopající do zad a břicha člověka může způsobit vážná zranění zahrnující poranění orgánů v dutině břišní," shrnul soudce. Obžalovaní byli podle něj jako policisté cvičeni, jak mohou člověka účinně zpacifikovat, navíc bezdomovec se aktivně nebránil.

Já neřeším bydlení, já řeším jejich situaci, ukřivděnost a naštvanost, říká o bezdomovcích autor projektu Nejdřív střecha Sedláček. Má zkušenost, že polovina z nich neskončí díky jeho pomoci na ulici. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy