Policie zatkla v Plzni gang novodobých otrokářů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 11. 2010 21:15
Čech a tři cizinci vykořisťovali na 180 Rumunů
Foto: Policie ČR

Plzeň - Policie v Plzni obvinila z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu ublížení na zdraví tři cizince a jednoho Čecha.

Jejich zadržení souvisí s páteční odpolední potyčkou dvou skupin cizinců, při níž byl jeden muž lehce zraněn, řekla policejní mluvčí Martina Kohoutová.

V souvislosti s incidentem pak přišlo na policii kolem 180 cizinců, kteří požadovali pomoc při návratu do své země.

Další podrobnosti případu policie nechce zatím s ohledem na složitost případu a pokračující vyšetřování sdělovat.

Podle serveru Novinky.cz policie zadržela "čtyřčlenné komando, které násilím drželo v poslušnosti kolem 150 vyhladovělých rumunských dělníků". Dělníci podle serveru pracovali za 500 korun týdne až 12 hodin denně.

Novodobí otrokáři se prý snažili "vzpouru potlačit násilím. Použili při tom i střelbu, při které byl zraněn 20letý dělník.

Policie informaci nepotvrdila. Mluvčí záchranné služby Lenka Ptáčková řekla, že záchranáři odvezli do nemocnice asi dvacetiletého cizince s bolestmi břicha.

Na vše upozornil telefonát

Dvě skupiny cizinců se podle Kohoutové dostaly v pátek odpoledne do hádky kvůli slíbeným pracovním podmínkám v jedné z plzeňských soukromých firem.

"Kolem 14:00 cizinci telefonovali na tísňovou linku 112 s tím, že dochází k fyzickým atakům a dva z nich byli druhou skupinou odvezeni neznámo kam," popsala Kohoutová, co předcházelo zadržení čtveřice mužů.

Případem se zabývají policisté městského ředitelství v Plzni v spolupráci s krajským ředitelstvím. Spolupracuje také cizinecká policie, která mimo jiné zjišťuje podrobnosti o pracovních povoleních cizinců.

"V rámci humanitární pomoci nyní policisté ČR v souvislosti s tímto případem spolupracují s pracovníky magistrátu města Plzně, krajského úřadu, krajského ředitelství hasičského záchranného sboru a ministerstva vnitra," uvedla Kohoutová.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy