Policisté na Plzeňsku po silvestru vyšetřují obrovský výbuch i zranění světlicí

ČTK ČTK
2. 1. 2019 13:46
Policie na Plzeňsku se zabývá dvěma novoročními incidenty s pyrotechnikou. Pro podezření z přečinu ohrožení z nedbalosti zjišťují policisté okolnosti odpoledního ohňostroje v Městě Touškově, kde zřejmě jedna světlice dopadla mezi diváky a zranila přihlížející děti. Jako podezření ze zločinu obecného ohrožení vyšetřuje policie také událost z Přeštic, kde mladý muž po půlnoci odpálil upravenou pyrotechniku. Žádný z incidentů nezpůsobil vážnější zranění, policie si k oběma vyžádala vyjádření odborníků, řekla krajská policejní mluvčí Martina Korandová.
Ohnivá apokalypsa v Plzni | Video: Krimi Plzeň

První událost se stala krátce po půlnoci 1. ledna na náměstí v Přešticích, kde jednadvacetiletý muž odpálil upravenou pyrotechniku a způsobil explozi. Její záznam natočený svědky se rychle rozšířil po sociálních sítích. "Kriminalisté v současné době vyslýchají svědky, zjišťují, co vše bylo použito k přípravě, zda došlo ke zranění osob či škodám na majetku. Policisté také požádali o odborné vyjádření, zda tímto jednáním mohlo dojít k ohrožení života a zdraví, a čekáme na výsledky," uvedla Korandová.

Při obecním ohňostroji v Městě Touškově kolem 17:00 jedna světlice dopadla mezi přihlížející diváky a poranila tři nezletilé. Rodiče je vzali na ošetření k lékaři. Také v tomto případě policisté vyslýchají svědky a čekají na lékařské zprávy o stavu zraněných. Zároveň zjišťují příčiny, případná další zranění či způsobené škody. "Požádali o odborná vyjádření, na základě kterých budou pokračovat v dalším prověřování," dodala mluvčí.

Od novoroční půlnoci krajští zdravotničtí záchranáři absolvovali během sedmi hodin 60 výjezdů. "Toto časové období patří každoročně ke kritickým. Přestože počet výjezdů byl zhruba dvaapůlkrát vyšší, než je běžné v jiné dny, patřily oslavy příchodu nového roku v porovnání s uplynulými lety ke klidnějším," uvedl Vítězslav Sladký z krajské záchranné služby. Záchranáři zasahovali dvakrát u popálenin způsobených výbuchem petardy, a to sedm minut po půlnoci na Americké třídě v Plzni a zhruba o půl hodiny později v Opavské ulici v Plzni.

"Došlo zhruba k desítce úrazů následkem potyček a napadení, nejčastěji v centru Plzně, ale také v Klatovech, Domažlicích, Holýšově nebo Starém Plzenci," doplnil Sladký. Policie během silvestrovských oslav přijala na tísňové lince 115 oznámení. Většinou se týkala požárů kontejnerů a popelnic, rušení nočního klidu, házení petard, ztrát osobních dokladů, fyzických potyček či podnapilých osob, shrnula policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Pražský novoroční ohňostroj:

Pražský novoroční ohňostroj připomněl sametovou revoluci | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 10 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 17 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy